Musíme všichni lyžovat? Příspěvek na lyžařské kurzy 7000?

To nebylo ani za socialismu. Ministr zdravotnictví údajně pravicové TOP 09 to chce změnit. Všechny děti musí zdarma týden lyžovat. Pochopitelně i ty, které nikdy na lyžích nestály a týden lyžovaní bude jejich prvním a posledním.

Je to dnes jinak? Moje vzpomínka už je dost letitá a tak nemusí odpovídat dnešní realitě. Vzpomínám si na svůj lyžařský výcvik za socialismu. Pro mou maminku samoživitelku to byl velký zásah do rozpočtu. Vybavit hned dva kluky, kteří nikdy na lyžích nestáli na školní lyžařský výcvik. 

Naštěstí pomohla rodina a tak jsme mohli vyrazit na lyže i bez podpory socialistického státu. Naše šikovná babička na mladé lyžaře ušila super oteplovačky. Na naše přání se na rukávech a nohavicích objevily tří pruhy "adidas" a nechybělo ani vyšité logo. Tak se stalo, že ve skutečnosti socialistické socky byly na lyžařském svahu za značkově ohozené  hvězdy. S dalším vybavením to bylo pochopitelně horší.

Což však moc nevadilo. Ostatní spolužáci na tom byli podobně. Skoro nikdo neměl vlastní vybavení. Většina z nás děcek z nížiny, kde se stěží našel malý kopeček na boby či sáně nikdy na lyžích nestála. Lyžovat umělo jen pár vyvolených, kteří měli movitější či sportovně založené rodiče a jezdily s nimi lyžovat na vzdálené hory už dříve. Ti se nic učit nemuseli a kurs pro ně byl zbytečný. My ostatní jsme se lyžovat museli teprve naučit. Proč vůbec?

Je to dnes jinak? 

Smysl povinného plaveckého výcviku je jasný. Umět se naučit plavat a neutopit se. Smysl lyžařského výcviku je jaký? Když se nenaučím lyžovat, co se stane? Jaké nebezpečí mi hrozí? Nedá se bez toho žít? Opravdu se všichni musíme "naučit" lyžovat?

Lyžovat jsem se na výcviku "naučil". Tedy ke konci týdne sjet kopec bez pádu mezi brankami a bezpečně zastavit. Jsem tedy lyžař. A co dál? Po návratu domů bylo pochopitelně vše stejné. Pořád samá nížina. Nikde žádný kopec kde bych své lyžařské umění mohl provozovat. I nadále cesta za horským sněhem byla finančně nedostupná. S tím se pochopitelně nejen v mém případě počítalo. Moje lyžařská kariéra skončila. Veškeré lyžařské vybavení bylo půjčené a muselo se vrátit. Naštěstí v našem případě v celku a v pořádku. V celku a bez úrazu jsme se vrátili i my. Ne každý měl takové štěstí.

Tak se stalo, že jsem poprvé a naposledy lyžoval před více než čtyřiceti lety. Kolik dalších dětí na tom bylo stejně? Statistiku pochopitelně nemám, ale odhadl bych že velká většina. Kupodivu to nikoho na životě neohrozilo. Jen jeden bývalý spolužák z movité skupinky skutečných lyžařů se bohužel při tomto jistě krásném sportu zabil. 

Lyžařský výcvik? Proč? Prý prevence. To mě měl týden na horách na vypůjčených lyžích nějak ochránit před leností a nastartovat ke zdravému životnímu stylu? Když se v okolí nedá lyžovat jsou snad i jiné a snadněji dostupné sporty. Bruslit jsem na zimní stadion či zamrzlou řeku chodil s partou kluků velmi často. A v každém počasí se přece dá jen tak blbnout a běhat venku. To už dnešní děti neumějí? To je ta nejlepší prevence. A zadarmo.

Smysl lyžařského výcviku jsem nepochopil kdysi dávno jako kluk a nechápu ho ani nyní. Je přirozené, že děti žijící v blízkosti zasněžených svahů umí lyžovat a mají možnost si v zimě lyžování užít. Není to pro ně jednorázová akce. 

I dnes platí, že lyžování je finančně velmi nákladný sport a ne každý má na drahé vybavení, cestování a pobyt na horách kde se nyní vše ještě zdražuje a lepší to nebude. Z mého pohledu je úplně úchylné kvůli lyžování na horách vyrábět s velkými náklady umělý sníh. Ten skutečný čím dál víc chybí a bude chybět. To je ta největší změna proti mému dětství. Zima bez sněhu. Není dnes ta správná situace spíš se zamyslet nad konáním lyžařských kurzů. Bude vůbec v nedaleké budoucnosti kde lyžovat?

Pořád žiji v nížině. Poslední roky bez sněhu nebo troškou na pár dní. Není to pro děti ani na boby či pořádnou koulovačku. Nikdo zde pro ně umělý sníh vyrábět nebude. Klimatické změny mění náš život. Neměla by se tato změna promítnout i do pořádání lyžařských kursů, které ještě více ztrácejí svůj smysl? Dělat opak, tedy celkovou částkou ze státního rozpočtu cca miliardu a půl tyto kurzy ještě dotovat mi připadá nesmyslné.

Já to jinak chápu. Všichni chtějí vydělat a pro horská střediska jsou školní kurzy lyžování jisty a dobrý byznys. Pokud ho nechtějí podporovat rodiče dětí tak jim ho zaplatíme ze státního. I ten umělý sníh. Proč by se mělo šetřit vodou a energií? Proč dál neničit pro dobrý byznys přírodu?

Vše to halit do hesla "prevence" je dost trapné. Týden na horách má děti rozhýbat? Bez toho to nejde? Stačí se podívat kolem sebe a to nejen v zimě. Všude je plno pěkných možností kde se hýbat. Proč je většina hracích ploch, které za mých mladých let nebyly prázdná? Nám musel stačit každý volný plácek a branky z našich "hadrů". Všude bylo plno a o místo na hřišti se muselo bojovat. To není o penězích. 

Děti dnes mají prostě jiné priority, které je svádí k lenosti a nezdravému životnímu stylu. Tuto situaci miliarda a půl za povinný lyžařský výcvik nezmění ani trochu. Opravdu ty peníze nejsou víc potřeba jinde...?

Neměl by mít ministr zdravotnictví Válek jiné priority než se starat o horský rekreační byznys? Příspěvek má být (pokud bude schválen) vyplácen plošně, stát bude opět dotovat i ty, kteří dotaci či pomoc nepotřebují. Zase na dluh? Tohle opravdu není pravicová politika. Ani trochu. Nač ten hloupý populismus?

Vlekaři jistě budou nadšeni. Stejně tak lidé, kteří se naučili jen stát s nastavenou dlaní. To je tak vše...

https://denikn.cz/1006246/sedm-tisic-na-lyzarske-kurzy-pro-deti-plosne-prispevky-zvedl-az-ministr-valek-rika-asociace/

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Zdeněk Bárta | čtvrtek 1.12.2022 8:12 | karma článku: 44,80 | přečteno: 6748x