Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Přestane prezident Macron jít na ruku Číně?

Francouzský prezident Emmanuel Macron má obrovskou smůlu v tom, že prakticky veškeré jeho snahy stavět se do role lídra silné a sjednocené Evropy obvykle vyznívají silně křečovitě, rozpačitě a někdy až groteskně.

Ostatně prakticky totéž lze říct o veškerých jeho pokusech zapsat se něčím významným do dějin.

Ještě stále čerstvé jsou vzpomínky na jeho neslavné telefonáty Putinovi, kde se ho snažil přimět k míru. Samozřejmě neúspěšně. Veškeré pokusy o umravnění válkychtivého ruského prezidenta skončily totální blamáží a ponížením prezidenta země galského kohouta.

Putin jen celou dobu vodil Macrona za nos. Francie už dávno není světovou koloniální velmocí s obrovskými územími. A Rusko nepovažuje z pohledu Kremlu menší státy za rovnocenné partnery a nebere je vůbec vážně. Putinova přezíravá reakce proto nemůže nikoho překvapovat.

Velmi nešťastné výroky

Naposledy se francouzský prezident pokoušel předvést na světovém poli svojí nedávnou návštěvou Říše středu, kde měl setkání s prezidentem Si Ťin-pchingem. Zdůrazňoval při tom svoji představu o „strategické autonomii Evropy“ vedené Francií, která by se stala „třetí supervelmocí“.

Ani zde však výsledek bohužel nebyl vůbec oslnivý. Už tím, že mluvil obecně smířlivěji vůči Číně, než předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, která ho doprovázela, působil francouzský prezident jako všechno jiné, jen ne jako cílevědomý lídr celku aspirujícího na postavení supervelmoci.

Mnoho vesměs rozhořčených reakcí vyvolal rozhovor pro Politico.eu uskutečněný právě při návratu z návštěvy Číny. Probíralo se v něm mj. postavení Evropy vůči Americe a otázka Taiwanu. Macron vícekrát zmiňoval vliv USA na evropskou politiku, když mj. prohlásil: „Otázka, kterou musí Evropané zodpovědět… je v našem zájmu urychlit [krizi] na Tchaj-wanu? Ne. Nejhorší by bylo myslet si, že my Evropané se musíme stát následovníky tohoto tématu a vzít si příklad z americké agendy a přehnané čínské reakce.“

Francouzský prezident se opět zasloužil o rozruch.

Ne, opravdu nikdo nemá zájem na vyostření napětí kolem Taiwanu. Pouze se od Evropy očekává, že Ameriku jako svého spojence v případě potřeby podpoří v diplomatickém tlaku na Čínu - podobně jako USA už mnohokrát podpořily Evropu  - a nebude ho sabotovat. Zabránit tomu, aby dále rostla moc ČLR, je i v zájmu evropských zemí.

Francouzský prezident v rozhovoru také řekl, že „Evropa čelí velkému nebezpečí, že se nechá zatáhnout do krizí, které nejsou naše a které brání budování její strategické autonomie.“ Zvláštní uvažování. Macronova slova mohou vyznívat tak, že by třetí supervelmoc nemělo zajímat dění v jiných oblastech světa. Jenomže tím zapomíná, že skutečná supervelmoc by naopak takové ambice mít měla.

U nás ve střední Evropě mohou jeho výroky navíc evokovat nechvalně známá slova Neville Chamberlaina o „roztržce v daleké zemi mezi lidmi, o kterých nic nevíme“ pronesená pár dní před Mnichovskou dohodou.

Mimochodem, jen několik hodin poté, co jeho let z Guangzhou zamířil zpět do Paříže, zahájila Čína velká vojenská cvičení kolem ostrova Tchaj-wan.

Spokojená Čína

Kontroverze vyvolaly i další jeho výroky o postavení Evropy vůči USA. „Pokud se zvýší napětí mezi oběma supervelmocemi (tj. mezi USA a Čínou), nebudeme mít čas ani prostředky na naši vlastní strategickou autonomii a staneme se vazaly,“ prohlásil Macron.

Slova francouzského prezidenta samozřejmě vyvolala nevoli u spojeneckých USA a naopak velikou spokojenost u komunistické velmoci, protože se jí podařilo vrazit klín mezi Francií a USA. Si Ťin-pchingovi a celé čínské garnituře se Macronova koncepce strategické autonomie pochopitelně velmi líbí.

Samozřejmě ne kvůli tomu, že by Čína ráda viděla silnější Evropu. Právě naopak, v Číně mají především zájem na oslabení vlivu Západu včetně Evropy a narušení transatlantických vazeb v tom může Pekingu velmi pomoci.

