Chybí nám jízdní řád nebo mapa?
Onehdy jsme se v debatě dostali ke slovu "MORÁLKA", co to je morálka? Všichni víme, co to je, občas není marné zalistovat slovníkem, navštívit Wikipedii.
Také o současné krizi se říká, že je více morální než ekonomická.
"Morálka mužstva (vojáků, sportovců a podobně) znamená ochotu a schopnost spolupracovat za určitým cílem." říká Wiki. Je zde jádro pudla? Kritizujeme, čteme, sdílíme články, píšeme, občas jsme pohoršeni, zděšení... Jen jaksi neumíme najít ten směr k cíli.
Tu se nabízí neodbytný pocit, že kupením problémů může morálka upadnout ještě hlouběji. Trudnomyslná úvaha v době kdy jsem měla sedět u televize a sledovat slavnostní jmenování vlády? Ani náhodou, kolikrát jsme četli v médiích titulky: "Boj o křesla", byli svědky různých napadání a mohla bych jmenovat dál, není třeba. Článků, obrázků a jiných ptákovin jsme sdíleli dost.
Ani náhodou, ještě nedávno byla média plná problémů od nezaměstnosti, přes nízké mzdy, restituce, II. pilíř penze, nejednoznačné zákony, slabou vymahatelnost práv, nedokonalou ústavu, rostoucí bezdomovectví atd. Po kratší odmlce budou pokračovat dál, stále dokola. Motáme se v kruhu, pojedeme spirálu, pak už je jen volný pád.
Přijde doba, opět budeme politiky kritizovat a tím zasahovat do věcí veřejných, do politiky. Zasahovat nebo jen kritizovat a máme na to vše vůbec právo? Opět návštěva Wikipedie: "V přeneseném smyslu znamená politika chování a jednání jednotlivce nebo skupiny nebo nasazení prostředků (ať legitimních nebo ne) k dosažení určitého cíle.
Politika jako správa věcí veřejných byla chápána již v antickém Řecku. Ve středověku se pak do jisté míry stala dědičnou záležitostí feudálů, o něco později výlučnou záležitostí politiků. V novější době přechází tato tradice do pojetí politiky jako věci občanů."
JAK bude vypadat koaliční vládnutí? V zemi, kdy se občané dobrovolně nebo manipulací dělí na nesmiřitelné skupiny a odpůrce? A jak budeme jednat my? Vládu můžeme sledovat, prostředí kde žijeme, jak žijeme však můžeme ovlivnit. Pokud ne, pak se blížíme totalitě a to jistě nechceme. Totalita je potlačení lidských práv a svobod. Nakolik je máme pod kůží, nakolik jsou nám vzdálená či blízká?
Síla která chce ještě víc rozdělit už tak rozdělený stát? Udržet národ v nejednostnosti, líp se ovládá. Zda se vrátí morálka do politiky nevíme, chovejme se však jako oni vojáci, sportovci a další. Za chvíli budou olympyjské hry, snad zazní i česká hymna a budeme "hrdí Češi".
Klíčové se mi zdá ono: "Morálka mužstva (vojáků, sportovců a podobně) znamená ochotu a schopnost spolupracovat za určitým cílem." Nejsme vojáci, sportovci, jsme oni "a podobně", jsme podobní, ne stejní, ne sjednocení, společný cíl snad máme, dostat se z krize ven. Dlouho o tom mluvíme, přitom se to bojíme vyslovit, potlačit onu morální krizi v nás.
Také krize má mnoho aspektů, důsledků. Hlavním důsledkem krize je nedostatek, ropy, potravin, morálky, podle toho jak ji později historikové a politici nazvou. Také se mluví o bublinách, akciová, nemovitostí atd. Dá se tomu bránit?
Doufejme, ža nedojde na bulinu chudoby, neboť pro krize platí:
V případě krize nepodléhejte panice.
Nepodléhejme panice, zarazme příčinu dřív než dojde k pandemii. Pandemie se zastavují těžce, v dnešní době nepotřebujeme morové rány. V dnešní době je třeba potlačit chudobu, posílit lidská práva a svobody. Základní lidské právo je právo na život a také důstojný život. K základním svobodám patří svoboda projevu, slova, svědomí. Přestaňme si nalhávat, že chudoba je jen věcí neschopných lidí.
Kdyby pod mostem bydleli jen 4 lidi, chudí, hladoví, podchlazení a bez možnosti hygieny. Co na to řekne naše svědomí? Jenže ony jsou jich tisíce, desetisíce. A tady něco nehraje.
Chudoby není třeba, žádoucí je nastartování ekonomického růstu, čili nastartování spotřeby, kultury života a od nich se odvíjejícího, věčně deklarovaného DPH a HDP. Nastartujte však růst z chudoby, z minimálních platů při rostoucích cenách. Chudoba je zlá, chudoba je odraz chování státu, odraz společnosti. Poněvač mluvíme o chudobě, nedostatku, pak rozpolcené, segregované společnosti. Společnosti, kde každý táhne jiným směrem, kdy osud druhého nezajímá a řídíme se jen nesmyslnými zákony, nařízeními a byrokracií. Tak trochu doba ledová ...
Na závěr něco z našich médií: "V Česku neplatí včas faktury zhruba třetina obchodních partnerů.", o čem víme dávno, roky, může nastartovat žažehnout úplně něco jiné. Zákony a nažízení nám neřekly, že za služby a výkony se platí. Můžete mít skvělou firmu, práci od rána do večera pro 20 lidí, při špatné platební morálce je jednadvacet lidí na dlažbě.
Nebo se ptát: Kam se poděly všechny ty PRACHY?
Zdenka Wagnerová
Když se slétáme, lítáme

