V Japonsku vzniká celosvětově nejvíc patentů souvisících s využíváním vodíku

V řadě nejvyspělejších zemích se pracuje na přechodu k vodíkovému hospodářství, které by opustilo využívání konvenčních paliv, eliminovalo krizi po jejich vyčerpání, a tím pomáhalo řešit problémy s narůstajícím skleníkovým jevem.

Kolem roku 1780 italský učenec Luigi Aloisio Galvani postřehl při pokusech s elektrostatickou elektřinou, že žabí stehýnka pod těmito impulsy konají pohyb. Historii řady dnešních vymožeností je možné zpětně vysledovat až v těch Galvaniho pokusech - např. EKG (elektrokardiograf), EEG (elektroencefalograf), AED (automatizovaný vnější defibrilátor). Do Galvaniho pokusů pak nepříznivě zasáhla světská moc. Ta po francouzské okupaci severní Itálie vyžadovala od univerzitního štafu přísahu loajality. Bez toho nebylo možné si udržet akademickou pozici, a tím i přísun prostředků na výzkumy, a tak vlastenec Galvani upadl do chudoby.

Na jeho pokusy nicméně navázal Alessandro Volta, který však rychle abstrahoval od žabích stehýnek. A namísto generování statické elektřiny třením (jako tření ebonitové tyče liščím ocasem) vytvořil v roce 1800 jako reprodukovatelnější a použitelnější zdroj elektrochemickou baterii. Ta byla původně známa jako Voltův sloupec. V něm se střídaly měděné a zinkové plíšky proložené papírem nasáklým v kyselině sírové. Tak vznikl prvý elektrochemický zdroj proudu, za což Napoleon Voltu povýšil do šlechtického stavu (a jeho jméno je navždy zachováno v jednotce napětí).

Vzápětí dva Angličané, William Nicholson a Anthony Carlisle, zjistili, že když se dráty od obou pólů Voltova sloupce zavedou do vody, objeví se kolem nich roje bublinek – elektrochemicky generovaný vodík a kyslík. Po čtyřech desetiletích se poznatky nakupily v rozsahu, který umožňoval pokročit k sjednocování představ o různých formách energie, jejich zachování a přeměnách, což např. vedlo k mechanickému ekvivalentu tepla, který v r. 1843 změřil fyzik a pivovarník James Prescott Joule (jeho jméno je navždy zachováno v jednotce energie). Ale ještě před tím jiný Angličan, fyzik a sudí William Robert Grove, také vedený snahou prokázat přeměny a ekvivalence různých druhů energie, sestavil plynový aparát, ve kterém docházelo k opaku elektrolýzy vody. Tedy tvorbě vody z obou plynů, a to za současné produkce elektrického proudu. K možnosti obrátit směr elektrolýzy vody, a získávat při tom elektrický proud, se v té době dopracoval i německý chemik Christian Friedrich Schönbein, jinak objevitel ozónu. Tak vznikly tzv. palivové články či plynové elektrody, umožňující přímou konverzi chemické energie na elektřinu. Jinými slovy, již před nějakými 185 lety čistý základní výzkum nabídl celkem ucelenou koncepci toho, co se dnes nazývá vodíkové hospodářství, a tedy i možné řešení problému skleníkového jevu. I když se formálně jedna o konverzi vodíku s kyslíkem na vodu, neděje se tak za vysokých teplot, a proces má vyšší účinnost, než by mělo spalování v plynové turbíně pohánějící generátor.

K oživení zájmu o palivové články došlo v padesátých letech - jako alternativního zdroje elektřiny při kosmických letech, vedle solárních panelů. Vodík a kyslík jsou tak jak tak využívány v některých raketových motorech, a voda odpadající při chodu palivového článku je i přirozeně využitelná posádkou. Tento oživený zájem vedl k optimalizacím palivových článku, využívání platinových kovů jako katalyzátorů, plastů jako membrán. Vznikla celá řada typů lišících se materiálem elektrod, typem elektrolytů (včetně tuhých), provozní teplotou.

