Diskuse
Mé vlasti se tleská a ne že ne
Pro přispění do diskuse se prosím přihlaste.
Přihlásit seI92v70a49n90a 58L56a34n97c82e
Tleskání fandím. Já jsem schopná tleskat i pilotovi po hladkém přistání 🙂 A když zazní Má vlast, tak bych nejraději tleskala už od prvního tónu. Je to nádhera. Vážná hudba má zvláštní sílu, člověk zapomene na všechno kolem a jen poslouchá.
Z38d17e66ň23k96a 92O44r27t72o75v18á
Ivanko, no přesně tak. Ta hudba nás vtáhne do sebe a my jsme šťastní, aniž o to usilujeme.
R25i69c52h11a59r57d 74K53r76á58l
Vyšehrad a Vltava jsou jistě „neprovařenější“ a já si druhé užil opravdu vrchovatě, protože jsme ji ve zkrácené verzi hráli v akordeonovém souboru. Když jsem pak viděl nějakou inscenaci (a teď se mi opravdu nechce „odbíhat“ na net hledat, jak se jmenovala, jen tuším, že Smetanu hrál Karel Höger), tak jsem nedokázal pochopit vnitřní sílu člověka, který si musel hudbu jen představovat a nemohl si ověřit, zda vše ladí a je melodicky v pořádku. Sám jsem sem tam zkoušel něco komponovat, dokonce s ohledem na rozvoj všeho i na PC v notovém editoru - a tam jsem zjistit, co musel Bedřich z Jabkenic dokázat. Proto děkuji za připomínku i s tím, že pochopitelně jen u oněch dvou zmíněných částí nezůstalo.
Hezký den i druhou polovinu týdne.
M44i35r83k79a 37P96a15n33t21l50í41k14o83v54á
A zrovna tak s hluchotou "bojoval" i geniální Ludvig .v. Beethoven.
M92a44r17e60k 53V59a38l91i20č74e54k
Někdy, hlavně v lete mam dny, kdy otevřu všechny okna v bytě- aby byl průvan a záclony z lehkého lnu plavou...a k tomu pustím Vltavu...dost nahlas. A je aj to cely pozoruju a i lidi, co se za oknem zastaví, nebo jen zpomalí chůzi.
Netleskám ale, někdy mi ale zvlhnou oči.
Z32d28e48ň40k10a 80O79r31t33o92v81á
Marku, děkuji. Jednak jste to krásně napsal, ale já si z toho hlavně beru příklad a věřte, že přesně to udělám, jen co se udělá vhodné počasí.
J82i43t68k95a 39Š92t61a35n76c20l84o97v18á
Vždycky když jedeme s dětmi na výlet, máme "písničkové přání" a to je nám splněno. Většinou vede Jóžin z bážin, Z Opavy, z Opavy rychlík jede do Prahy...atd. Najednou se přihlásil malý Honzík a vyřkl Vltavu, byla jsem překvapená a zároveň dojatá. V autě byl rázem klid a všichni mrňousové pozorně poslouchali. A já na zadním sedadle sice netleskala, jen vstřebávala tu krásu a tiše slzela. Velice dojemný okamžik.
Zdeni, moc hezký blog
Z25d50e24ň10k27a 29O51r25t19o35v15á
No, Jitko, tak tohle by si zasloužilo samostatný blog, samozřejmě Tvůj blog! To je tak krásná příhoda, že tu sedím celá dojatá. Fakt. Děkuji.
P78a65v92e20l 68C60h82m60e61l21í61k
Paní Zdeňko, opět moc pěkný článek
!
Cyklus symfonických básní Má vlast je jedním slovem skvost. Patří k pokladům české národní hudby. Též si každoročně nenechám ujít jak ten zahajovací koncert, tak ani ten závěrečný s Beethovenovou 9. symfonií s Ódou na radost v poslední větě.
B. Smetanu obdivuji kromě jiného pro to ryzí češství, které vložil do všech svých děl. Ať už posloucháme jeho polky, České tance, opery.... včetně Mé vlasti, všemi díly silně prolíná.
P.S. Já to doma prožívám tak, že si místy tu melodii pobrukuji
. Ale k tomu ani nepotřebuji hudbu, linoucí se z rádia, televize nebo z CD...
