Máme to menší než neandrtálci, proto přežijeme
Že vás napadá i jiný příklad než obezita? Ale jděte, pšššt, vždyť to čtou i děti. Já na to půjde o něco výš. Například lidová moudrost říká, že strach má velké oči. V dětství si sice myslíme, že největší oči má vlk těsně před tím, než slupne Karkulku, ale postupně zjišťujeme, že nám šelma psovitá s babiččiným nočním čepečkem na hlavě, přikrytá peřinou až pod bradu, nenažene zdaleka takový strach jako představa, co konkrétně se bude dít, až maskovaný degustátor začne hodovat.
Z toho vyplývá, že pěkně velké oči má především naše fantazie. Obrazotvorné obavy z neznámého, nepoznaného či dosud jen tušeného, s námi dělají divy. Jde samozřejmě jen o přenesený význam slovního spojení. Nikdo nepředpokládá, že mu z očí udělá medicimbaly pouhé pomyšlení na to, jak asi bude jednou vycházet s tchyní.
Velké oči má také nadměrné očekávání. Většinou něčeho příjemného, zásadního, něčeho, co nám ze života vytvoří ostrov věčné radosti. Velké oči může mít manželka, když se její partner v prosinci zmíní, že zjara začne na zahradě hloubit, aby tam v červnu mohl posadit bazén. Velké oči může mít třeba i sportovní fanoušek ještě pět minut před výkopem důležitého fotbalového zápasu. Často to končívá tak, že koncem srpna má žena oči velikosti špendlíkových hlaviček a těmi propichuje manžela, jelikož se doteď nezmohl ani na brouzdaliště. Zatímco ten cestou ze stadionu sakruje a spílá „klokanům“ za mizerný výkon, protože mu je jasné, že kdyby místo marného poskakování na tribuně kopal na zahradě základy, mohla mít manželka velké oči při představě vodních radovánek a on dobrou večeři.
Velké oči má také sysel... no ano, sysel má sice malé ušní boltce a krátký ocas, ale velké oči. Ty má také kreslený kocour Garfield, mytologičtí severští trollové, primát avahi vlnatý a taky dívka, o které zpívá Jaromír Nohavica. A občas má velké oči hlad. To se nemůžeme třeba dočkat oběda. Představujeme si švestky jako dělové koule obalené tenkou vrstvou těsta, zasypané tvarohem, přelité smetanou... a pak po pár soustech s funěním dloubeme do dvou knedlíků a velké oči máme proto, že je poulíme do kapsy. Hledáme v ní velký kapesník, abychom v něm knedle mohli tajně vypašovat z jídelny, protože nechceme urazit hostitelku. Neboť hospodyně poměr obrátila a obalila švestičky dosahující s bídou velikosti angreštu štědrou vrstvou hutného těsta.
Nedávno jsem se doslechla o nové hypotéze britských vědců. Neandrtálci prý vymřeli kvůli svým velkým očím. Jejich mozek při zpracovávání zrakových vjemů spotřeboval víc kapacity než mozek zástupců Homo sapiens. Zkrátka, my sice tak dobrý zrak jako neandrtálci nemáme, zato však můžeme větší část mozku nasměrovat například k vynalézání teplého oblečení nebo tvoření širších společenství, což nám pomohlo přežít doby ledové.
Neandrtálci takové schopnosti neměli, zato měli velké oči a podle vědců proto asi před 28000 lety vyhynuli.
Pánové, ne abyste se o tom zmínili manželce, až se vám bude zdát, že má při plánování koupě nového zimníku nějak moc velké oči. Nákup pak sice možná bude o něco skromnější, ale vám zřejmě nezbyde nic jiného než k večeři vyhlížet Karkulku.
Zdeňka Ortová
V autě neumím dělat nic jiného než říkat zprava dobrý
Ale jít se podívat na výstavu historických vozidel, na to řidičák nepotřebuju a šla jsem tam opravdu ráda.
Zdeňka Ortová
Které jídlo začíná prvními dvěma písmeny vašeho příjmení?
Španělský ptáček, odpověděla mi paní Špitálská, když si přišla k nám do knihovny půjčit svoji pravidelnou dávku pěti knih na měsíc.
Zdeňka Ortová
Nemůžu vystát nejapnosti, které se v televizi za humor jen vydávají
Jsou většinou ušité z materiálu nevkusné jednoduchosti, který dobrému humoru nesluší, takže divákům není kýžené veselo, ale smutno.
Zdeňka Ortová
Zabila vás v poslední době nějaká poezie?
Četla jsem ráno verše od blogera Vladimíra Gottwalda, díky nimž budu mít pěkný celý den, ale taky včera od básníka, kterého již určitě hledá tým psychiatrů.
Zdeňka Ortová
My ženy nejsme kruté, my své muže nemučíme
Historie nám naznačuje, že muži vůči ženám tak cimprlich nejsou. Vyprávět by o tom mohla každá Bílá paní.
| Další články autora |
Pavel se s Babišem neshodl. Prezident trvá na účasti na summitu NATO, hrozí žalobou
Jednání prezidenta Petra Pavla s premiérem a předsedou ANO Andrejem Babišem o zastoupení Česka na...
O kolik lze překročit rychlost za volantem v roce 2026? Tabulka tolerancí a pokut pro řidiče
Při rozhodování o postihu za překročení limitu přihlížejí policisté zejména k naměřené rychlosti....
Blíží se další výluka, metro C tři dny nepojede. Jak se dostat z Kobylis na Pankrác?
Kdo si na prodloužený květnový víkend naplánoval rychlou cestu přes centrum metrem, bude muset...
Skrytý ráj kousek za Prahou. „Tajná“ zahrada přetéká květy a lidé o ní skoro nevědí
Lepší než Průhonice? Voňavými kvítky čerstvě obdařené lýkovce, koberce plaménků, ale i nespočet...
Levnější doprava pro lidi nad 70 let? Další pražská radnice spustila Senior taxi
Od začátku května mohou senioři z Praha 14 využívat novou službu Senior taxi. Lidé nad 70 let...
VIDEO: Hromadně na červenou i projetí stopky. Dron ukázal aroganci řidičů
Řidička při projíždění opravovaného úseku silnice nerespektuje červenou na semaforu a musí pak před...
VIDEO: Bobr vyrazil na ranní procházku městem. A pořádně prohnal strážníky
Hned několik ranních oznámení o neobvyklém návštěvníkovi města řešila ve čtvrtek městská policie ve...
Čtyři sochy musely ze Staroměstského orloje dolů. Restaurátoři jim dají nový lesk
Ze Staroměstského orloje zmizely v pondělí ráno čtyři sochy. Začala tak jejich pravidelná údržba....
Anifilm přivítal rekordní počet diváků, festival zabolely průtahy s opravou kina
Rekordní počet návštěvníků dorazil na festival animovaných filmů Anifilm, který se minulý týden...

Prodej pozemku 4026 m2 Brandýs nad Labem-Stará Boleslav
Brandýs nad Labem-Stará Boleslav - Popovice, okres Praha-východ
4 990 000 Kč
- Počet článků 627
- Celková karma 24,96
- Průměrná čtenost 2041x
Facebook: Zdeňka Ortová, BLOG, BLOK, BLOČEK:
https://www.facebook.com/people/Zde%C5%88ka-Ortov%C3%A1/100006730388524




















