Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Evropa se musí probudit z letargie a usilovně řešit nelegální migraci

Ilegální migrace se po několika letech znovu stala aktuálním tématem. Podle údajů Evropské agentury pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex) byl počet ilegálních překročení hranic EU v loňském roce dokonce nejvyšší od roku 2016.

 

Předběžné výpočty ukazují, že v loňském roce bylo zjištěno přibližně 330 000 nelegálních překročení hranic. Zcela pochopitelně zde nejsou započtení lidé prchající před válkou z Ukrajiny, protože v jejich případě nejde o ilegální migranty, ale o uprchlíky, kteří mají nárok na mezinárodní ochranu. Mezi příchozími je třeba vždy důsledně rozlišovat mezi uprchlíky s nárokem na podporu a těmi ostatními.

Čísla nelžou.

Nyní ale zpět k nelegální migraci. Jde o nejvyšší číslo od roku 2016 a nárůst o 64 % oproti předchozímu roku. Po mnohaletém minimu v roce 2020, které bylo způsobené pandemii, se jednalo o druhý rok v řadě s prudkým nárůstem počtu ilegálních vstupů na půdu EU.

Řada států v Schengenu si nehlídá vnější hranice a tváří se, že ilegální migranty vůbec nevidí. Přitom platí, že pokud máme zachovat otevřené hranice v rámci EU, musíme být zároveň schopní uhlídat si vnější hranice EU.

V opačném případě lze očekávat zavírání hranic a volný pohyb v rámci Schengenského prostoru přestane dávat jakýkoliv smysl. Vnější hranice Evropské unie je děravá, není dobře chráněná a musí se to změnit.

Obavy z dopadů nelegální migrace nelze vůbec podceňovat. Ostatně i nedávný průzkum Eurobarometru odhalil, že 70 % Evropanů se obává dopadu migrace na jejich životy. O tom, že se jedná o důležité téma, svědčí i výsledky nedávných voleb v rakouské spolkové zemi Dolní Rakousy.

Výrazně zde totiž posílila populistická strana Svobodných (FPÖ) se svým protiimigrační zaměřeným heslem „Festung Österreich“(pevnost Rakousko), když se jí podařilo získat dokonce čtvrtinu hlasů. V této spolkové zemi jde mimochodem o historicky vůbec nejlepší výsledek! Nehledě na to, že rakouská populistická strana navíc v poslední době vévodí průzkumům veřejného mínění i na celostátní úrovni.

Navracení nefunguje

V první řadě je při potírání ilegální migrace důležitá prevence. Za klíčové považuji posílení všech opatření proti pašerákům a obchodníkům s lidmi, narušit jejich obchodní model a ukončit jejich beztrestnost.

Pašerácká mafie nesmí rozhodovat o tom, kdo přijde do Evropy a lidé, kteří chtějí do Evropy, musí vědět, že mají také povinnosti, které musí dodržovat. Jelikož se v tomto případě jedná o celoevropský problém, musí být posílené sdílení informací, přeshraniční spolupráce jednak mezi členskými státy, ale také se třetími zeměmi při navracení.

Všechny agentury pro spravedlnost a vnitřní věci, které se podílejí na správě hranic, by proto měly dostávat odpovídající finanční prostředky. Klíčovou agenturou EU při zajišťování účinné ochrany vnějších hranic Evropy je už zmíněný Frontex.

Ploty jako dočasná ochrana

Ať se nám to líbí, nebo ne, v místech, kde je to nezbytné, se neobejdeme ani bez fyzických bariér. V poslední době se často zmiňují ploty a mnoha levicovým politikům z toho vstávají vlasy hrůzou. Dočasně však mohou pomoci zpomalit příchod nelegálních migrantů do EU.

Když běloruský diktátor Lukašenko začal posílat nelegální migranty, aby destabilizoval situaci v Evropě v rámci ruské hybridní války, Evropská komise odmítala financování výstavby plotu z prostředků EU. Přitom pokud to s ochranou hranic myslíme vážně a chceme mít migraci do EU pod kontrolou, bez plotů to nepůjde. Dává dobrý smysl do jejich stavby investovat i evropské peníze.

Neefektivní azylový systém

Dlouho diskutovanou otázkou je společný migrační a azylový systém, který by vždy dokázal účinně reagovat na současné i budoucí migrační krize. Jeho součástí by byl povinný mechanismus solidarity, kde by ale existovaly flexibilní způsoby podpory členským státům v nouzi. Mohlo by se jednat o finančních příspěvky, dobrovolné relokace a další opatření.

Ke zvládnutí migrace je nezbytná i účinná návratová politika. Pro žadatele by rovněž měly existovat jasné a přiměřené povinnosti a být definovány důsledky v případě nesplnění. Bohužel samotné vymáhání pravidel představuje problém.