Z73d91e56ň29k45a 40O83r96t43o47v30á
Pane Pavle, tak za tato slova Vám moc děkuji. Cítím to naprosto stejně, včetně pobrukování.
P66e79t14r 13L51o65r73e18n63c
Počátkem devadesátek mě pobavilo, jak na informaci o mém bydlišti zareagoval kolega z Německa: “Jé , ty jsi z Prahy, tam žil jeden náš hudební skladatel, nějakej Friedrich Smetana, možná ’s o něm už slyšel. Tak trochu Wagnerovec, ale jeho Mein Vaterland, zejména Moldau, to si fakt poslechni.”
Kdybych tu teď mohl podobně přinést dříví do lesa, doporučil bych poslechnout si verzi české státní hymny v úpravě od svérázného a nadaného Varhana Orchestroviče Bauera, který mezi ty nám notoricky známé skaliny a lučiny v provedení F. Škroupa skvěle zamontoval i Smetanův horní tok Vltavy i její klidné a monumentální splynutí s Labem u Mělníka. Dá se to najít na těch hlavních hudebních a zábavných serverech.
P.S. O státním svátku se mi konečně podařilo navštívit Vaše krásné město. Je príma poklidné a svoje. A netušil jsem, že pracujete v tom domě, co tam ten zpívající nešťastník přišel o své tolary...
Z72d98e50ň66k25a 37O34r46t95o62v75á
Pane Petře, děkuji za navštívení mého blogu i za navštívení mého milovaného města. Ano, knihovna sídlí v budově jménem Panská hospoda, ale nyní se tam čepují jen vědomosti. Ale když má čtenář chuť na kávu, rády mu ji s kolegyní uvaříme. A děláme dobrou. Až k nám zavítáte příště, určitě se na ni zastavte, upřímně Vás zvu.
V31á52c96l83a21v 40K21u90n66f58t
A co fuga v z českých luhů a hájů.
Vašek
Z36d77e60ň11k79a 78O57r19t54o86v65á
Ano, to je opravdu nádhera a krajina kolem Jabkenic z ní nádherně čiší a nás posluchače až dojemně těší.
V81l15a22d83i43m61í82r 44T37. 16G28o40t34t62w26a95l68d
Uculoval jsem se, Zdeničko, když jsem si představil, jak u přenosu plácáš! – Myslím samozřejmě rukama.
Z46d30e89ň64k44a 58O76r36t50o75v20á
Cha, a to jsi mě ještě neviděl a naštěstí ani neslyšel, když každý měsíční úplněk oslavím pohledem na oblohu a zpěvem Měsíčku na nebi hlubokém. Ideální je to v jarních a letních měsících, protože stojím venku v noční košili
.
J92a23n 50P47r31a23ž38á84k
Zdeni, Ty jsi labužnice a já to o Tobě vím.
Z84d72e51ň24k65a 80O18r20t33o40v51á
Ano, Honzíku, jak si můžu od něčeho zamlsat, udělám to
.
D10a40n14k24a 38S15o56u69č19k10o17v89á
Zdeničko, já si neskutečně užívám každé tvoje nadšení a upřímnou radost z tebou prožívaných zážitků 🤗 Kdo zná tvoje fandění jakémukoliv druhu sportu, tak si asi stejně jako já, umí představit i tvoje vtažení do těch nádherných tónů.... Moc krásně si popsala svůj prožitek a opět hodně vtipně tvoje postřehy.... 😁 Takže plácat rukama jen doma u tv? 🤩
Z64d21e86ň62k54a 69O95r97t71o44v12á
Ano, během skladby jen doma u tv, ale na koncertě přímo bouřlivě, ale až po skončení poslední šesté skladby! 
A děkuju Ti, že mě tak dobře znáš.
- Počet článků 635
- Celková karma 26,12
- Průměrná čtenost 2025x
Facebook: Zdeňka Ortová, BLOG, BLOK, BLOČEK:
https://www.facebook.com/people/Zde%C5%88ka-Ortov%C3%A1/100006730388524


