Věc se zitenzivnila, když se začal rýsoval Kjótský protokol, a také platby za emise kysličníku uhličitého. Vodíkové hospodářství totiž nabízí zcela čisté řešení. Elektřinou z jaderných či solárních elektráren se provede elektrolýza vody. Energie se fakticky uloží do vznikajícího vodíku, libovolně skladovatelného. A vodík pak slouží k pohonu prostřednictvím proudu vyráběného v palivových článcích (kyslík se přivádí ze vzduchu). Z vody se vychází a vodou se končí, žádný kysličník uhličitý nevzniká. Vodík se může produkovat i jinými, dokonce levnějšími způsoby. Vodíkem se už dřív i topilo a svítilo, neb byl spolu s kysličníkem uhelnatým součástí svítiplynu. Vodík se dá získávat i při konverzi zemního plynu nebo třeba fermentací biomasy. Úplná konverze metanu ze zemního plynu vodní parou končí vodíkem a kysličníkem uhličitým. Pro zcela čistě řešení by ale v tomto případě bylo třeba oddělený kysličník uhličitý ukládat do geologických podloží, k čemuž by mohla vést důsledná aplikace Kjótského protokolu. Než na to ale dojde, bude příprava vodíku ze zemního plynu sice výhodná, ale za cenu vyvádění kysličníku uhličitého do atmosféry. Vodík se může v budoucnu stát podobným obchodním artiklem, jako je dnes zemní plyn. Ostatně Japonci již v lednu 2022 uskutečnili první mezinárodní plavbu celosvětově prvé lodi, Suiso Frontier, na převoz zkapalněného vodíku - jmenovitě z Austrálie.

Na tomto pozadí světové automobilky začaly vyvíjet automobily na vodíkový pohon. Tak kupř. Toyota v r. 2015 zahájila v Japonsku prodej svého modelu FCV (Fuel Cell Vehicle - vozidlo s palivovým článkem) Mirai (Budoucnost) se startovní cenou kolem 1,4 miliónu Kč. Vodík je ve vozidle uložen v nádrži pod tlakem 700 atm. Jedno natankování nádrže trvá tři minuty a umožňuje 700 km jízdy. Automobil na vodíkový pohon se částečně překrývá s elektromobily, má ale podstatně rychlejší doplňování zdroje energie a i perspektivu snižování jeho ceny. A i cena samotného vozidla by se měla vyvíjet s velkosériovou produkcí, snižováním potřeby platinového katalyzátoru, přechodem od tlakových nádrží na fyzikálně-chemické systémy ukládání vodíku, daňovými opatřeními a dotacemi ze strany státu, penalizací emisí kysličníku uhličitého. Automobily na vodíkový pohon lze potkat i v dalších zemích, kde se budují vodíkové čerpací stanice jako ve Skandinávii, USA, Kanadě. Např. zákon o Kalifornské vodíkové dálnici byl podepsán už v r. 2005 - tehdejším guvernérem Arnoldem Schwarzeneggerem. V současnosti je v Kalifonii kolem čtyřiceti vodíkových čerpacích stanic a nějakých 25 je ve výhledu. Pro období 2020-25 se předpokládá, že v Kalifornii by náklady na palivo pro překonání stejně vzdálenost mohly být u vozidla s vodíkovým palivovým článkem o nějakých 10% nižší, než u podobného automobilu spalujícího benzín. Vše závisí na dalším vývoji ceny vodíku, a ta může význačně poklesnout, pokud by se přešlo na v současnosti vyvíjené fotokatalytické štěpení vody, které jako vstup potřebuje pouze sluneční záření a vodu (popř. regenerovaný katalyzátor). 