Samozřejmě nemůžeme pořád spoléhat jen na USA, ale musíme s nimi spolupracovat, stejně jako s dalšími demokratickými státy jako je Izrael, zmiňovaný Tchaj-wan nebo Japonsko. Proč?  Protože spolupráce s těmito zeměmi v čele s USA je pro naši bezpečnost a vůbec udržení svobody a demokracie (nejen) v Evropě naprosto nezbytná.

Macronovo zpochybňování vztahů mezi Evropou a USA je takové … francouzské. Jeho země v tom má ostatně už velmi dlouhou tradici od dob Charlese de Gaullea, za něhož Francie opustila na několik desetiletí vojenské struktury NATO.

Blokace nákupu munice

Francie také nyní blokuje realizaci plánu EU o společném nákupu munice pro Ukrajinu. To má být ukázka té Macronovy nezávislé bezpečnostní politiky v EU? Opravdu silná a sebevědomá Evropa by se měla chovat jinak, než podlézat Rusku a jít na ruku pevninské Číně.

Francie nám bohužel pěkně ukázala, co si myslí o bezpečnosti v Evropě.  Kdyby bezpečnost Ukrajiny a celé Evropy závisela jen na Francii, tak už má Putin vojenskou přehlídku v Kyjevě.

Škoda, že francouzský prezident nedokáže překonat tradiční francouzskou nevraživost vůči anglosaským zemím. Svými výroky Evropě nepomáhá, ale naopak velmi nerozumně nadbíhá Pekingu. Evropa by měla v blízké budoucnosti především zapracovat na tom, aby se nestala nejen ekonomickým vazalem pevninské Číny.

Přeji hezký den a veselou mysl!A

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 17.4.2023 7:47 | karma článku: 19,61 | přečteno: 413x
  • Další články autora

Tomáš Zdechovský

Reforma migrace musí vypadat úplně jinak

Nelegální a nekontrolovaná migrace představuje jeden z hlavních problémů, které nyní Evropa řeší. Už dlouhou dobu se budují ploty na vnější hranici, protože se 'zjistilo', že je děravá.

10.7.2023 v 7:15 | Karma: 17,25 | Přečteno: 525x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Tomáš Zdechovský

Německé levicové neziskovky pomáhají Rusku

Problematika šíření (nejen) ruské propagandy a dezinformací se už několik let řeší ze všech možných a myslitelných úhlů.

3.7.2023 v 7:30 | Karma: 23,70 | Přečteno: 778x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Tomáš Zdechovský

Učitelka šířila ruskou propagandu ve škole a skončila u soudu. Teď chce být ředitelkou!

Pro bezproblémové soužití mezi lidmi a vůbec fungování celé společnosti je nezbytná vzájemná důvěra. Záměrné šíření nepravdivých informací jde proti tomu a vyvolává v lidech pocit, že už nemůžou věřit nikomu.

26.6.2023 v 7:35 | Karma: 24,30 | Přečteno: 846x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Tomáš Zdechovský

Má Lukašenko jaderné zbraně, které svět neviděl?

Rusko rozmístilo na území Běloruska taktické jaderné zbraně a běloruskému prezidentovi Aleksandru Lukašenkovi vlivem toho očividně narostlo sebevědomí. Chlubí se a skoro až vyhrožuje celému světu, že má atomovky.

19.6.2023 v 9:59 | Karma: 13,70 | Přečteno: 255x | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Opravdu jsou elektromobily tak skvělou alternativou?

Z neznámého důvodů stále převládá u mnohých přesvědčení, že vozidla se spalovacím motorem budou v dohledné době nevyhnutelně nahrazená elektromobily. Pochybnosti jsou ale rozhodně na místě.

12.6.2023 v 9:10 | Karma: 27,70 | Přečteno: 1018x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Fiala a Zelenskyj podepsali bezpečnostní dohodu mezi Českem a Ukrajinou

18. července 2024  15:08,  aktualizováno  16:16

Premiér Petr Fiala na summitu Evropského politického společenství (EPC) v Británii podepsal s...

Při požáru v Nice zemřeli čtyři dospělí a tři děti. Policie hledá tři maskované muže

18. července 2024  7:16,  aktualizováno  16:10

Sedm lidí, včetně tří malých dětí, zemřelo v noci na čtvrtek v Nice na jihu Francie při požáru v...

Rybář zkolaboval a spadl do vody, svědek ho zachránil kvalitní masáží srdce

18. července 2024  16:07

U rybníka v Rebešovicích na Brněnsku chytal pan Zdeněk ryby, když náhle zkolaboval a spadl do vody....

Fiala se zúčastní zahájení olympijských her v Paříži, Pavel nikoliv

18. července 2024  16:01

Premiér Petr Fiala se příští týden zúčastní zahájení letní olympiády v Paříži. Bude i otevření...

  • Počet článků 678
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4370x
Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova "to nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu a člen předsednictva KDU-ČSL, členem prestižního Výboru pro zahraniční věci (AFET) a Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), předseda parlamentní delegace pro státy Střední Asie.