Proč to nebylo v televizi?

Platí pouze to, co se odvysílá v televizi? Smutné je klást tuto otázku nad tragickou událostí z noci 16. prosince, kdy se u sochy sv. Václava na Václavském náměstí  v Praze upálil 56-ti letý muž. Zatajované informace přitom přitahují  pozornost nejvíce, vrhají tak nepříznivé světlo na naše média. Muž zemřel v podvečer dne 17. prosince. ________________________________________________________________________________________

"Může mi někdo vysvětlit, proč 24 ještě nic neodvysílala?", je jeden z komentářů pod článkem iDNES, informujícím o této události.

V dalším článku, tentokrát praha.idnes.cz bylo uvedeno: "Muž před činem položil vedle sebe tašku, v ní kromě jiných věcí našli policisté vzkaz. Ten určitým způsobem koresponduje s jednáním šestapadesátiletého muže", řekl policejní mluvčí Tomáš Hulan s tím, že obsah vzkazu policie zveřejňovat nebude.".

Pod dlašími články, např REFLEX se můžeme nadát různých komentářů pod nimi a ze všeho je tak nějak hodně hořko až úzko. Soucit s trpícím mužem minimální, spíše žádný. V článcích jsou uvedena jména očetřujících, vyšetřujících, jméno oběti nikoliv, ani iniciály. Celkem pochopitelné, vyšetřování není ještě ukončeno, ač vzkaz "koresponduje s činem", jak se vyjádřila policie.

Co se stane, CO lze předvídat a JAK bude veřejnost reagovat?

  • Vznikne spousta dohadů, nejasností a doměnek.
  • Jednalo-li se o vzkaz, byl jistě někomu adresován. Kdyby v něm bylo uvedeno, že dotyčný si nepřeje vzkaz zveřejnit, policie by to jistě uvedla.
  • Má veřejnost, občaně právo znát obsah vzkazu, když se tato tragická událost odehrála na veřejnosti? Právem se mohou domnívat, že vzkaz byl určen širší veřejnosti.
  • Zapadne vzkaz v archivu navždy? 

Soucit s trpícím minimální, to znamená, že veřejnost jej vnímá jako dobrovolnou oběť, upozorňující na nešvary v naší společnosti. V tomto případě upálení nejde lidem o senzaci a touze po akčních zprávách, lidé chtějí vědět proč to udělal, jaký měl důvod, to je zajímá.

Původně jsem se chtěla věnovat i myšlence, že co není v televizi, jako by neexistovalo. Možná opak je pravdou. Koho potkám, ptá se, co je ve věci onoho člověka nového, jak se jmenuje, kdy zemřel a proč to udělal.  Zdá se, že tentokrát televize způsobila pravý opak než zamýšlela. Odeslala, odvysílala vzkaz: "Zajímejte se sami". Tak se lidé se začínají ptát a nahlížet na televizi reálněji. Věřme že odkaz onoho muže bude daleko hlubší než toto prvotní prozření z tele-vize. Lidé se začnou věnovat skutečným vizím a teletiny jim budou cizí.  

Neustále narůstající trend sebevražd je burcující. Vládu měl dávno zajímat, stejně jako další státní instituce. Nyní došlo k oné nejkrutější a lidmi vnímané jako jasný protest a vzkaz veřejnosti. Došlo k ní v době předvánoční, době Adventu, na významném místě republiky, spojeném s legendami našich dějin. Není to náhoda, je to soubor vzkazů. Jsme povinni jej rozklíčovat. 

Autor: Zdenka Wagnerová | čtvrtek 18.12.2014 15:37 | karma článku: 33,16 | přečteno: 4303x
  • Další články autora

Zdenka Wagnerová

Hody v Náměšti na Hané

9.6.2023 v 15:15 | Karma: 8,80

Zdenka Wagnerová

Blogeři, srazy a vlaky

26.5.2023 v 12:55 | Karma: 15,89