Influenceři: Dealeři digitálního obsahu a závislostní průmysl „sociálních sítí“
Tihle „dealeři“ své „klienty“ (tzv. followery) zásobují stálým přísunem digitálních podnětů, díky kterým sledující končí v zajetí digitální demence a změněných mozkových okruhů. Nejcitlivější na tento fenomén jsou přitom děti a nedospělí, jejichž mozek se teprve vyvíjí a kteří jsou snadno ovlivnitelní.
Zatímco tradiční drogový dealer pracuje s chemií, influenceři nás krmí kombinací endorfinových koktejlů – lajky, komentáři a notifikacemi. Tyto drobné digitální odměny posilují každé naše kliknutí a zvyšují pravděpodobnost, že se budeme znovu a znovu vracet. Jsme přesně naladěni na to, abychom reagovali na podněty v naději, že nás sociální síť odmění tou sladkou dávkou přijetí, pozornosti a náklonnosti. A influenceři to dobře vědí. Každá nová fotka, video či „reel“ je dávka do našeho centrálního nervového systému. Tohle není neškodná zábava, ale precizně cílená strategie, která nás má udržet „v síti“. Děti, které se s těmito mechanikami setkávají, se často nedokážou ubránit – jejich emoční systém není dostatečně vyvinutý, aby dokázal rozlišit mezi tím, co je skutečné a co je pouze iluze vytvářená za účelem zisku.
Jakmile vstoupíme do světa „sledování“, influenceři přebírají roli „digitálních dealerů“ (resp. překupníků). Jejich příspěvky nejsou jen spontánními záběry z jejich života, ale pečlivě vytvořeným a řízeným obsahem, který má přesně stanovený cíl – navázat s námi emocionální pouto. Postupně nám dávají víc a víc, dokud se nezapleteme do jejich příběhů, produktů a životních stylů. Stejně jako u drog, každý „follower“ začíná zlehka – občasné sledování příspěvků nebo „lajknutí“ fotky. Jenže o pár měsíců později zjistí, že dává přednost sledování životů jiných lidí před tím, aby žil svůj vlastní. Pro děti a dospívající je tento vliv obzvlášť nebezpečný. Jsou ve fázi života, kdy hledají svou identitu, a influenceři jim nabízejí předpřipravené modely, které vypadají atraktivně a snadno dostupně. Přitom však podprahově budují návyky závislosti na vnějším uznání, které mohou vést k problémům s vlastní hodnotou a sebevědomím.
Systém závislosti ale nekončí u influencerů. Skutečným králem distribuce je algoritmus sociálních sítí, který funguje jako dealerova distribuce. Platformy jako Instagram, TikTok nebo YouTube pracují s behaviorálními daty a podle toho nastavují každému uživateli jeho personalizovanou dávku obsahu, aby ho udržely v pozoru. Influenceři jsou zde jen prostředníky v této hře – jejich obsah je digitální ekvivalent k drogám jako kokain nebo opiáty. Průběh závislosti se v mnoha ohledech neliší od drogové: Počáteční fáze přináší vzrušení a motivaci. Sledujeme, inspirujeme se a zdá se, že život dostává nové barvy. Pak ale přichází navykání – už nám nestačí jeden influencer. Potřebujeme jich víc a víc, a časem sklouzneme do fáze plné apatie, kdy už ani netušíme, proč tolik času trávíme sledováním obsahu, který nás ve skutečnosti už nebaví, ale nedokážeme přestat. Algoritmy nás zkrátka mají v pasti. Děti jsou zde nejzranitelnější. Sociální sítě a influenceři využívají jejich nezkušenosti a touhy po uznání. Je snadné se ztratit v nekonečném proudu obsahu a přestat rozlišovat mezi tím, co je skutečně důležité, a co je jen prázdná fasáda. V USA již byly z tohoto důvodu podány žaloby.
Digitální demence je termín, který označuje pokles kognitivních schopností způsobený nadměrným užíváním digitálních technologií. Poprvé byla popularizována v knize Digitální demence. Jak připravujeme sami sebe a naše děti o rozum z roku 2012. Naše schopnost udržet pozornost, zapamatovat si fakta a analyzovat informace klesá, protože naše mozkové okruhy jsou permanentně stimulovány a zahlušeny podněty. Ztrácíme schopnost plánovat, řešit problémy a celkově se nám snižuje intelektuální kapacita. Děti a mladí lidé, jejichž mozky se teprve vyvíjejí, jsou v tomto ohledu v největším ohrožení. Pokud jsou od raného věku vystaveni nadměrnému užívání digitálních technologií, může to mít negativní dopad na jejich budoucí vývoj, schopnosti a duševní zdraví.
Jedním z největších výzev současnosti je odolat této „vlně digitálních drog“. Detox od sledování influencerů je náročný – stejně jako u každé jiné závislosti vyžaduje odhodlání a trénink vůle (např. součástí sporného raw dogging či přibývající zákazy telefonů ve školách). Na rozdíl od chemické závislosti zde nejsou žádné fyzické abstinenční příznaky, ale psychická tíseň z určitého „digitálního prázdna“ a absence rychlého uspokojení. Přesto je to jediná cesta, jak si zachovat svou pozornost, soustředění a reálné vnímání světa. Pro děti a mladé lidi je však důležité, aby měli podporu svých rodičů a okolí, které je bude vést k tomu, aby se nenechali pohltit virtuálním světem.
Tak co, dokážete říct svým oblíbeným „dealerům“ sbohem? Pokud ano, vrátíte se do světa, kde nejsou lajky, sledovanosti a „dopaminové výstřiky“ to jediné, co definuje váš život. Možná to bude těžké, ale přerušit tento tok digitálních látek je prvním krokem k tomu, abyste opět byli pány svého vlastního příběhu, ne jen pasivními diváky v show, kterou režíruje algoritmus (s politickou hrozbou vzniku „algokracie“ – viz „Soukromé algokracie“ a veřejné „nadměrné regulatokracie“ jako někdejší komunistický režim).
