O smyslu HDP
Podle ČSÚ klesl v prvním čtvrtletí hrubý domácí produkt meziročně (tedy ve srovnání s prvním čtvrtletím roku 2019) o 2,2 %. Člověk nemusí být jasnovidec, aby mu bylo jasné, že v dalším čtvrtletí bude propad HDP daleko vyšší vzhledem k tomu, že omezení ekonomiky fungují cca od půlky března. To, jak se bude HDP vyvíjet v budoucnu, je otázkou zhruba tří okolností. První – jak dlouho budou omezení trvat, nyní jsme v situaci, že od nich pozvolna ustupujeme. Dále je otázkou, jaké dopady zanechá krize v našem podnikatelském prostředí, zejména v nejvíce postižených oblastech, jak bude oslabena koupěschopnost obyvatel (jak to krásně vystihl Jean Baptiste Say – nabídka si vytváří svou poptávku) a potom, což je také důležitá věc, jaké bude očekávání lidí. No a třetí problém – budou značně zpřetrhány obchodní vazby v Evropě i ve světě a je otázka, jak se budou obnovovat. To může mít dalekosáhlé dopady.
Každopádně při propadu HDP si vždy uvědomíme, jaký je to důležitý ukazatel. Ani tak z krátkodobého hlediska, byť i v krátkém období může propad ekonomiky napáchat v jejích různých částech (teď například v pohostinství nebo v cestovním ruchu) velké škody. Důležité je hledisko dlouhodobé (hezky je to popsáno zde). Dlouhou dobu platilo, že bohatství, které lidstvo má k dispozici, je konstantní. Změnila to až průmyslová revoluce, která ukázala, že základním zdrojem růstu jsou inovace. Devatenácté století jich bylo plné (i bez nejrůznějších podpůrných fondů Evropské unie) a HDP raketově rostl. To má mnoho důsledků na kvalitu života v mnoha aspektech. Jednou z nich je například příjmová nerovnost – rostoucí HDP vytváří tzv. střední třídu. Zároveň vylepšuje život v mnoha oblastech včetně životního prostředí. Jestli se teď někdo raduje a myslí si, že díky poklesu HDP se naše příroda ozdraví, hrubě se plete. Chudší lidé si nové inovativní a zároveň dražší výrobky, které přírodu tolik nezatěžují, kupovat nebudou. Hezky to dokládá například průměrný věk osobních aut v různých zemích Evropy.
HDP není jednoznačný ukazatel a má spoustu různých nedostatků. Jeden z nich lze hezky ukázat na rouškách. Když bychom si je všichni nakoupili od české firmy, náš HDP díky tomu vzroste. Když si je ušijeme doma ze starých látek, efekt bude stejný, ale v HDP se to neprojeví. A když si je dovezeme ze zahraničí, HDP dokonce klesne. Ve všech případech mají lidé roušky, účel je naplněn, ale dopad do HDP je vždycky odlišný. (V této souvislosti často přemýšlím nad tím, kolik HDP byly domácnosti schopny vytvořit za socialismu, když spousta statků a služeb nebyla na trhu dostupná). Ale přes všechny nepřesnosti, které v sobě má, lepší ukazatel prostě k dispozici není. A naše potřeba růstu (v našem případě ekonomického) je naprosto přirozená (koneckonců krásně je to vidět v pohádkách).
A nelze ani souhlasit s častým mudrováním o tom, že růst vlastně ani nepotřebujeme, resp. nejrůznějšími snahami o jeho nahrazení něčím jiným. Asi nejznámějším je hrubé národní štěstí, o jehož rozporuplnosti velmi hezky hovoří tento článek. To všechno jsou způsoby nikoli jak zpřesňovat a vylepšovat měření prosperity a ekonomické výkonnosti jednotlivých zemí, ale spíše jak více manipulovat jejími obyvateli. A byla by velká chyba si něco takového nechat vnutit.
