Naše svobody dostávají další direkt...
„Tak už je to konečně tady, zmizí kouř a smrad z hospod!“ řeknou jedni. „Co mi má stát kecat do toho, jestli se bude v mé restauraci kouřit?“ ptají se druzí, a to nejen hostinští. Právo na svůj názor mají samozřejmě obě strany, a argumenty pro tu svou pravdu kladou jedna jako druhá do vysokých hranic. Žádné z těchto diskuzí by se ale vůbec nemusely objevit, kdyby stát opět nechtěl vychovávat své občany, z nichž dělá, jak je jeho dobrým zvykem, nesvéprávné blbečky. Stačilo by jen nechat lidi svobodně dýchat ať už bez cíga nebo s ním tak, aby obě dvě skupiny měly právo volby. Což doposavad vcelku měly. Byla řada nekuřáckých a řada kuřáckých podniků, z nichž ty nekuřácké především ve městech, zdá se, začaly převažovat, a trh si sám určoval, co je pro daný podnik přijatelnější. A co hlavně? Stát by přece mohl nechat na každém, jak se postaví ke svému zdraví. Zda bude nebo nebude moci kouřit tam nebo jinde, může být dalším masivním zásahem do svobod jednotlivce. Co přijde na řadu dál? Vepřové, tučné, sladké, pivo, víno …?
Drogy (mezi něž patří, jak dobře všichni víme, také legální tabák) byly odjakživa součástí rozmanitých lidských kultur. Ačkoliv se k nám tabák dostal později až z „objevitelských“ cest z Ameriky, jeho obliba se rychle rozšířila. Především kvůli tomu, že vždy fungoval mezi lidmi často jako sociální spojovatel či „tmelidlo“. Před příchodem tabáku se v naší kultuře zobalo z přírody kdeco, co mělo psychotropní účinek a ovlivňovalo či rozšiřovalo lidské vědomí. Později se vařilo pivo či vyrábělo víno nebo pálily kořalky…, tyto alkoholické nápoje jsou s naší kulturou nedílně spjaté.
Ale vraťme se k tabáku… Podle dostupných zdrojů se tabák pěstuje ve 117 zemích světa, do roku 1994 i u nás, ano u nás v České republice!!! Pěstoval se nejen kvůli obsahu alkaloidu nikotinu v jeho listech, ale jako rostlina s širokým průmyslovým uplatněním. Z rostliny se totiž dají využít vedle listů i semena a stvoly. I listy mají využití například pro chemický průmysl – vyrábí se z nich třeba kyselina citrónová nebo kyselina jablečná či chlorofyl. Kosmetický průmysl využívá pro voňavky květy tabáku a vylisovaný olej ze semen tabáku je výchozí surovinou pro výrobu laků a fermeží. Stvoly jsou zase vhodné pro výrobu celulózy nebo také jako otop.
Nás ale zajímá především tabák jako surovina pro výrobu cigaret a doutníků. Řekněme si to otevřeně, stát se chová přinejmenším jako pokrytec, ale zcela zřetelně jako rozpolcená bytost či schizofrenik. Na jedné straně toleruje či legalizuje tuto drogu, na níž se jednoznačně vytváří psychická a fyzická závislost (podle odborníků je bažení po cigaretě v horším gardu než bažení po heroinu – vzhledem k obecné dostupnosti i té cenové však daleko lehčeji ukojitelná, o prokazatelných souvislostech s různými onemocněními ani nemluvě) a navíc inkasuje tučné daně z jejího prodeje. Na straně druhé vynakládá nemalé prostředky na prevenci proti kouření a přijímá represivní opatření typu zákazu kouření v restauracích. V dávných kulturách byly drogy daleko vyšší intenzity psychotropního účinku podávány většinou při náboženských či rituálních účelech a zpravidla z rukou šamana, který měl sám velmi otevřené vědomí a prostě věděl, co si může jaksi dovolit podat členům svého kmene. V našich časech se jakékoliv drogy k rituálním účelům prakticky neužívají, ale dosti často jen jako prostředek k pouhému sjíždění se. U tabákových výrobků vzhledem k jejich takřka nulové šanci se „sjet“ však toto nehrozí … Když se překouříte, tak je vám blbě spíš od žaludku a od plic, ale rozhodně nebudete, jak mnozí ví, v rauši jako po jiných „ňamkách“.
Vše výše uvedené rozhodně není laciná obhajoba tabákových výrobků, neb autor s vlastními, vcelku bohatými zkušenostmi s tabákem, moc dobře ví, ostatně jako většina kuřáků, co si může kouřením způsobit či přivodit. Podobně jako to ví fajnšmekři bůčků a sádla, všichni, co usedají za volant nebo přecházejí přes silnici. Všichni alespoň mlhavě víme, že život ve 3D světě je de facto riskantní záležitost, a to v jakékoliv době a za jakéhokoliv společenského režimu a zřízení. Nepřijde vám ale, že ten stávající systém pomalu ale jistě utahuje jeden šroub za druhým? Podle průzkumů kvůli EET končí stovky hospod, zvláště na venkově. Kvůli tomuto tabákovému NE pro hospody, se obávám, že přibudou další nadobro zavřené. Skutečně potřebujeme další a další regulativy, další nedůvěru v nás občany? Mám za to, že nikoliv, ale státu se to náramně hodí do krámu, respektive námi voleným zastupitelům, kteří si pouze surfují po populistických náladách té části obyvatelstva, které rádo slyší na jednoduchá řešení a recepty a vděčně jim za tyto „snahy“ ještě v předklonu tleská.
Zbyněk Konvička
Cesta ze schizofrenie - praktický průvodce z bludiště vlastního nevědomí