Obrázek vygenerovaný uměl(eck)ou inteligencí DALL-E
Čtěte na podobné téma:
Kulty osobností předsedů politických stran v ČR podle Facebooku (30.7.2014)
Změna oblíbenosti politických stran na Facebooku-02/2011 až 02/2014 (3.2.2014)
Nečeské a nesportovní „Facebook profilování“ politických stran (2.4.2014)
27% nárůst oblíbenosti ODS na Facebooku za 11 dní - zděšením (5.7.2012)
Významnost „oblíbenosti“ politických stran na Facebooku (13.11.2011)
Demografická struktura obyvatel ČR a uživatelé Facebooku (13.8.2011)
Josef Zbořil
STOP stav: Blog pozastavuji, protože cenzura to sice není... ale vlastně je
Blog na iDNES pozastavuji. Administrace sice dodržuje pravidla, ale jen ta, která si sama kreativně dvojmetrově vyloží. Nicméně výstupy administrátora Patrika Bangy jsou pro mě i společnost do budoucna cennou reflexí této doby.
Josef Zbořil
Otakar Foltýn a „sekurokratická“ utopie: Jinotajemník jinotajné policie STRATKOM má plán!
Satirická vize o „sekurokracii“ představující stát řízený kontrarozvědnými složkami, kde každý občan je podezřelý a jinotajná policie STRATKOM pro ideozločiny a hybridní hrozby je součástí nového světa plného sledování.
Josef Zbořil
Anti-Babišismus horší Babišismu: Jak se stáváme obětí vlastních emocí?
V české politice se za poslední dekádu stalo jedno jméno synonymem pro kontroverzi, polarizaci a silné emoce.
Josef Zbořil
Západ s „politikou rapid šachů“ selže proti strategickým šachovým hráčům Východu
Politická dynamika dnešního Západu, formovaná rychlostí sociálních sítí a neustálým tlakem na okamžité výsledky, produkuje lídry, kteří často excelují v krátkodobé hře.
Josef Zbořil
MOTORISTÉ budí rozpaky: Jejich startovní přístup nevzbuzuje důvěru
Vstup do politické arény je vždy výzvou. Politická strana MOTORISTÉ SOBĚ (dále jen „MOTORISTÉ“), která chce reprezentovat zájmy českých řidičů, motoristů a milovníků aut, na první pohled přináší svěží vítr do politiky.
Další články autora |
Střílela. A otočila zbraň proti sobě. Instruktor neměl šanci reagovat
Premium Na Střelnici Templář ve Znojmě přišel v neděli muž s patnáctiletou dcerou. Chtěli si zastřílet....
Fiala zničil tuto zemi, Pavel je loutka vládnoucí moci, říká v Rozstřelu Zeman
Rozstřel Miloš Zeman přijal pozvání do pořadu Rozstřel na iDNES.cz. V rozsáhlém rozhovoru s moderátorem...
V Mostě uhořelo šest lidí. Restaurace byla v jednom plameni, popsal hasič
Přímý přenos Při výbuchu a požáru v restauraci U Kojota v ulici Františka Halase v Mostě zemřelo nejméně šest...
Za chybějící papíry k domu pokuta. Polovině Čechů hrozí sankce až 400 tisíc
Premium Je projektová dokumentace k vašemu domu zastaralá a neaktuální? Anebo ji vůbec nemáte? Pak budete...
Aralské jezero vstává z mrtvých. Voda se vrací a do ní i život
Objem vody v severní části Aralského jezera se od roku 2008 zvýšil téměř o polovinu, uvedly...
Policie zadržela jihokorejského prezidenta, ten nakonec nabízel spolupráci
Protikorupční vyšetřovatelé v noci na středu zadrželi jihokorejského prezidenta Jun Sok-jola, který...
Ve vteřině vše hořelo, vyskočil jsem oknem, líčí přeživší tragédie v Mostě
Premium Dopíjel poslední pivo, po kterém chtěl odejít domů. Pan Jaroslav seděl v mostecké restauraci U...
Batole padalo z pátého patra, pohotového fotografa za snímek vyplísnili
Seriál Málokterý fotograf získal za jeden snímek Pulitzerovu cenu i World Press Photo, Stanleymu Formanovi...
Chybí, jak dosáhnout cíle. Velcí zemědělci odmítnou novou strategii
Zemědělský svaz ČR a Agrární komora ČR se chystají odmítnout aktualizaci dlouhodobé zemědělské...
Prodej pozemku, inženýrské sítě na hranici, 2335 m2, kousek od Skiareál Klínovec
Loučná pod Klínovcem - Háj, okres Chomutov
3 990 000 Kč
- Počet článků 404
- Celková karma 11,92
- Průměrná čtenost 1344x
Seznam rubrik
Oblíbené stránky
- KYBER-OBČANÉ: Občanské hnutí ESG participace
- Loutkoherna Bohumila Schweigstilla
- ProstěOFF: O digitální demenci nadužíváním technologií
Oblíbené články
- ESG: PŘÍRODA a SPOLEČNOST jsou vyčerpatelná DATA, ne WIFI zdarma
- Svobodomyslní Češi vs. slouhovští čecháčci
- Cílem je společnost informační ne anti-dezinformační
- Svoboda slova tvoří informované voliče a ti funkční demokracii
- Nejobčanštější,nejdecentralizovanější a nejparticipativnější
- Články pro americko-izraelský Gatestone Institute