Ještě dále je výstavba vodíkových čerpacích stanic na druhé straně Pacifiku v Japonsku, a tím i využívání automobilů s vodíkovými palivovými články. K tomu napomáhá rozhodnutí japonské vlády, že i ministerstva a ústřední agentury mají doplňovat své flotily služebních aut právě vozidly s palivovými články. Vedle Toyoty se na rozvoji vodíkové dopravy v Japonsku podílejí i automobilky Nissan a Honda. A v Číně odhady k horizontu 2030 hovoří už o až miliónu vozidel s palivovými články. 

Značný potenciál pro nasazení vodíkových palivových článků má i železniční doprava. V severním Německu už od r. 2018 jezdí dva takové vlaky na přibližně stokilometrové trati, přičemž jejich zavedení se předpokládá i v dalších německých státech, a také v jiných evropských zemích včetně Francie. Existuje též i zájem na využívání vodíkovych autobusů nebo i letadel (existuje německý čtyřmístný letoun HY4 už s vodíkovými palivovými články). A také zásobních elektro-generátorů pro průmysl a instituce pro výpadky sítě při živelných pohromách. I japonská železnice JR East testuje soupravu Hybari poháněnou vodíkovými palivovými články (Hybari je zkratka odvozená od HYdrogen-hyBrid Advanced Rail). Vedle toho japonská společnost JR Central pracuje na vývoji železničních pohonů se spalováním vodíku jako jsou vodíkové turbiny. Tyto oba typy pohonů na bázi vodíku ovšem nabízejí alternativu pro náhradu dieselových lokomotiv.

V Japonsku během desetiletky 2011-20 patenty vzniklé ve vztahu k vodíkovému hospodářství představovaly 24% z celosvětového počtu tohoto typu patentů. Objevují se i celkem nové aplikace jako třeba při produkci oceli. Např. firma Nippon Steel nasazením vodíku dosáhla třetinového snižení své produkce kysličníku uhličitého. Japonsko má už od roku 2017 program vodíkové strategie vzniklý na vládní úrovni, který se podílí na podpoře takovýchto inovativních projektů.

S vodíkem souvisí i ještě zásadnější - byť o dost vzdálenější - řešení energetických problémů, a sice přes řízenou termojadernou reakci, pro kterou hlavním vstupem jsou dva těžší izotopy vodíku. Ve velkém měřítku termojaderné reakce probíhají na Slunci, kde se právě při syntéze hélia z vodíkových izotopů uvolňuje obrovské množství energie. Krátkodobě termojaderná reakce nastává i při výbuchu vodíkové bomby. V termojaderných elektrárnách by reakce měla probíhat kontrolovaně v nádobách tvořených magnetickým polem. Magnetické pole umožňuje udržet reakční směs v kompaktní podobě vzdor extrémně vysokým teplotám. Teploty reakční zóny jsou podstatně vyšší než třeba v zemském nitru. Nejznámější provedení magnetických nádob se jmenuje tokamak, což je ruská zkratka pro zařízení vzniklé v padesátých letech v Kurčatovově ústavu. V současnosti se v jihofrancouzském Cadarache buduje zatím největší tokamak, a to mezinárodním konsorciem ITER (zkratka z International Thermonuclear Experimental Reactor – nověji se odvolává i na význam slova ITER v latině, tedy cesta). Členy konsorcia jsou EU, Čína, Indie, Japonsko, Jižní Korea, Rusko, a USA. Japonsko se též ucházelo o možnost hostit ITER, a jako kompromis mu nakonec bylo svěřeno výpočetní centrum umístěné v japonském jaderném středisku Rokkašo. Samotný tokamak ITER by měl původně být už někdy v r. 2025 v operačním chodu s projektovaným výkonem 500 MW, nyní se však hovoří až o polovině příští dekády. Tokamaky testované jinde ve světě - jako v Číně, Jižní Koreji nebo Německu – se ale zatím daří udržet v ustáleném vysokoteplotním režimu jen po několik minut.

