Smrt. Promořeno. Dříve či později dožene čínská chřipka každého...

Znamená to snad, že virus nakonec dožene všechny těžce nemocné a velmi staré lidi s oslabenou imunitou? Ti mrtví zatím hovoří dost jasně. U nás nezemřel žádný mladý zdravý člověk, či snad dokonce dítě. Je to důvod k oslavě....?

V kolonce smrt se objevili první lidé, pro které už jejich cesta životem skončila. Pouze potvrzují už známé statistiky, které nám jasně říká pro kterou skupinu lidí je virus nebezpečný. Je to stejná skupina lidí, pro kterou je nebezpečná i běžná chřipka. Rozdíl je v tom, že virus je mnohem silnější, rychleji a snadněji se šíří a může tedy zasáhnout větší skupinu nejvíc ohrožených lidí. Nikam nezmizí.Už tu bude pořád s námi a bude se vracet. Hlasy, že se virem postupně nakazí většina lidí jsou stále více slyšet. Čekají nas další izolace a karantény?

Četl jsem zde velmi zajímavý blog od mladého člověka." Všichni musí zemřít. Proč, ale pohřbívat ekonomiku?" Je to jistě zajímává úvaha někoho kdo má ještě mnoho desítek let před sebou a obává se nejen o svou budoucnost, ale i co dál přinese čas celé naší společnosti. I mnozí další mladí se tak budou ptát, až na ně dolehnou ekonomické problémy. Mají na to právo.

https://stipsky.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=748609

Jaký dopad bude mít čínská chřipka na celou společnost ? Co vše se změní? Spousta otázek na které mnoho lidí hledá odpovědi a ty mohou být velmi rozdílné. Lidé pro které byl problém pomoci několika desítkám dětem a slovo humanismus se pro ně stalo sprostým slovem najednou ten samý humanismus staví do popředí a budou vyžadovat, aby se pro záchranu velmi nemocných a velmi starých lidí skoro zničila celá společnost? Je to tak správné...? Vyhrotí celá situace už ted znatelné napětí mezi generacemi? Nejlépe je to vidět na politických stranách, které už často nenabízejí vize, ale jsou zaměřeny na různě staré voliče.

Ted se vrátím k původní otázce. Je co oslavovat? Je. Virus nezabíjí mladé zdravé lidi a děti. Tedy skupinu lidí na které je závislé přežití celé společnosti a její budoucnost. Budoucnost i pro starší skupinu občanů, která je na životě a práci mladých a mladších závislá. Úplně stejně jako předchozí generace byla závislá na jejich životě a práci. Mezigenerační štafeta byla předána. Na důchody, náklady zdravotnické péče, fungování LDN či Domovů seniorů musí totiž vždy někdo vydělat. Peníze nepadají z nebe.

Jakou budoucnost mají před sebou lidé předdůchodového věku jako já,nebo mladší důchodci? Velice prostou.Budeme dál stárnout, nemoci nám budou přibývat. Jistě máme šanci se snažit tento přírodní proces zpomalit. Pokud si ze sáčku nevytáhneme černou kuličku v podobě vážné nemoci, máme možnost svůj zdravotní stav ovlivnit. Zdravý životní styl a hlavně strava nám může pomoci. Pokud si někdo prohulil plíce, propil játra čí vychlastal mozek je to jen jeho problém.

Tak by se dalo říci, ale ve skutečnosti to tak není. Tito lidé jsou ve skutečnosti problém pro celou společnost. Tím problémem se nakonec staneme i my ostatní, kteří se zdravým  životním stylem pokoušíme oklamat přírodu a komicky marně usilujeme o  "nesmrtelnost". Nakonec z nás všech budou jen velmi staří lidé. Jinak to nejde. Společnost, kterou budou tvořit z většiny staří a velmi staří lidé si podřezává větev sama pod sebou. Je to začarovaný kruh ze kterého není uniku. 

Naše snaha poroučet smrti je stejně marná jako poručit větru a dešti. Příroda je silnější a my jsme pouze její součástí.Není lepší pokorně přijmout její pravidla a nemlátit jako tonoucí v panice kolem sebe? Už mnoho zachránců stáhnul tonoucí spolu sebou pod hladinu. To opravdu chceme?

A najde se vůbec v budoucnu dost zachránců, kteří budou ochotni skočit pro někoho kdo už "zachránit" nejde? I dál budou nejvíce ohrožení vážně nemocní klienti LDN, či Domovů seniorů. Vzhledem k tomu, že vím v jakém stavu tam většina starých lidí "žije" neděsím se smrti, ale toho abych neskončil podobně. V beznadějné čekárně na smrt. Pokud budu mluvit za sebe, tak v takové situaci bych rozhodně "zachránit" nechtěl. Mysleme raději na mladé lidi a děti....

Vzpomínám si na dva poslední pohřby, které se mě osobně dotkly. Jeden v rodině, velmi blízkého člověka - vážně nemocného skoro osmdesátiletého pána. Druhý v širším okruhu známých mé manželky - dvouletého kloučka, kterého jsem nikdy ani neviděl.Pokud bych měl tu moc a mohl někomu zachránit život doufám, že bych nezaváhal a rozhodl se správně.

Kdo ví, třeba před podobnou volbou bude brzy stát celá společnost. Pro koho použít zmenšené zdroje. Jakou cestou jít? Stárnutí populace je velký problém společnosti a ekonomická krize pro mnoho lidí nebude vhodná k založení rodiny či její zvětšení. Problém se bude jen prohlubovat a zdroje použíté na záchranu té nejstarší části společnosti budou chybět jinde, kde budou mnohem potřebnější. Třeba na léčbu nemocných dětí.

Je můj blog cynický nebo pesimistický? Cynický jistě, příroda prostě takové je a její pravidla platí pro všechny. I pro ty, kteří se je snaží oklamat. Virus nezabíjí zdravé, méně staré, mladší, mladé či děti. Tedy všechny ty na kterých je závislá naše budoucnost a přežití společnosti ve které žijeme. To je jistě dobrá a optimistická zpráva.

Kdo by si ještě před dvěma měsíci pomyslel, že žijeme v historické době. V době kdy se svět změnil a nic už nebude takové jako dřív.....

 

 

 

 

Autor: Zdeněk Bárta | úterý 31.3.2020 13:31 | karma článku: 18,28 | přečteno: 968x