JFK - Je vše opravdu jak se říká?

Psalo se 22. listopadu 1963, celkem běžný den. Nic nenasvědčovalo tomu, že přijde jeden z nejznámnějších atentátů v novodobých dějinách. Prezident USA John Fitzgerald Kennedy je na návštěvě hlavního města státu Texas, Dallasu. Toto už USA jednou zažili. Přesně před zhruba sto lety, v roce 1865, byl spáchán atentán na Abrahama Lincolna.  Přesto to však otřese bezpochyby celým světem. Při projížďce městem zazní tři výstřely, které smrtelně zraní nejmladšího zvoleného a bezpochyby jednoho z nejoblíbenějších ptezidentů USA vůbec. Dodnes je celý příběh smrti JFK obestřen tajemstvým a řadou teorií.

Oficiální verze atentátu

Podle oficiální verze atentátu byl prezident Kennedy zabit jistým Lee Harvey Oswaldem. K tomuto výroku dospěla takzvaná Warrenova vyšetřovací komise spolu s dalšími vládními agenturamy aspeciálním výborem Sněmovny reprezentantů. Komise Sněmovny reprezentantů navíc konstovala, že vražda byla důsledkem rozsáhlého spiknutí. POZOR! Nejde o konspirační teroie, ale o fakt dokládající následný dokument: Závěrečná zpráva HSCA [online]. Zvláštní komise Sněmovny reprezentantů pro vyšetření atentátu, 1979, [cit. 2008-09-10]. S. 3–4. Dostupné online.(anglicky).

Podle mnoha vyšetřovacích verzí za atentáty mohl stát kubánský Fidel Castro, SSSR, kubánci žijící v USA a nebo také členové mafie. Jak plyne z některých oficiálních výdlesků vyšetřování, je právě vražda mafií nejpravděpodobnější. Dále v hledáčku byli i (a opět zdůrazňuji že nejde o konspirační teorii) FBI, CIA, Lyndon B. Johnson (nástupce JFK) a rada dalších.

Osud Lee Harvey Oswalda

Osou Oswalda je po atenátu poměrně dobře zmapován. Nicméně neměl dlouhého trvání. Oswald zemřel 25. listopadu, tedy pouhé tři dny po atentátu také rukou vraha. To nahrává dalším teoriím, o kterých se zmíníme později. Příběh Harvyho Oswalda se začal psát 18. řijna 1939. To se narodil v New Orleanc v Luisianě.

Jako sedmnáctiletý byl naverbován k námořní pěchotě USA, kde se po výcvyku stal odtřelovačem. V roce 1957 se však rozhodl řady armády opustit. Oficiálním důvodem mělo být podlomené zdraví matky a to, že se o ni chtěl starat. Skutečný důvod však byl ten, že Lee již od dětství směřoval ke komunismu a chtěl emigrovat do zemně největšího nepřítele USA, do SSSR. Rok před atentátem se vrací do USA. Což nahrává myšlenkám, že za atentátem stál SSSR. V roce 1963 je obviněn z vraždy policisty a následně i z atentátu na prezidenta Kennedyho.

Celkem logicky svůj podíl na vraždě odmítl a dva dny po atentátu na JFK byl před televizními kameramy zabit Jackem Leonem Rubinsteinem. 25. listopadu se příběh Harveye Oswalda uzavízá tím, že na následky zranění umírá. Ruby, který jej zabil byl odsouzen k trestu smrti. Odvolal se a byl úspěšný. Než bylo započato nové soudní řízení však onemocněl a zemřel. Stalo se tak 3. ledna 1967.

Průběh atentátu

Otevřená limuzína s prezidentem přijíždí okolo 12:30 místního času na místo zvané Dealey Plaza. V autě jede spolu s Kennedym agent tajné služby, který sedí ve předu na místě spolujezdce, guvernér Connally a jejich ženy.  Když limuzína projížděla okolo skladu někdo zahájil palbu. Dle svědků šlo o tři výstřely. První střela minula cíl a prý bylo nemožné určit směr, odkud vyšla. To také hlavně díky tomu, že byla považována za ohňostroj či "výstřel" výfuku.Další kulka prošla Kennedyho krkem, když kynul davům a ven vyšla jícnem. Poté se chytl za krk a spadl. Okamžitě nu přiskočil na pomoc tajný agent a dále hned auto s prezidentem uhánělo do nemocnice, kde byl také později, ve 13:00 je Kennedy prohlášen za mrtvého. 

