Nepravděpodobné bizarnosti v povětří: Panel z letadla, teď i ulomený list větrné turbíny
Letadla od začátku roku postihla už řada podivných technických závad. Třeba výpadek dveřního panelu z trupu letounu Boeing 737 MAX 9 během letu společnost Alaska Airlines 1282 dne 5. ledna 2024. A 7. března pak při startu letounu Boeing 777-200ER společnosti United Airlines odpadla pneumatika. Nicméně ten výpadek dveřního panelu při dopadu na zem žádná zranění tam naštěstí nezpůsobil. Cestovatel Miroslav Zikmund průběh takových událostí zařazoval do kategorie: Přesný součet náhod.
V Japonsku může být větrno v každém ročním období. Od jara do podzimu je tajfunová sezóna. Letošní v NW Paciku má zatím jen jednu položku, dalších aspoň tak deset postupně dorazí. Tajfuny se definují nárazy větru o rychlosti 118 km/h a výše (v Americe se jim říká hurikány). A vedle tajfunů dochází i k tropickým bouřím (62 až 117 km/h), nebo jen k tropickým tlakovým nížím (pod 62 km/h). Tyto úkazy do Japonska typicky přicházejí z jihu. Na jaře může přijít silný vítr také ze Sibiře, ten nakonec každé jaro přinese i jemný písek z pouště Gobi, který je dobře patrný jako žlutý nálet na předmětech.
Větrné počasí bylo předpovězeno i na 2. května 2025 pro prefekturu Akita na severu ostrova Honšú – a rychlost větru v oblasti dosahovala až 83 km/h. Nárazy větru tam pak způsobily odlomení jednoho ze tří listů vrtule větrné elektrárny – a ten při dopadu usmrtil projíždějícího 81-letého cyklistu. Celková výška konstrukce této větrné elektrárny postavené v roce 2009 je 130 m, délka listu vrtule 41 m. K takovému odlomení listu vrtule došlo v dané oblasti už v prosinci 2010, to se však tehdy obešlo bez zranění. Tenkrát k nehodě měl přispět i úder blesku, a tak byla provedena výměna všech tří listů. Nyní se hovoří se o únavě materiálu. Pravidelné kontroly technického stavu se provádějí dvakrát ročně. Při posledních kontrolách provedených v listopadu a březnu žádné anomálie však nalezeny nebyly. Takže i pro případ řečeného nebohého cyklisty je možno použít floskuli Miroslava Zikmunda: Přesný součet náhod.
Daná havarovaná větrná elektrárna má výkon 2 MW. Dnešní větrné turbíny mají dosahovat výkonu až 7 MW. U turbíny s výkonem 3 MW se odhaduje, že by mohla ročně vyprodukovat 6 milionů kWh (což by mělo stačit pro zásobování 1500 průměrných evropských domácností – pravda jen za příhodných povětrnostních podmínek).
A nyní ještě k jednotkám rychlosti větru – v Pacifiku se často používá jednotka kts. Třeba tajfun začíná od větru o rychlosti 64 kts (přesněji se rozlišují nárazy a ustálený vítr). Ten symbol kts či kt neznačí kilotuny (ničivé sily TNT) nýbrž knots neboli uzly. V Pacifiku zásadně v námořním sektoru měříme na námořní míle, nm (což ovšem koinciduje s jednotkou nanometr) či NM (to pravda zase koinciduje se zkratkou pro stát New Mexico), což je ten úsek na rovníku, který se ze středu Země vidí pod úhlem jedné úhlové minuty, 1nm = 1,852 km. To si pochopitelně nemusíte pamatovat - stačí když si pamatujete obvod Země na rovníku, což je prakticky 40000 km: 40000/(360x60) = 1,852 km. Rychlost jednoho uzle značí jednu námořní míli za hodinu, takže ta mez 64 kts odpovídá těm výše uvedeným 118 km/h. Existuje i kategorie super-tajfun, definovaná např. rychlostí nad 200 km/h. A nejvyšší zaznamenaná (průměrná) rychlost v tajfunu byla cca 350 km/h. Dřív se mezi tajfuny rozlišovalo i podle jejich poloměru. Existuje též pětibodová stupnice intenzity tajfunů (či hurikánů). [Ono číslo 40000 km souvisí s cestou, jak vznikala jednotka délky metr. Ta měla být jednou desetimiliontinou zemského kvadrantu, což se pak zaneslo na onu pověstnou platin-iridiovou tyč. Pozdější měření pak ukázala, že obvod Země v této nové jednotce není přesně oněch očekávaných 40000 km, nýbrž po rovníku to činí cca 40075 km, a přes póly 40008 km.]
Existuje jeden odhad, že razantní tajfun má energeticky odpovídat jedné polovině celosvětově instalované kapacity na produkci elektřiny (a NASA má razantnější přirovnání: During its life cycle a hurricane can expend as much energy as 10,000 nuclear bombs). V Japonsku se proto pracuje na prototypech větrných turbín schopných využívat i vítr od tajfunu. Jde o kompaktnější konstrukce, což se nakonec právě může zpětně promítnout i do zvýšení provozní bezpečnosti obvyklých větrných elektráren. Pro vlastní produkci elektřiny to ale až tak důležité nebude, neb tajfuny se zatím objevují jen občas a jen někde. A pro průchod tajfunu je typické, že způsobí přerušení dodávky elektrického proudu. Doporučení při blížícím se tajfunu proto zní: Pořídit zásoby potravin a uložit je do ledničky zapnuté na maximum (neb někdy později nastane výpadek proudu). V jednom případě se k tajfunu dokonce přidružilo tornádo, které dokázalo vyvrátit i stožáry vysokého napětí. Takže u případné tajfunové větrné turbíny by také mohl nastávat základním problém vůbec s odváděním elektřiny ke spotřebě.
Foto u perexu: Charkteristický pohled na větrné turbíny Odkaz
This work is licensed under CC BY-NC-ND 4.0
Zdenek Slanina
Muž, který dal symbolu @ jeho hezké české jméno zavináč (co pak později zlidovělo)

