Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ekonomická genocida neprivilegovaných: Jak čínský sociální kredit ohrožuje lidská práva

Genocida, jak ji známe z historie, neznamená pouze fyzickou likvidaci skupiny obyvatel. Její moderní podoby mohou být daleko sofistikovanější a méně nápadné, ale stejně destruktivní.

Genocidou může být i postupná ekonomická likvidace, kdy stát systematicky omezuje životní podmínky určité skupiny obyvatel. Tento přístup je dobře vidět v případě čínského systému sociálního kreditu, jehož principy a důsledky se začínají projevovat i mimo hranice Číny.

Čínský systém sociálního kreditu, spuštěný na plno v roce 2020, hodnotí jednotlivce na základě jejich chování, nákupů, finančních aktivit a dodržování zákonů. Občané s nízkým skóre mohou čelit omezením při nákupu jízdenek, uzavírání smluv či přístupu k některým službám. Tento systém efektivně rozděluje společnost na privilegované a neprivilegované skupiny. Co ale hrozí, pokud se tento přístup začne aplikovat na širší oblast lidských práv a ekonomických vztahů?

Přijetí čínského modelu sociálního kreditu, byť v jeho adaptované podobě, v jiných zemích by mohlo vést k systematickému potlačování skupin obyvatel, které nejsou v souladu s oficiálními politickými nebo ekonomickými zájmy státu. Takový systém by dokázal sofistikovaně omezovat životní podmínky neprivilegovaných skupin tím, že by je vyřadil z hlavního ekonomického a sociálního proudu. K tomu lze použít následující nástroje:

  • Finanční hodnocení: Podobně jako v Číně by stát mohl uvalit sankce na jednotlivce či organizace s nízkým skóre, a to například omezením přístupu k úvěrům, vyšším zdaněním či nemožností podnikat v určitých oblastech. Tento přístup by mohl cílit na skupiny, které jsou kritické vůči vládní politice nebo nesdílejí mainstreamové názory.
  • Omezení přístupu k veřejným službám: Stát by mohl na základě sociálního kreditu selektivně omezovat přístup k veřejným službám, jako jsou zdravotní péče, vzdělání nebo sociální podpora. Znevýhodněné skupiny by tak byly nuceny se spoléhat na nekvalitní nebo alternativní formy služeb, což by vedlo k jejich dalšímu ekonomickému a sociálnímu úpadku.
  • Tlak na dodržování ideologických a politických zásad: Stát by mohl sociálním kreditem podmiňovat přístup k pracovním příležitostem, bydlení nebo podnikání, a to na základě podpory státní ideologie. Například neúčast na politických shromážděních, sdílení nevhodných názorů na sociálních sítích nebo kritika vládních opatření by mohla vést k výraznému poklesu sociálního kreditu.
  • Vytváření psychologického tlaku: Lidé by se museli neustále přizpůsobovat požadavkům na „správné“ chování a jednání, aby si udrželi své kredity. Takový tlak by mohl vést k autocenzuře, strachu z veřejného vyjadřování a konformismu, čímž by se posilovala autoritářská kontrola a omezování svobody.

Tzv. „ekonomická genocida“ se zaměřuje na postupnou a systematickou likvidaci esenciálních základů života vybrané skupiny. Pokud stát začne zavádět systém sociálního kreditu, může využít tento nástroj k selektivnímu ničení nejen ekonomických základů, ale i samotné existence některých skupin obyvatel. Například odmítáním přístupu k půjčkám či investicím lze účinně zablokovat ekonomický rozvoj celých komunit nebo omezit přístup ke vzdělání a kvalifikacím, čímž se tyto skupiny stanou ekonomicky a sociálně vykořeněné.

Podobně jako v případě ekonomické genocidy dochází k omezení možnosti jednotlivců a komunit plně rozvíjet svůj potenciál a podílet se na společenském a ekonomickém životě. Sociální kredit, pokud je zneužit jako nástroj kontroly, tak vytváří skupinu neprivilegovaných občanů, jejichž práva jsou podmíněna souhlasem s oficiální linií státu. Tito lidé se dostávají do role „ekonomických vyděděnců“ a mohou být postupně eliminováni z veřejného života.

Je nezbytné, aby mezinárodní společenství, občanské organizace a demokratické státy věnovaly pozornost trendu rozšiřování principů sociálního kreditu do dalších oblastí. Sociální kredit může vypadat jako inovativní nástroj na podporu správného chování, ale jeho zneužití může vést k likvidaci základních práv a svobod.

Proti těmto tendencím je třeba se aktivně bránit, například prostřednictvím:

  • Legislativní ochrany: Zavést zákony, které budou chránit jednotlivce před diskriminací na základě sociálního kreditu nebo jiných forem hodnocení, je zásadní. Taková legislativa by měla jasně stanovit, že žádný stát nemůže podmiňovat přístup k veřejným službám, právům či ekonomickým příležitostem na základě chování či názorů jednotlivce.
  • Osvěta a transparentnost: Vytvořit prostředí, kde budou občané informováni o možných rizicích zavádění podobných systémů. Lidé by měli být schopni porozumět principům sociálního kreditu a jeho důsledkům, aby mohli včas reagovat na zavádění podobných politik.
  • Mezinárodní dohled a tlak: Demokratické země by měly prostřednictvím mezinárodních institucí sledovat a kritizovat státy, které zavádějí formy sociálního kreditu, jež vedou k systematické diskriminaci či ekonomické genocidě vybraných skupin.