Navracení migrantů se zatím příliš nedaří. Navrácena bývá jen menšina z těch, kteří pobývají v Evropě ilegálně. Podle posledních dostupných údajů z roku 2021 mělo být z celkových 342 100 lidí určených k vyhoštění navráceno jen 82 700, což činí v relativních číslech 24 %, tedy jen necelou čtvrtinu.

Systémy navracení v členských státech musí fungovat koordinovaně a zlepšit je třeba i sdílení informací např. o zamítnutých žádostech, aby se zabránilo útěkům a druhotným přesunům.

Taktéž je nezbytná fungující spolupráce se třetími zeměmi, která by měla být vzájemně výhodná, a měla by vycházet ze zásady „více za více“, přičemž nedostatečná spolupráce zemí původu a tranzitu ilegálních migrantů by vedla k poklesu podpory ze strany EU.

Hrozí další vzestup populistů

V oblasti boje s nelegální migrací má tedy Evropa co zlepšovat. Nejedná se navíc zdaleka o konečný výčet věcí vyžadujících nápravu. V posledních pěti letech stála migrace na okraji pozornosti. Nyní se ukazuje, že zase ilegálně proudí do Evropy velké množství lidí. S tím je potřeba pracovat.

Není možné, abychom opět nechali stovky tisíc lidí chodit přes Evropu, aby si vybíraly zemi, kde zakotví jako v supermarketu. V případě přetrvávající nečinnosti reálně hrozí další migrační krize, která může být daleko horší než ta v letech 2015-2016.

Přeji hezký den a veselou mysl!

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 13.2.2023 7:40 | karma článku: 21,47 | přečteno: 444x
  • Další články autora

Tomáš Zdechovský

Reforma migrace musí vypadat úplně jinak

Nelegální a nekontrolovaná migrace představuje jeden z hlavních problémů, které nyní Evropa řeší. Už dlouhou dobu se budují ploty na vnější hranici, protože se 'zjistilo', že je děravá.

10.7.2023 v 7:15 | Karma: 17,25 | Přečteno: 525x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Tomáš Zdechovský

Německé levicové neziskovky pomáhají Rusku

Problematika šíření (nejen) ruské propagandy a dezinformací se už několik let řeší ze všech možných a myslitelných úhlů.

3.7.2023 v 7:30 | Karma: 23,70 | Přečteno: 778x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Tomáš Zdechovský

Učitelka šířila ruskou propagandu ve škole a skončila u soudu. Teď chce být ředitelkou!

Pro bezproblémové soužití mezi lidmi a vůbec fungování celé společnosti je nezbytná vzájemná důvěra. Záměrné šíření nepravdivých informací jde proti tomu a vyvolává v lidech pocit, že už nemůžou věřit nikomu.

26.6.2023 v 7:35 | Karma: 24,30 | Přečteno: 846x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Tomáš Zdechovský

Má Lukašenko jaderné zbraně, které svět neviděl?

Rusko rozmístilo na území Běloruska taktické jaderné zbraně a běloruskému prezidentovi Aleksandru Lukašenkovi vlivem toho očividně narostlo sebevědomí. Chlubí se a skoro až vyhrožuje celému světu, že má atomovky.

19.6.2023 v 9:59 | Karma: 13,70 | Přečteno: 255x | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Opravdu jsou elektromobily tak skvělou alternativou?

Z neznámého důvodů stále převládá u mnohých přesvědčení, že vozidla se spalovacím motorem budou v dohledné době nevyhnutelně nahrazená elektromobily. Pochybnosti jsou ale rozhodně na místě.

12.6.2023 v 9:10 | Karma: 27,70 | Přečteno: 1018x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Fiala a Zelenskyj podepsali bezpečnostní dohodu mezi Českem a Ukrajinou

18. července 2024  15:08,  aktualizováno  16:59

Premiér Petr Fiala na summitu Evropského politického společenství (EPC) v Británii podepsal s...

Turkovo přiznání. Auto prodal za 4,5 milionu, z firem mu jde 250 tisíc měsíčně

18. července 2024  16:53

Poslední z českých europoslanců Filip Turek splnil povinnost, aby se stal platným zástupcem českých...

Kamion plný železa vrazil v zúžení do svodidel, dálnice D35 u Olomouce stála

18. července 2024  7:54,  aktualizováno  16:47

Nehoda kamionu zastavila provoz na 271. kilometru dálnice D35 u Olomouce ve směru na Mohelnici....

Za války tu ženy živořily a umíraly. Tábor ve Svatavě zkoumají archeologové

18. července 2024  16:40

Kusy zrezivělého ostnatého drátu, izolátory, zbytky elektroinstalace a také rzí obalený závěr...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 678
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4370x
Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova "to nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu a člen předsednictva KDU-ČSL, členem prestižního Výboru pro zahraniční věci (AFET) a Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), předseda parlamentní delegace pro státy Střední Asie.