Počátky emailové komunikace spadají do r. 1971. Již tehdy byl využit symbol @ pro odděleni jmen uživatele a počítače - a slouží podnes. Pro řečený symbol @ se v češtině označení zavináč začalo používat už na přelomu 60. a 70. let.
Zdenek Slanina
Práce z Univerzity v Cambridge: Acylpyrin by mohl pomáhat i s tlumením rozvoje rakoviny

Po zjištění, že podání aspirinu (tedy acylpyrinu) během začátku infarktu myokardu by mohlo v USA záchránit tisíce životů ročně, se acylpyrin stává potenciálně užitečným i u metastáz rakoviny - zatím tedy u laboratorních myší.
Zdenek Slanina
Nepravděpodobný přechod železné opony ANEB akce Mekong

V roce 1996 vyšel v americkém periodiku Vietnam Insight text o nepravděpodobném dění na československo-rakouské hranici v roce 1969. Ten časopis sice už nevychází, ale onen příběh neztratil nic ze své nepravděpodobnosti.
Zdenek Slanina
Povel k útoku na Pearl Harbor: Niitakayama Nobore 1208 (Vystupte na horu Niitaka 8.12.JST)

V době japonské okupace ostrova Tchajwan byla jeho nejvyšší hora Yushan současně i nejvyšší horou Japonska. A tak se její japonské jméno Niitakayama objevilo i v dohodnutému kódu pro zahájení útoku na havajský Pearl Harbor.
Zdenek Slanina
Na letošek připadá 100. výročí narození D. Líma - objevitele polymeru pro kontaktní čočky

Pro kontaktní čočky byl potřebný materiál (m.j.) kompatibilní s vodou, a tím umožňující přísun vzdušného kyslíku. V r. 1953 ho připravil Drahoslav Lím v rámci své disertace na VŠCHT v Praze, leč později jeho přínos poněkud zapadl.
Další články autora |
Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR
Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...
Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář
Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...
V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu
Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...
Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu
Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...
Sláva v Přešticích. Na svatbu komtesy z rodu Černínů přijel i belgický král
Své ano si v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích řekli v sobotu v poledne osmadvacetiletá...
Izrael zasáhl v Teheránu budovu televize, mír odmítá. Írán chystá raketovou sprchu
Sledujeme online Izraelská armáda dnes v Teheránu zasáhla budovu státní televize IRIB, a to v okamžiku, kdy...
Na Madeiře zemřel český turista, zřítil se z vyhlídky
Na portugalském ostrově Madeira tragicky zahynul přibližně čtyřicetiletý český turista, který tam...
Země pobaltského křídla NATO připravují své nemocnice na válku s Ruskem
Přesouvání operačních sálů do podzemí, cvičení zdravotníků či pořizování neprůstřelných vest a...
Izrael může s Íránem tvrdě narazit. Chybí strategie, riskuje další válku bez konce
Sledujeme online Jakkoliv jsou prvotní údery izraelské armády na íránský jaderný program úspěšné, uplynulé dny...
- Počet článků 139
- Celková karma 14,45
- Průměrná čtenost 7384x
Rikat pravdu o tom tristnim ceskem akademickem etickem propadu neni nejakou mou prioritou, temata ze svetove vedy jsou zajiste zajimavejsi. U tech ceskych akademickych vaudevillu jde spis jen o otravnou povinnost. A o to, aby se podle potreby neprepisovala akademicka historie. Neb proti tomu zatim neco delat muze jen malokdo. A akademicke vedeni bude zcela jiste jen dal ucelove mlzit, zuby nehty branit pravde, lhat az se budou hory jeste vice zelenat (coz se bude moct vykazovat i jako prispevek redukci globalniho oteplovani - voila, hned 2 dalsi akademicke Potemkinovy vesnice jednou ranou). Maj totiz HRUZU odklonit se od posvatneho prikazu meho OUDa [Osobniho UDavace (kr.jm.Gardener)]: Rückkehr unerwünscht! Nedavno jim to perpetualni bezostysne lhani (po 3 desetiletich) ale zkomplikovaly pameti expredsedy CSAV ak. J. Římana. V nich je to lidske selhani toho meho OUDa literarne vytribenou formou popsano i s takrikajic OUDovou navstivenkou. Holt - i akademicka ryba muze nekdy hnit od hlavy, coz zde dalo vzniknout prilezitostne reality show: hniloba@AVCR.