Alternativní verze o více střelcích (Garrisonova verze)

Tato verze ještě stále není konspirační verzí. Podle státního návladního Jima Garrisonby vše proběhlo malinko jinak. Podle něj mělo jít minimálně o dva střelce. Vše má dokládat jeho setkání se senátorem Russelem Loganem, který mu řekl: „Ti chlapi z Warrenovy komise jsou úplně vedle. Nikde na světě byste nenašel člověka, který by byl takto schopen docela sám zastřelit Kennedyho.“

Dle jeho verze šlo o 5-6 střel, které vyšli od 2-3 atentátníků. Přičemž pochyboval, že právě Oswalld by mohl vůbec střílet. údajně jde o

  • 1. střela je posádkou vozu zaregistrována, nikoho však nezasáhla a trefila pouze chodník;vypálena byla buďto z Texaského knižního velkoskladu nebo z budovy Dal-Tex, za jejímž vnějším požárním schodištěm mohl být v úrovni druhého patra ukryt jeden ze sniperů.
  • 2. střela byla vypálena o dvě sekundy později od dřevěné palisády a zasáhla Kennedyho do krku (viz okénko 188, Zapruderův film); Kennedy se chytá oběma rukama za prostřelený krk,
  • 3. střela silného kalibru, vypálená ze šestého patra skladu knih těsně míjí prezidenta a zasahuje guvernéra Connallyho do zad, proniká hrudníkem a vychází ven v místě jeho pravé prsní bradavky,
  • 4. střela, kolem které panuje nejvíce dohadů a nejasností, měla být opět vypálena z budovy Dal-Tex nacházející se naproti skladu učebnic a údajně vytvořila zranění na prezidentových zádech,
  • 5. střela byla vypálena od travnatého pahorku, zasáhla Kennedyho do spánku a vytvořila fatální frakturu lebky, přičemž vytrhla velký kus mozkové tkáně; její náraz prudce pohnul Kennedyho tělem dozadu a poté doleva; mnoho svědků přítomných na místě činu vyjádřilo přesvědčení, že tato střela byla vypálena zpoza dřevěné palisády,
  • 6. střela byla vypálena opět z budovy knižního velkoskladu, roztříštila zápěstí guvernéra Connallyho, pronikla jeho levým stehnem.

Konspirační teorie

Díky tomu, že případ nebyl dodnes důvěryhodně vysvětlen je zde celá řada konspiračních teorií. Mimo jiné i to, že se vzepřel státní (ale soukromé) bance FED. A vůbec byl v mnohých směrech pokrokový a šel proti proudu doby. To se jistě nelíbilo mnoha lidem a organizacím. Proto bylo i ve veřejném zájmu jej odstranit. To, že se na těchto teoriích může nacházet část pravdy je podloženo tím, že i oficiální vyšetřovací verze zahrnovaly to, že se prošetřovala FBI a CIA. Ovšem dnes již to nezjistíme. To nejen díky tomu, že čas smazává stopy, ale i díky tomu, že vše okolo případu podléhá přísnému utajení. Je však zarážející, že by tak oblíbený prezident, muž uznávaný celým světem a muž, který zabránil světové jaderné válce, poté co SSSR na Kubě umístili své jaderné hlavice a USA je měli v Evropě, by se stal obětí vraždy jen tak. Možná mohlo jít i o zastrašení dalších lidí ve smyslu ani prezident nám není svatý. Jak jsem již psal, tento případ dodne smývá hranice konspiračních teorií a reality a i lidi, kteří jdou tvrdě proti konspiračním teoriím znají a důvěřují jistě minimálně tomu, že Kennedyho smrt nemusí být uplně tak jak se říká.

 Děkuji za přečtení :) Zdeněk Novotný

Autor: Zdeněk Novotný | pátek 21.11.2014 18:04 | karma článku: 13,99 | přečteno: 761x
  • Další články autora

Zdeněk Novotný

Povstání roku 1945

5.5.2020 v 20:50 | Karma: 14,75

Zdeněk Novotný

Politická reality show

27.1.2018 v 22:24 | Karma: 24,61

Zdeněk Novotný

Český lev

5.3.2017 v 18:46 | Karma: 27,72

Zdeněk Novotný

Zeman, Herman a Brady

27.10.2016 v 14:50 | Karma: 36,83