Jistě existuje mnoho důvodů, proč Dálný východ vzkvétá a v Česku to jde od desíti k pěti. Pokud ale by měl být vyčleněn jen důvod jeden, tak je to – systém přijímání na VŠ. Jakékoliv významnější místo v zemích dálněvýchodních tygrů mohou zastávat jen absolventi dobrých univerzit. Na dobrou univerzitu se dostanete jen když v celostátním dvoudenním písemném testu získáte excelentní počet bodů. Fakticky původ této univerzální přijímací zkoušky je možné vysledovat v systému zkoušek pro státní službu, který se v Číně praktikoval už od sedmého století. Univerzitní testy jsou univerzální, zcela stejné pro všechny školy a všechny obory, a pokrývají prakticky celé učivo - od matematiky po angličtinu, od japonštiny po chemii. Toto je síto, přes které prostě ‚Biomasy‘ projít nemůžou (no, a u nás naopak třeba pro disertaci úplně stačí, jen si podvodně nastavit řádkování tiskárny). Člověk, který skutečně zvládl celé středoškolské učivo, má samozřejmě jasno třeba i v tom, že už někdy od takového roku 1800 prakticky všechno, co zlepšilo kvalitu života, tak či onak bylo výsledkem základního výzkumu.

Foto u perexu: Vyobrazení prvého palivového članku z r. 1839 ( Odkaz).

XXXIV. díl seriálu: 666@Sky - Je naprosto nezbytné, aby nebe bylo blankytné [blankyt:666THz]; XXXIII. díl seriálu: Odkaz ; XXXV. díl seriálu: Odkaz

This work is licensed under CC BY-NC-ND 4.0

webNKP

 

 

 

 

 

Autor: Zdenek Slanina | pátek 27.9.2024 5:22 | karma článku: 22,73 | přečteno: 931x

Další články autora

Zdenek Slanina

Práce z Univerzity v Cambridge: Acylpyrin by mohl pomáhat i s tlumením rozvoje rakoviny

Po zjištění, že podání aspirinu (tedy acylpyrinu) během začátku infarktu myokardu by mohlo v USA záchránit tisíce životů ročně, se acylpyrin stává potenciálně užitečným i u metastáz rakoviny - zatím tedy u laboratorních myší.

22.4.2025 v 2:22 | Karma: 10,83 | Přečteno: 199x | Věda

Zdenek Slanina

Nepravděpodobný přechod železné opony ANEB akce Mekong

V roce 1996 vyšel v americkém periodiku Vietnam Insight text o nepravděpodobném dění na československo-rakouské hranici v roce 1969. Ten časopis sice už nevychází, ale onen příběh neztratil nic ze své nepravděpodobnosti.

26.3.2025 v 2:22 | Karma: 14,45 | Přečteno: 433x | Věda

Zdenek Slanina

Povel k útoku na Pearl Harbor: Niitakayama Nobore 1208 (Vystupte na horu Niitaka 8.12.JST)

V době japonské okupace ostrova Tchajwan byla jeho nejvyšší hora Yushan současně i nejvyšší horou Japonska. A tak se její japonské jméno Niitakayama objevilo i v dohodnutému kódu pro zahájení útoku na havajský Pearl Harbor.

5.3.2025 v 2:22 | Karma: 13,14 | Přečteno: 337x | Věda

Zdenek Slanina

Na letošek připadá 100. výročí narození D. Líma - objevitele polymeru pro kontaktní čočky

Pro kontaktní čočky byl potřebný materiál (m.j.) kompatibilní s vodou, a tím umožňující přísun vzdušného kyslíku. V r. 1953 ho připravil Drahoslav Lím v rámci své disertace na VŠCHT v Praze, leč později jeho přínos poněkud zapadl.

12.2.2025 v 5:22 | Karma: 17,31 | Přečteno: 402x | Věda

Zdenek Slanina

Nový lunární rok - rok hada - začíná 29. ledna

V zemích východní a jihovýchodní Asie dodnes koexistují 2 kalendáře - vedle našeho solárního i tradiční lunární kalendář, definovaný hlavně pohybem Měsíce. A tak na měsíční nov letošního 29.1. začne i nový lunární rok, rok hada.

