Chodím do postele jako na noční šichtu

Postel by měla sloužit ke kvalitnímu nočnímu spánku, ale skutečností je, že si z postele občas musíme udělat malé pracoviště.

A tím pracovištěm nemám na mysli chvíle, kdy si někdo zavalí lůžko kancelářskými spisy, do jedné ruky popadne propisovačku, do druhé notebook a začne dohánět pracovní resty. A postelovým pracovištěm nemyslím ani hambaté situace, ve které možná mnozí z vás doufali.

Asi takhle. Když vám lékař předepíše antibiotika po osmi hodinách, tak je dobré si užívání rozvrhnout tak, aby co nejméně zasahovalo do nočních hodin, že jo. Já v tomto směru považuji za optimální, když si první tabletku vezmu v sedm ráno, protože tu druhou spolknu ve tři odpoledne, a další hodinu před půlnocí.

Jenže já jsem tentokrát byla už tak natěšená, aby mi léky začaly rychle zabírat, že jsem první antibiotikum slupla zcela bez uvažování hned po návratu domů, což bylo v jedenáct dopoledne. Druhý prášek jsem si dopřála po předepsaných osmi hodinách, takže v sedm večer. A teprve v tu chvíli mi tak nějak došlo, že jsem si na sebe přichystala past v podobě vstávání ve tři ráno. Ono by to snad ani tolik nevadilo, pokud by šlo o pouhé polknutí pilulky a rychlém návratu do Morfeovy náruče. Jenže i kdyby byla náruč boha spánku široká jako fotbalová branka, já se do ní zpět uchýlit nemůžu. Ta antibiotika se musí užívat po jídle a vydatně zapít, jinak hrozí nepříjemné zažívací potíže. A ty já mám právě při užívání antibiotik takřka vždy. Proto jsem ukázněná a léky nepolykám ani nalačno, ani je nespláchnu jen kapkou rosy.

A tak se nedá nic dělat, započala mi sedmidenní noční šichta. Večer si na noční stolek připravím sklenici vody a čtvrtlitrový hrnek čaje, protože v devět večer fakt neodhadnu, na co z toho budu mít ve tři ráno chuť. Větší starost mi dělají vhodné potraviny. Ačkoli odborníci doporučují, aby poslední jídlo člověk spořádal 2 – 3 hodiny před usnutím, je jasné, že toto pravidlo poruším. Jelikož nejsem zvyklá se v noci plížit po bytě a mlsat u ledničky, nevím, co si jako noční svačinku připravit. A vím já, s čím si v tuto dobu můj žaludek nejlépe poradí? A tak na noční stolek putuje i tác se sýrem, s žitným chlebem, s plátkem šunky, s rajčetem, s mističkou tvarohu, přidám pár kuliček hroznového vína a pro jistotu i želatinové bonbony s ovocnou příchutí. No zkrátka se chystám do postele podobně jako noční hlídač na směnu.

Dopadlo to dobře. Už mi zbývají jen dva dny a noční svačinky jsem zvládla. Ale teď mám druhou starost. Co když si tělo na baštu před kuropěním zvyklo a teď ji bude vyžadovat stále? Vzpomněla jsem si totiž na bývalého kolegu Martina. Vyprávěl, že se jeho tříletá dcera začala budit kolem druhé hodiny ranní a plačtivě se dožadovala kakaa. A tak jí ho Martin začal vařit. Jeho žena s tím nesouhlasila, ale co by tatínek neudělal pro svoji malou holčičku. Protože Martin chodil ráno do práce zívající, zeptala jsem se další kolegyně, jak dlouho to noční vaření kakaa už trvá? A ona se rozesmála. „No, tak si to spočítej, protože jeho holce je teď čtrnáct.“

 

Autor: Zdeňka Ortová | pátek 4.8.2023 9:55 | karma článku: 26,43 | přečteno: 921x

Další články autora

Zdeňka Ortová

Když chlap ženu pochopí po svém

Pánové jsou skvělí v tom, že si i nepříjemnou situaci dovedou vyhodnotit po svém tak, aby jim vyhovovala.

1.3.2026 v 9:27 | Karma: 20,46 | Přečteno: 468x | Diskuse | Ostatní

Zdeňka Ortová

Zatracený magický den 26. 2. 2026 plný svateb

Pro mě si tento uhrančivý den nachystal tolik nepříjemného a bolavého, že bych o svatební rumraj nestála, ani kdyby mi spadl zadarmo do klína.

