Pro přispění do diskuse se prosím přihlaste.
Přihlásit seD73a28n62a 55A88d95á36m85k59o63v31á
Hezká vzpomínka. Nikdy nepochopím ty zvěrstva co lidi prováděli a bohužel provádí.
Z64d45e21ň96k63a 41O35r11t22o55v48á
Danuško, no to jsou přesně moje slova, to se prostě pochopit vůbec nedá.
I69v66a21n90a 43L36a75n94c42e
Nejhorsi je, ze se lide nepoucili.

Z54d50e63ň98k48a 90O62r17t90o16v90á
Ano, Ivanko, to je až zoufalé.
P32e16t10r 87L74o55r87e71n50c
Děkuji za milou a citlivou vzpomínku na tohoto skvělého člověka.
O osudu jeho skutečné maminky jsem dosud nic nevěděl.
Připomnělo mi to podobné zachování se Němců k Anně Letenské, stižené podobným rodinným hříchem. Jak ji nechali dotočit roli ve filmu “Přijdu hned” a snad dva dny poté ji zatkli.
Vždycky mi běhá mráz po zádech, když se dozvím něco o tom, jak se zde Němci při výkonu své moci chovali jako mechanická strojní monstra a neumím si odpovědět na otázku proč tak činili, proč zrovna takovým krutým nelidským a bezcitným způsobem a proč si mysleli, že je to zrovna ten nejlepší způsob...
Z56d37e92ň29k35a 57O94r44t97o61v10á
A já Vám moc děkuji za vzpomínku na Annu Letenskou. Pokaždé, když vidím film Přijdu hned, se mi trochu svírá srdce. Ani jedno moje sledování se bez toho neobešlo. V knize Šest dýmek Františka Filipovského pan Filipovský popisuje svoje poslední setkání s kolegyní Letenskou, kdy se spolu náhodou potkali v tramvaji, on se jí zeptal, kam jede, ona odpověděla, že ji zase volají na gestapo, na další zastávce vystoupila a už ji nikdy neviděl, už z gestapa neodešla.
K20l63á30r75a 23T81r21n57k71o78v28á
Zdravím Zdeňko, karmu dávám, ale AI obrázky nesnáším, všeobecně kazí vkus a vnímání skutečného umění.
Z19d16e63ň26k63a 66O32r25t87o47v13á
Milá Klárko, s tím já naprosto souhlasím. Jako takřka zločin považuji, když jsou tyto obrázky dnes používány i ve spoustě knih jako ilustrace, hlavně pro děti, to se úplně otřesu.
Já jsem to vzala částečně na milost, když potřebuji něco rychle na propagaci nějaké akce, protože nemám výtvarné nadání, ani co by se za nehet vešlo, a myslím, že ta inteligence mě má za chvíli plné zuby, protože nevezmu hned první obrázek, který mi vymyslí, ale požaduji úpravy, a ještě úpravy a ještě... a samozřejmě to nikdy nebude jako od skutečného výtvarníka, a zaplaťpámbu, že nebude. Prostě je to takové šidítko. No a občas tam zabrousím pro zvýraznění nějaké spíš starší fotografie, která nemá být uměleckého rázu, ale spíš drobnou záchranou. Ale s opravdovým výtvarnem, s krásným uměním, s lidským kumštem, to skutečně nemá nic společného. V tom se naprosto shodneme.
R54i85c27h57a43r72d 90K94r28á19l
Jednou jsem si dovolil vypůjčit Stonehenge a popsal, jak se jako varovné prsty zjevuje v mlhách. S některými osobnostmi to je stejné. Jsem si bytostně jist, že pan Ebr měl něco společného s jedním z našich nejlepších motocyklových závodníků Františkem Šťastným, protože ty dva mám nějak propojené. Využil jsem možnosti přijít na několik jeho „arbesáckých“ podniků a jednou s ním dokonce vedl, jako mladík téměř nezvedený, velmi zajímavou debatu. Co mě na ní nejvíc - s odstupem času - šokovalo? Že tento zkušený a úspěšný autor neváhal dobrých dvacet minut věnovat někomu, koho neznal a byl ochoten odpovídat, debatovat, argumentovat i chápat. Tedy většina věcí, které u dnešních takzvaných celebrit nepoznáte. Nenašel jsem tenkrát dost odvahy mu přednést něco ze svých výtvorů, ty jsem považoval za tak nedokonalé, že jsem raději v tomto směru zůstal v anonymitě. Ale kdo ví, třeba právě tohle povídání bylo jedním z těch impulsů, které nakonec můj přístup změnily.
Za připomínku děkuji - zajímalo by mě, kdo si na tohoto člověka (kromě hrstky zasvěcených) vzpomene, a přesto rozdával radost podstatně déle, než nějaké plastelíny, po nichž nám má padat brada až na zem...
Z39d15e80ň67k84a 33O74r92t43o40v98á
Tak to jste mi udělal radost, že jste Vráťu poznal i osobně. Máte pravdu, on měl k lidem velkou lásku, a úplně tu samou i ke knihám, dovedl diskutovat, poslouchat, zapisovat si, pamatovat si, neuměl nikoho odmítnout, ba naopak, rád se dal do řeči a uměl člověka povzbudit. Ani po těch třech letech stále nejsem s jeho odchodem smířena.
V71á37c28l85a65v 19K93u38n21f81t
Hezká vzpomínka. Lidi jsou divná zvířata, staví katedrály i koncentráky.
Vašek
Z73d62e16ň18k44a 58O64r47t48o66v76á
Vašku, děkuji, to jsi vyjádřil moc pěkně!
D59a19n79k11a 81S57o78u42č57k31o53v17á
Nic horšího se člověku nemůže stát - mějme to na mysli 🙏♥️
Z14d82e57ň98k71a 77O63r95t66o16v36á
No přesně tak. Ten Vráťův příběh mě od jeho prvního vyslechnutí nikdy neopustil, na to nelze zapomenout, to prostě nejde.
J64a52n74a 58M49e74l19i54š94o72v32á
Smutné a krásne zároveň
Z21d28e47ň84k82a 60O24r95t63o60v29á
Janičko, šťastné na tom je, že Vráťa po tom krutém startu nakonec prožil velice bohatý a krásný kus života. Ale ten začátek, bože můj, jen pomyšlení na jeho maminku mi pokaždé sevře celé srdce.
Z71d39e60ň85k93a 12O80r69t51o74v44á
I já moc děkuji!!!
V95e72r33o62n25i25k84a 20V12a22l66í44k33o36v74á 62Š85u38b25o84v70á
Vráťu jsem potkávala jako dítě na Hanspaulce. Hrál s rodiči divadlo, nebo snad byl členem širší party kolem nich, už si to přesně nevybavuji.
V21e30r63o56n97i17k74a 80V88a49l12í17k78o61v43á 74Š75u51b32o90v47á
Pamatuji se ještě na debaty na gymplu za komouše v OV - nebyl atentát na protektora kontraproduktivní? Tolik mrtvých... Naštěstí dějepisář i historici na FF UK koncem osmdesátek měli jasné a zdravé názory - dobře, že toho nadřazeného lumpa sundali. 😉
- Počet článků 636
- Celková karma 25,94
- Průměrná čtenost 2023x
Facebook: Zdeňka Ortová, BLOG, BLOK, BLOČEK:
https://www.facebook.com/people/Zde%C5%88ka-Ortov%C3%A1/100006730388524


















