Za nárůst počtu nakažených covid-19 může neviditelná očkovací kampaň!

Česko začíná v oblasti covidu zažívat déja vu s minulým rokem. Poté, co jsme se na jaře dostali z nejhoršího a po celé léto jsme měli od covidu relativní klid, začal počet nových případů opět skokově růst.

Nyní v době psaní tohoto článku se vyšplhal dokonce až na několik tisíc denně. V počtu nakažených se už blížíme k číslům, na kterých jsme byli loni. Nejhorší na tom celém je, že se nejedná o nic, čemu by nebylo možné předejít. Naprosté selhání vakcinační kampaně má za následek současný nárůst. V průběhu léta mnozí usnuli na vavřínech a zájem o vakcíny povážlivě klesl.

Falešné certifikáty nikoho neochrání

S podobným problémem se bohužel potýká většina zemí ve střední a východní Evropě. Varováním pro nás byla už situace, kterou zažívají ve dvou zemích jihovýchodní Evropy - Rumunsku a Bulharsku. Obě země v létě zaspaly s očkováním a nyní se obtížně vypořádávají následky, které jsou pro některé lidi fatální.

V Rumunsku je od konce září mezi 10-15 tisíc pozitivně testovaných lidí denně a v některých dnech umírá i více než 500 lidí, přičemž nejvyšší číslo bylo zatím 561. Pro lepší představu zde uvádím srovnání s českými poměry, Rumunsko má téměř dvakrát více obyvatel než Česko. U nás zatím byl nejvyšší počet zemřelých za jediný den loni 4. listopadu, a to 261 lidí.

Současná epidemiologická situace v Lotyšsku je pro Českou republiku varováním.

Dalo by se tedy říct, že situace je v Rumunsku podobná jako u nás od loňského října do letošního dubna. Tamní zdravotnická zařízení nezvládají nápor pacientů a na začátku října musela přestat vykonávat všechny neakutní operace, aby bylo možné soustředit se na lidi s covidem. V Bulharsku je zaznamenáno 2500 nakažených a přes 100 umírajících denně, což nejsou vůbec potěšující čísla pro zemi se sedmi miliony obyvatel.

Bohužel se v případě obou zmíněných zemí není čemu divit, protože je spojuje také na evropské poměry extrémně nízký podíl očkovaných. V Bulharsku bylo k 27. říjnu plně naočkováno jen 21,4 % lidí a v Rumunsku 31,6 %. Skutečné počty očkovaných jsou navíc ještě menší, protože v obou zemích navíc kvete trh s falešnými očkovacími certifikáty.

Lidé, kteří si je pořídili, si ale zadělali na veliký problém. Jakmile je totiž takovým lidem certifikát vystaven, nemohou už dostat další „skutečnou“ vakcínu, protože jsou zaznamenáni v systému. Musí si počkat až na tu třetí posilující dávku, která pro ně bude první. I tito falešní očkovaní začali plnit nemocnice a někteří z nich bohužel zaplatili za svoji nezodpovědnost životem.

Totálně nezvládnutá kampaň

Obě země nezvládly očkovací kampaň. Nedokázaly přesvědčit lidi, aby se nechali očkovat. Jak v Rumunsku, tak v Bulharsku stála na počátku snaha uspokojit voliče. Nejenže jejich vlády selhaly v přesvědčování lidí, ale mnoho politiků v Bulharsku dokonce vystupovalo ve volební kampani proti očkování.

Chtěli si tím naklonit voliče před nadcházejícími parlamentními volbami, které se budou konat v listopadu – letos budou už třetí. I politická nestabilita celkovou situaci kolem očkování ještě více zhoršila. Ve snaze uchlácholit voliče si nikdo netroufal přikročit k přísnějším opatřením.

Velmi podobná situace je i v Rumunsku. Ani tamní vládě se nepovedlo zorganizovat úspěšnou propagaci očkování a ti, co jsou nyní u moci, se očkovací kampaň snažili co nejrychleji ukončit, aby vyvolali u lidí dojem, že země covid-19 překonala. Ještě v červnu se rumunský prezident Klaus Iohannis nechal slyšet, že kampaň byla úspěšná a obhajoval tak už tehdy nízké počty naočkovaných obyvatel s tím, že nemoc v zemi v podstatě není. Takový přístup se však brzy ukázal jako krátkozraký.