27.2.2026 v 14:54 | Karma: 22,04 | Přečteno: 327x | Diskuse | Ostatní

Zdeňka Ortová

Když vaše chlupatá kamarádka musí na operaci

Kdo něco podobného zažil, ten ví, jaký hrozný pocit je, když vám zoufale hledí do očí, protože věří, že vy jste její jistota.

25.2.2026 v 10:20 | Karma: 24,75 | Přečteno: 441x | Diskuse | Ostatní

Zdeňka Ortová

Vy nekoukáte na curling?

Ale to děláte velkou chybu. Aha, říkáte, že vy na něj nekoukáte, protože vy ho hrajete? Tak to zřejmě dělám velkou chybu já.

17.2.2026 v 22:36 | Karma: 18,33 | Přečteno: 373x | Diskuse | Ostatní

Zdeňka Ortová

Čeští olympionici v divné podmínce

Všimla jsem si, že zatímco já vnímám, že v zimě panují venku takové podmínky, že není radno jít do práce v kraťasech, tak sportovci to mají za podmínku.

14.2.2026 v 19:15 | Karma: 28,96 | Přečteno: 753x | Diskuse | Ostatní

Nejčtenější

OBRAZEM: Miss Czech Republic 2026 představila TOP 10 finalistek. Máte mezi nimi favoritku?

Miss Czech Republic 2026: BIKINI CHALLENGE WINNERS
11. března 2026  7:25

Ředitelka soutěže Miss Czech Republic Taťána Makarenko představila desítku finalistek pro rok 2026....

U Dvoreckého mostu už jsou jámy. Krištof Kintera promění zanedbané místo ve světelný hit

Na vyústění Dvoreckého mostu v Praze 5 vznikne „park lamp“. Jeho autorem je...
11. března 2026  12:08,  aktualizováno  12. 3.

U Dvoreckého mostu vzniká světelný park, který má přilákat turisty i místní. Okolí zkratky mezi...

Pradávní tvorové na Smíchově „přežijí“. Zanikne ovšem slavná nádražní hospoda a zmizí bariéry

Smíchovské nádraží prochází velkou proměnou.
10. března 2026  5:59

Jižní část Smíchova prochází výraznou proměnou. Vedle developerského projektu tu roste také...

Pražské ulice jsou zajímavý retroautosalon. Havlův Golf, sovětská Lada, německé Scorpio a další

Fantomasovský Citroën jsem náhodou objevil v jedné z podzemních garáží.
8. března 2026

Když pojmete procházku po městě jako výlet za automobilovými veterány, určitě neprohloupíte....

Přehled výluk 2026: DPP ohlásil 4 omezení v metru, na povrchu je oprav ještě víc

Na trase metra C mezi Kačerovem a Pražského povstání se v těchto dnech mění...
6. března 2026  18:42

Pražský dopravní podnik zveřejnil přehled plánovaných realizací nových staveb, oprav a...

Příběhy o Malé čarodějnici známé z večerníčku získají v Brně divadelní podobu

ilustrační snímek
12. března 2026  9:20,  aktualizováno  9:20

Příběhy o Malé čarodějnici, známé i díky televiznímu večerníčku, získají v brněnské Radosti...

Pohřešovaný muž z Trutnovska nalezen mrtvý, cizí zavinění policie nezjistila

ilustrační snímek
12. března 2026  9:17,  aktualizováno  9:17

Cizí zavinění smrti pohřešovaného muže z Trutnovska, jehož tělo v úterý u přehrady Labská ve...

Pomoc rodinám s vážně nemocnými dětmi. V Česku výjimečný projekt by se měl otevřít příští rok

Vizualizace usedlosti Cibulka v pražských Košířích. V dubnu 2021 areál koupila...
12. března 2026  10:56

Nadace rodiny Vlčkových staví v památkově chráněné pražské usedlosti Cibulka hospic pro rodiny s...

Práce na úpravě pelhřimovské Děkanské zahrady začnou příští týden

ilustrační snímek
12. března 2026  9:13,  aktualizováno  9:13

Pelhřimov podepsal smlouvu na úpravu Děkanské zahrady. Vyjde na více než 57 milionů korun. Park...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 614
  • Celková karma 27,79
  • Průměrná čtenost 2067x
Jsem spisovatelka, knihovnice, blogerka a žena s hlasitým úsměvem

Facebook: Zdeňka Ortová, BLOG, BLOK, BLOČEK:

https://www.facebook.com/people/Zde%C5%88ka-Ortov%C3%A1/100006730388524

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.