„Jsme typicky spolková republika“, řekl mi jeden známý analytik a filosof. Vybavily se mi úvahy, zda je lepší být republikou 17. nebo raději 51. hvězdou, ale bylo tomu jinak, spolky u nás mají nezastupitelnou roli.
Zdenka Wagnerová
Když se slétáme na slet, na ten letošní, sedmnáctý

Letošní rok je z hlediska sokolů sletový. Jedná se o XVII. slet v rámci jeho více jak 140 leté historii. První slet se konal v roce 1882, nejdelší přerušení následovalo po XI. sletu v roce 1948. Nyní se slétáme každých 6 let.
Zdenka Wagnerová
Ve stavu beztíže - galerie SOKOL

Vydali jsme se na vernisáž fotografií Jana Jirkovského v Galerii SOKOL. Návštěvu jsme spojili s poznávání Prahy i naší historie, převážně spjaté se sokoly, jejich činností sportovní, hrdinskou a bojovou nevyjímaje..
Zdenka Wagnerová
Kam jdou ty mašiny aneb B7 roku 2023

Vítěz B7 2023 na otázku v cíli jaké to bylo odpověděl: "Masakr". Osobně jsem se B7 účastnila podruhé jako "divák", tj. na pohyblivých stanovištích jsem morálně podporovala dceru. Takový nezapomenutelný zážitek a skvělá atmosféra.
Zdenka Wagnerová
Dva dny dovolené před dovolenou

Jedním ze stresů před dovolenou bývá balení kufrů, případně jejich permanentní oranizace a kontrola. Letos náhoda způsobila, že naše kufry odjely do Prahy místo v neděli už v pátek a my máme dva dni k dobru. A zasloužené.
Další články autora |
Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR
Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...
Koruny místo eur. Reebok nabízel oblečení za hubičku, Češi zběsile nakupovali
Za neobvykle nízké ceny nabízel oblečení internetový obchod značky Reebok. V sekci „výprodej“ na...
V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu
Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...
Na Rakovnicku boural známý podnikatel a miliardář. Řidič druhého auta zemřel
Při tragické nehodě ve středu 4. června u Nového Strašecí na Rakovnicku se těžce zranil jeden z...
Plzeň truchlí, oblíbený učitel a psycholog Václav Holeček nepřežil drama u přehrady
Ve věku třiasedmdesáti let náhle zemřel oblíbený plzeňský učitel, matematik, vědec a psycholog ...
Štěstí šla naproti do Pařížské. Dnes kaligrafku oslovuje Prada i Dior
Seriál Už jako dítě si všímala krásných písmen na školní tabuli. Dnes Lucie Špatenková vede vlastní kurzy...
Nová syrská vláda přitvrzuje. Ženy se na veřejnosti musejí koupat v burkinách
Syrské ministerstvo cestovního ruchu vydalo sérii nových nařízení týkající se pravidel oblékání na...
Letadlo i pro střední třídu. Havárie přišla v době, kdy Indie sází na letecký boom
Premium Letecká doprava roste v Indii bleskovým tempem. Nedávné neštěstí může trend dočasně znejistit,...
Tatrovku mám celou v mobilu, říká její nový chorvatský šéf
Říká o sobě, že rád mluví o číslech a výsledcích. Přišel do nejstarší tuzemské fungující...

Posuzovatel/ka farmaceutické dokumentace
Státní ústav pro kontrolu léčiv
Praha
- Počet článků 128
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 634x