Lidé tak získali mylný pocit, že už jim žádné nebezpečí nehrozí, proto pak ale řada lidí na očkování nepřišla. Na začátku října však přibylo za jeden den téměř 15 000 nově nakažených a zemřelo 330 lidí, což později prezident se sklopenou hlavou označil za „katastrofu.“ Drtivou většinu tvořili neočkovaní nebo lidé, co sice očkovaní byli, ale byli už vyššího věku a projevil se u nich souběh s jinou nemocí.

Vinu nesou i lékaři

Bylo by ale obrovskou chybou svádět vše jen na tamní vlády. Svůj díl viny nesou i někteří lékaři. Mnoho praktických lékařů v Bulharsku nedoporučovalo vakcinaci lidem trpícím chronickými nemocemi. Tento přístup je pravým opakem toho, jak by se správně mělo postupovat – ti nejzranitelnější lidé měli být očkovaní jako první.

Známý bulharský lékař a odborník na infekční nemoci Atanas Mangarov zlehčoval závažnost covidu od samého začátku pandemie a stavěl se proti očkování. Není divu, že důsledkem byla nízká důvěra lidí v účinnost očkování. Podle Vani Rangelové, epidemioložky z Lékařské univerzity Plovdiv, je právě tato nedůvěra „hlavní hybnou silou pro lidi, kteří odmítají očkování.”

Bulharská epidemioložka Christiana Bacelová v rozhovoru pro Euractiv poznamenala, že problém byl v neschopnosti vyškolit většinu lékařů, kteří měli co dočinění s vakcínami. Příležitost pro cílenou kampaň mezi lékařskými specialisty v létě 2020 byla podle ní promeškána. „Jsem překvapená, kolik doktorů v Bulharsku nerozumí, jak vakcíny fungují. Lékařští odborníci měli obavu se dát očkovat a odmítli i svoje pacienty,“ řekla Bacelová. Asi nikoho nepřekvapí, že podle Bulharské lékařské unie je očkováno pouze 70 % bulharských lékařů, což je jeden z nejnižších údajů v celé EU.

Lotyšsko vyhlásilo lockdown

Bulharsko a Rumunsko představují extrém v nízké proočkovanosti. Lotyšsko šlo od 21. října do zhruba měsíčního lockdownu, který potrvá až do 15. listopadu. Tento případ by pro nás měl být ještě více varující, protože má 50 % lidí plně očkovaných (o něco míň než my). Jenomže se nyní také potýká s vůbec největšími počty nakažených za celou dobu pandemie.

Celkové denní počty nově nakažených dosahují v Lotyšsku, které má necelé dva miliony obyvatel, až tří tisíc lidí. Jen drobnou útěchou může v tomto případě být, že se ukazuje, že očkování smysl má. I ta pouhá polovina naočkovaných lidí má bezesporu také zásluhu na tom, že počet mrtvých nebyl v době psaní článku s výjimkou 28. října vyšší než v předchozích vlnách, které měly mnohem méně nakažených.

Tato pobaltská země přitom byla donedávna považovaná za jeden z mála evropských států, kterým se covidová pandemie spíše vyhýbala. Kritici říkají, že k současnému nárůstu počtu infikovaných v Lotyšsku vedlo i zde velmi pomalé tempo očkování a nerovnoměrná míra proočkovanosti. Tedy stejný problém, jaký máme stále u nás v Česku.

Všechny tři země, zvláště pak posledně zmíněné Lotyšsko, které je nám v mnohém podobné, nám mohou sloužit jako varování, co se stane, pokud se nepodaří přesvědčit lidi k očkování a naočkovat většinu lidí. Nejsme „best in covid“ a naopak alespoň prozatím v očkování silně zaostáváme za většinou zemí EU. Zatímco průměr EU je 65 % plně očkovaných, u nás je to jen 56,8 %.

Nyní máme bohužel dobře nakročeno k tomu, abychom na tom byli podobně špatně jako Lotyšsko.  Nepochybně má na tom podíl naprosto neúčinná a neviditelná vládní kampaň „Udělejme tečku za koronavirem.“ Opatření ministra Vojtěcha, kterými chce lidi více motivovat k očkování, přišla bohužel pozdě.  Dobrou zprávou je, že tento amatérismus na ministerstvu zdravotnictví už brzy skončí.

Přeji hezký den a veselou mysl!