Před časem jsem narazil na crowdfundingovou kampaň na webu Startovač, která hledala dostatek podporovatelů na vydání knihy Cesta ze schizofrenie.
Zbyněk Konvička
Jihočeským lídrem Pirátů se stal Lukáš Kolářík

V internetové volbě si jihočeští Piráti zvolili za svého lídra Lukáše Koláříka (33). Jaký předvolební program budou Piráti na jihu prosazovat, co je pro ně důležité a s čím chtějí uspět?
Zbyněk Konvička
Obyčejné zápisky pro neobyčejného syna - 1. část

Na první jarní den 21. března 2017 se ze mě stal otec. Ve věku skoro dožitých 42 let, neb mám narozeniny 25. března, to bylo sice skoro na hraně, ale podařilo se. Ufff.
Zbyněk Konvička
Předseda Pirátů Ivan Bartoš besedoval o autorských právech a ochraně osobních dat.

Ve čtvrtek 23. února zavítal na besedu do Strakonic Ivan Bartoš, předseda Pirátské strany. Do komorního prostředí čajovny Na půdě si našly cestu dvě desítky posluchačů.
Zbyněk Konvička
Nepřestávejme žasnout…

K napsání této glosy mě přivedla úvodní esej z knihy Roberta Fulghuma – Všechno, co opravdu potřebuji znát, jsem se naučil v mateřské školce. Četl jsem ji už před mnoha lety a asi ne náhodou se ke mně tato kniha dostala podruhé.
Další články autora |
Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě
Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu
Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...
Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně
Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
Putin vyhlásil velikonoční příměří. Těsně předtím k nám vyslal drony, tvrdí Zelenskyj
Sledujeme online Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil velikonoční příměří. Rusko zastaví boje od sobotního večera...
Hnutí SPD je v průzkumu poprvé na třetím místě před Starosty, nadále vede ANO
Sněmovní volby by nyní vyhrálo ANO s 33 procenty, koalice Spolu by měla 19,8 procenta. Poprvé v...
Za tibetskou vládou i nosorožci v Africe. Senátoři chystají cesty za miliony
Premium Singapur, Keňa či Mauritánie. To je jen malý výběr z více než čtyřicítky destinací, kam mají letos...
Na Pardubicku hořel sklad se slámou, hašení komplikovala nestabilní střecha
V Dolanech na Pardubicku zasahovali od soboty hasiči u požáru zemědělského objektu. Uvnitř budovy...

Prodej lukrativního pozemku v okresu Kolín
Cerhenice - Cerhýnky, okres Kolín
2 500 000 Kč
- Počet článků 38
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 777x