16.1.2025 v 5:22 | Karma: 15,86 | Přečteno: 522x | Věda

Nejčtenější

Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?

25. dubna 2025  9:05

Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...

Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje

20. dubna 2025  8:48,  aktualizováno  13:55

Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...

Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií

21. dubna 2025  18:19

Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...

Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let

21. dubna 2025,  aktualizováno  12:07

Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...

Američané zadrželi na letišti mladé německé turistky. Musely se svléknout

22. dubna 2025  14:52

Americká pohraniční stráž zadržela na Havaji dvě mladé německé turistky, protože neměly vybrané...

Drony zásadně promění vysokohorskou turistiku. Šerpové mají strach o práci

28. dubna 2025

Premium Až dosud byli Šerpové, legendární himálajští terminátoři, pro expedice v nejvyšších světových...

Musí se začít lovit bachyně, říká studie. Zvýšené odstřely jinak nepomůžou

28. dubna 2025

I když se počty odlovených divokých prasat v ČR stále zvyšují, nevedou odstřely k reálnému snížení...

Firmy se bojí krachu české obnovy Ukrajiny. Svaz průmyslu podmínky kritizuje

28. dubna 2025

Premium Redakce MF DNES získala dopis prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje adresovaný premiérovi...

Nejlevnější benzin za poslední roky. Pokles cen pohonných hmot způsobilo víc faktorů

28. dubna 2025

Premium Čeští řidiči si užívají nejnižších cen benzinu a nafty za několik let. Benzin tankovali levněji...

Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy
Lékař

Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy
Praha

  • Počet článků 137
  • Celková karma 13,93
  • Průměrná čtenost 7464x
Z meho (nestandardniho) CV: Jiz vice jak 2, a 2, a 2x2x2, a dvacetdva roku prazdnin na PacificRim, zejmena v NW segmentu. Na takovou expedici snu vas muze vyslat treba i nase akademie ved, ta dokonce nekdy velmi rada a agilne. To kdyz kupr. bona fide opravite chyby v pracech nektereho jejiho 'cestneho' predsedy, jeho hyperinflatovane ego to psychicky neunese, a ten ethicky gigant v mladicke ci jake nerozvaznosti ....... Zbytek ale az, m.j., obcas v blogu. A varovani pro ctenare z akademy: Uz jen cetba meho subverzniho blogu muze vest ke ztrate nejen iluzi, ale i zamestnani tamtez (taky se sleduje email, jestli nekdo nepise - horribile dictu - ze ten 'cestny' predseda je obycejny prolhany totalitni karierni .....). Ze neverite - tak pojdte a poslyste. Ale budou zde i pozitivni temata, pravda jen ze svetove vedy.

Rikat pravdu o tom tristnim ceskem akademickem etickem propadu neni nejakou mou prioritou, temata ze svetove vedy jsou zajiste zajimavejsi. U tech ceskych akademickych vaudevillu jde spis jen o otravnou povinnost. A o to, aby se podle potreby neprepisovala akademicka historie. Neb proti tomu zatim neco delat muze jen malokdo. A akademicke vedeni bude zcela jiste jen dal ucelove mlzit, zuby nehty branit pravde, lhat az se budou hory jeste vice zelenat (coz se bude moct vykazovat i jako prispevek redukci globalniho oteplovani - voila, hned 2 dalsi akademicke Potemkinovy vesnice jednou ranou). Maj totiz HRUZU odklonit se od posvatneho prikazu meho OUDa [Osobniho UDavace (kr.jm.Gardener)]: Rückkehr unerwünscht! Nedavno jim to perpetualni bezostysne lhani (po 3 desetiletich) ale zkomplikovaly pameti expredsedy CSAV ak. J. Římana. V nich je to lidske selhani toho meho OUDa literarne vytribenou formou popsano i s takrikajic OUDovou navstivenkou. Holt - i akademicka ryba muze nekdy hnit od hlavy, coz zde dalo vzniknout prilezitostne reality show: hniloba@AVCR.

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.