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 1.11.2021 9:32 | karma článku: 33,23 | přečteno: 11182x

Další články autora

Tomáš Zdechovský

Reforma migrace musí vypadat úplně jinak

Nelegální a nekontrolovaná migrace představuje jeden z hlavních problémů, které nyní Evropa řeší. Už dlouhou dobu se budují ploty na vnější hranici, protože se 'zjistilo', že je děravá.

10.7.2023 v 7:15 | Karma: 17,25 | Přečteno: 535x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Tomáš Zdechovský

Německé levicové neziskovky pomáhají Rusku

Problematika šíření (nejen) ruské propagandy a dezinformací se už několik let řeší ze všech možných a myslitelných úhlů.

3.7.2023 v 7:30 | Karma: 23,70 | Přečteno: 790x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Tomáš Zdechovský

Učitelka šířila ruskou propagandu ve škole a skončila u soudu. Teď chce být ředitelkou!

Pro bezproblémové soužití mezi lidmi a vůbec fungování celé společnosti je nezbytná vzájemná důvěra. Záměrné šíření nepravdivých informací jde proti tomu a vyvolává v lidech pocit, že už nemůžou věřit nikomu.

26.6.2023 v 7:35 | Karma: 24,30 | Přečteno: 851x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Tomáš Zdechovský

Má Lukašenko jaderné zbraně, které svět neviděl?

Rusko rozmístilo na území Běloruska taktické jaderné zbraně a běloruskému prezidentovi Aleksandru Lukašenkovi vlivem toho očividně narostlo sebevědomí. Chlubí se a skoro až vyhrožuje celému světu, že má atomovky.

19.6.2023 v 9:59 | Karma: 13,70 | Přečteno: 255x | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Opravdu jsou elektromobily tak skvělou alternativou?

Z neznámého důvodů stále převládá u mnohých přesvědčení, že vozidla se spalovacím motorem budou v dohledné době nevyhnutelně nahrazená elektromobily. Pochybnosti jsou ale rozhodně na místě.

12.6.2023 v 9:10 | Karma: 27,70 | Přečteno: 1029x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Nejčtenější

„Ty jsi bezva chlap, já ti dám zadarmo.“ Fotograf vzpomíná na hříšné devadesátky

27. dubna 2025  16:27

Fotil sametovou revoluci i dusno pozdní normalizace. Teď Jaroslav Kučera vydává knihu Sex po...

Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?

25. dubna 2025  9:05

Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...

Španělsko a Portugalsko paralyzoval blackout. Sánchez vyhlásil stav nouze

28. dubna 2025  13:51,  aktualizováno  21:26

Celé pevninské Španělsko a Portugalsko v pondělí po poledni postihl rozsáhlý výpadek proudu....

Americká letadlová loď uhýbala palbě, při manévru utopila stíhačku za miliardu

29. dubna 2025  9:31

Posádka americké letadlové lodi USS Harry S. Truman, která operuje nedaleko pobřeží Jemenu, si...

Trumpův mírový plán: Ukrajina má přijmout ruskou okupaci a vzdát se NATO

23. dubna 2025  6:48

Spojené státy chtějí, aby Ukrajina přijala mírové plány prezidenta Donalda Trumpa a uznala ruskou...

Ukrajina podepsala stěžejní dohodu o nerostném bohatství s USA

1. května 2025,  aktualizováno 

Spojené státy podepsaly dlouho očekávanou dohodu o nerostných surovinách s Ukrajinou, oznámil...

Test jarních pugétů: Nabídnou vám kytici plnou lásky, ale i předražené koště

1. května 2025

Premium Test MF DNES zaměřený na nabídku tuzemských květinářství ukázal, že za pětistovku si z nich lze...

Z outsidera prvním mužem obchodní války. Kdo je čínský vicepremiér Che Li-feng

1. května 2025

Do právě probíhající obchodní války mezi Čínou a Spojenými státy začíná čím dál hlasitější...

Motoristé chtějí 160 km/h na dálnici. V Česku hazard, mají jasno ostatní strany

1. května 2025

Premium Na obranu svého čestného prezidenta Filipa Turka, který schytal kritiku za extrémně rychlou jízdu...

První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning
První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning

Přechod na pevnou stravu vždy představuje významný milník v životě děťátka i jeho rodičů. Je to období plné objevování nových chutí a získávání...

  • Počet článků 678
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4374x
Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova "to nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu a člen předsednictva KDU-ČSL, členem prestižního Výboru pro zahraniční věci (AFET) a Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), předseda parlamentní delegace pro státy Střední Asie.
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.