Tragédie!! Nedoplatek za energie v bytě 1990 korun! O tom nikdo psát nebude?

Asi ne. Je to moc pozitivní a tak se musím do toho pustit sám. Mediální prostor se poslední dobou naplnil příběhy desetitisícových i statisícových nedoplatků za energie v bytech. Celý národ trpí? Ne? Jen nepochopitelný extrém.

Každý někde bydlíme nebo máme přehled o tom kolik platí naši známí, příbuzní či nájemníci. Ze své zkušenosti a z informací mého okolí jen vím, že letošní zima ve vyúčtování energií dopadla překvapivě dobře. Tedy pro tu skupinu lidí která si rozumně zvýšila zálohu ( nebo jim byla zvýšena) a topila a teplou vodu využívala hospodárně. Situace úspory a rozumné chování vyžadovala.

Můj blog je pouze příklad z reálného života. Normální malý byt v normálním paneláku spravovaný bytovým družstvem. Vyúčtování všech energií mi již přišlo. 

Byt je malý dva plus jedna. Cca 45 metrů. Skromné bydlení pro seniory či začínající mladý pár. Jak se v průběhu roku zvedaly zálohy? Za elektrickou energii z 500 na 700. Bytové družstvo zvýšilo poplatky za vše ostatní z 2800 na 3700 ( od listopadu).Tedy celkem dramatické a "likvidační" zvýšení o 1100 korun...

Jak to dopadlo? Žádná dramatická chvilka napětí vzhledem k tomu, že výsledek je v nadpisu nebude. Dopadlo to překvapivě dobře. Nemohu nadávat.

Šetřilo se v bytě na topení a teplé vodě? Popravdě řečeno nevím. Byt pronajímám mladému páru a kontrolovat teplotu v bytě jim opravdu nechodím. 

Rozpitvávám vyúčtování od bytového družstva. Celkové náklady na bydlení v bytě cca 3000 korun měsíčně. Tedy 36 000 za rok. Soustředím se na kritické položky. Teplo a platbu za teplou vodu. Kolik to je? 26 000 za rok. Tedy cca 2 150 za měsíc. Zbytek je tedy studená voda, různé poplatky a fond oprav. 

Co spotřeba elektrické energie? Při zvýšené záloze na 700 korun měsíčně roční vratka 500 korun. Kde je ta energetická bída a tragédie?

Tak si shrneme. Malý zateplený panelákový byt vyšel energeticky ( teplo, teplá voda, elektrická energie) na 32 500. Tedy na 2700 měsíčně. 

Jistě jsou i větší byty kde bydlí více lidí. Tam platí vyšší zálohy. Nebo "šetří" a neplatí je? Pak se ovšem nemohou divit, že mají vysoké nedoplatky.

Jak jinak si vysvětlit mediálně dramatické scény obsazené naštvanými lidmi kteří mají doplácet desetitisíce nebo i statisíce? Minimální zálohy a nulová snaha o šetření. Topit jako v pekle, užívat si každý den plnou vanu horké vody a potom se hrozně divit, že ty dvě stovky o které si někdo zvýšil zálohy na to nestačí? Jinak si ty extrémně vysoké nedoplatky v bytech nedovedu vysvětlit.

Nikdo těm lidem neřekl, že musí šetřit? Neslyšeli nic o vyšších cenách energií? Nic nechápou a čekají, že je někdo vodit za ručičku?

To je totiž jediná možnost jak si vysvětlit ty příběhy s vysokými nedoplatky za energie. Jsou to příběhy dramatické, hodně negativní a proto mediálně vděčné.

Příběhy lidí kteří měli nulové čí minimální nedoplatky či snad přeplatky asi nikoho nezajímají. Realita ve které drtivá většina lidí zvládla ukočírovat ve svých domácnostech energetickou krizi je příliš pozitivní a nedá se u ní ječet o bídě a chudobě. Zima dopadla vzhledem k situaci velmi dobře. A to i bez svetru.

A co na závěr? Chystá se rekord. Přes rekordní milion zbídačených, chudých a zmrzlých Čechů se chystá v létě ohřát na dovolenou do Chorvatska....

PS. Na reakci v diskuzi dopisuji i zapomenutý důležitý údaj. Spotřeba v bytě byla 16, 5 GJ. Jen pro srovnání. Mediálně známá paní se statisícovým dluhem jich v bytě protopila 90 (?) Chápe to někdo? Mám ji opravdu nějak litovat...?

 

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Zdeněk Bárta | pátek 5.5.2023 12:15 | karma článku: 42,36 | přečteno: 7905x