Zdeněk Říha
O nových, mladých, nadějných soudruzích
Rád bych vám dnes představil jasnou rudou hvězdu mezi naší mládeží – je jím Tadeáš Žďárský. Pokud jste o něm ještě neslyšeli (já dodnes také ne), nezoufejte, není vyloučeno, že v blízké budoucnosti bude rozhodovat o našem životě.
Zdeněk Říha
Reality show u konce
Skončila reality show „Hledá se prezident“, všichni si můžeme vydechnout, marketingové týmy shrábnout vzhledem ke kvalitě kandidátů zasloužené peníze a možná je na čase se zamyslet, co jsme to vlastně viděli.
Zdeněk Říha
Bludné kruhy evropských soudruhů
Ekonomie má nový pojem, který nesporně vejde do dějin. Zastropování. Souvisí s přesvědčením evropských proletářů, že mohou libovolně zasahovat do ekonomiky. Cena za tyto zásahy bude velká.
Zdeněk Říha
O tržních selháních
Zuzana Kubátová to na Seznamu vzala pěkně od podlahy, když sepsala článek o tom, jak se vyvíjí ceny energií a do titulku hezky zostra napsala, že volný trh selhává.
Zdeněk Říha
Opačný pohled na vstup do eurozóny
Přestože je stále více a více evidentní, že projekt tzv. Evropské měnové unie (EMU) nejde tím směrem, který si jeho tvůrci vysnili, stále jsou v České republice politici, kteří usilují o přijetí jednotné měny.
Další články autora |
Trump se vrátí do Bílého domu. Urval klíčové státy, prohlásil se vítězem
Sledujeme online Donald Trump zvítězil v amerických prezidentských volbách. Získal klíčovou Pensylvánii, jeho...
Putinův fotbalista. Čech strhává vlajky Ukrajiny a šíří propagandu. Je za hrdinu
Premium Příběh Jaroslava Dolejše je ukázkou, jak funguje ruská propaganda a jak se z amatérského sportovce...
Obyčejně nikoho nepodporuji, ale teď musím, řekl Schwarzenegger k volbám
Herec a bývalý guvernér Kalifornie Arnold Schwarzenegger oznámil, že v prezidentských volbách v USA...
Vraťte nám kus země, žádá Polsko. Spor by vyřešilo darování budovy ambasády
Premium Ačkoli se zdá, že má Česko s Poláky bezproblémové vztahy, pod povrchem doutná mnohaletý spor. Týká...
Čeká nás zlatá éra Ameriky, uzavřeme hranice, slíbil Trump ve vítězné řeči
Výsledek amerických prezidentských voleb je dosud největším politickým vítězstvím. Za jásotu svých...
Německá vláda v krizi. Scholzova trojkoalice se rozpadla, končí čtyři ministři
Vládu Olafa Scholze opouští Svobodná demokratická strana (FDP). Na postech tak končí všechny její...
Dvě procenta na obranu už nepostačí. Jak volební výhra Trumpa ovlivní Česko
Premium Výhra Donalda Trumpa v amerických volbách bude mít dopad i na Česko. A to hlavně ve financování...
Úpravy energetického zákona povzbudí energošmejdy, obávají se dodavatelé
Hospodářský výbor Poslanecké sněmovny se má na svém čtvrtečním zasedání zabývat pozměňovacími...
USA, pár hodin po volbách: spát se šlo ve čtyři, kocovina asi potrápí všechny
Premium Od naší spolupracovnice v USA Byla to náročná volební noc. Nikdo z naší ulice nešel spát, světla v oknech začala zhasínat až...
Odborný pracovník – farmakoekonom/ka v Oddělení farmakoekonomických analýz
Státní ústav pro kontrolu léčiv
Praha
- Počet článků 25
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 764x
Píšu to sem mj. i proto, aby nikdo nemohl říct, že "on to věděl a nic neřekl".
Autor není od dubna 2023 členem žádné politické strany, či hnutí.