Systém sociálního kreditu, pokud je aplikován bez dostatečných záruk a kontrol, může snadno přejít do podoby „ekonomické genocidy“. Může se stát nástrojem, který likviduje vybrané skupiny obyvatel prostřednictvím sofistikovaných mechanismů ekonomického a sociálního nátlaku. Ať už je to přístup k financím, zdravotní péči, vzdělání nebo pracovním příležitostem – všechny tyto oblasti mohou být zneužity k ekonomické marginalizaci a postupné likvidaci nepohodlných skupin. Je proto nutné o těchto hrozbách mluvit a hledat způsoby, jak se proti nim bránit dříve, než bude příliš pozdě.

Obrázek vygenerovaný uměl(eck)ou inteligencí DALL-E

Autor: Josef Zbořil | středa 9.10.2024 6:00 | karma článku: 11,77 | přečteno: 271x
  • Další články autora

Josef Zbořil

Co kdyby se vydávaly „výjezdní doložky“ do tzv. „dezinformačních webů“?

Představte si, že chcete navštívit někým definovaný tzv.„dezinformační web“. Jen se podívat, co tam je – zvědavost je lidská vlastnost, že? Ale ne tak rychle! V tomto dystopickém světě byste museli nejprve získat výjezdní doložku.

8.11.2024 v 18:44 | Karma: 15,84 | Přečteno: 282x | Diskuse | Politika

Josef Zbořil

Čestmír Strakatý o fenoménu „obrana“ s Otakarem Foltýnem, Ivo Zelinkou a Jakubem Rálišem

7.11.2024 od 17:00 do 18:30 proběhla panelová diskuse „Fenomén: Obrana“, kterou moderoval Čestmír Strakatý a účastnili se jí Ivo Zelinka, Otakar Foltýn, Miloš Gregor a ředitel Vlastivědného muzea v Olomouci Jakub Ráliš.

7.11.2024 v 22:48 | Karma: 11,09 | Přečteno: 357x | Diskuse | Politika

Josef Zbořil

Hrozba „banánového kyber-prostoru“ pro uživatele, jako „banánové republiky“ pro občana

Když slyšíme „banánová republika“, představíme si stát, jehož ekonomika a politický systém jsou kontrolovány malou skupinou lidí nebo zahraničními zájmy. V takové zemi je demokracie jen iluzí a občané často čelí zneužívání moci.

6.11.2024 v 6:00 | Karma: 6,00 | Přečteno: 84x | Diskuse | Politika

Josef Zbořil

„Obchodníci s anti-dezinfem“ jsou stejně nemorální jako „obchodníci s chudobou“

„Obchodníci s anti-dezinfem“ je označení, které by se dalo použít pro ty, kdo využívají současný boj proti dezinformacím k dosažení vlastních cílů – ať už finančních, politických, nebo společenských.

5.11.2024 v 6:00 | Karma: 15,12 | Přečteno: 287x | Diskuse | Politika

Josef Zbořil

„SOROSismus“ jako pojem synergie LidskoNADprávních organizací a veřejnoBEZprávních médií?

„SOROSismus“ je možný kritický termín označující ideologický směr spojený s globálními lidskoprávními organizacemi a veřejnoprávními médii, které jsou obviňovány z manipulace veřejného diskurzu a prosazování jednostranné agendy.

4.11.2024 v 6:00 | Karma: 15,61 | Přečteno: 223x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Mám rakovinu, oznámil ministr Válek. Objevil ji screening, čeká jej operace

8. listopadu 2024,  aktualizováno  9:48

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek oznámil, že má rakovinu. Prohlásil to na tiskové konferenci k...

Feriho převezli do vězeňské nemocnice. Hrozila nákaza HIV, uvádí média

11. listopadu 2024  8:04,  aktualizováno  9:35

Bývalý poslanec Dominik Feri, který si odpykává trest za znásilnění dvou dívek a další pokus o...

Místo činek ukázaly plavky. Kalendář vzpěraček nyní patří juniorkám

13. listopadu 2024  5:37

Již druhé desetiletí nabízejí vzpěračky důkaz o tom, že jsou nejen silné, ale hlavně krásné ženy a...

14 milionů za 14 prasat. Myslivci se posmívají policii za odstřel divočáků

8. listopadu 2024  10:51

Premium Policejní vrtulníky, noční vidění, tlumiče, termovize a v součtu 70 elitních snajprů v akci za 14...

Pokuty za rychlost jako stroj na peníze, už za 51 km/h. Radarů v obcích přibývá

11. listopadu 2024

Premium Z Česka se stává radarová velmoc. Počet silničních radarů podle statistik Českého metrologického...

Na jednoho izraelského fanouška 37 policistů. Paříž bere zápas vážně

14. listopadu 2024  10:22,  aktualizováno  18:38

Přímý přenos Na čtvrteční utkání fotbalové Ligy národů mezi Francií a Izraelem se v Paříži kromě hráčů...

Za napadení muže s duhovou vlajkou v Budějovicích dostal recidivista podmínku

14. listopadu 2024  18:17

Českobudějovický soud uložil ve čtvrtek obžalovanému za útok na muže s duhovou vlajkou podmíněný...

Po migrantovi s krvavým nožem SPD ve vizuálu ukazuje Araby s trhavinou

14. listopadu 2024  18:02

Nový kontroverzní vizuál má a na sociálních sítích využívá opoziční hnutí SPD. Pod sloganem...

Místo jména nálepka. Starbucks skončil s ručním podepisováním kelímků

14. listopadu 2024

Kavárenský řetězec Starbucks se několik let od svých konkurentů odlišoval tím, že na kelímky psal...

  • Počet článků 369
  • Celková karma 13,74
  • Průměrná čtenost 1447x
Ing. Josef Zbořil, Ph.D. (1979, Prostějov) je moravský technický manažer v železničním průmyslu, bývalý olomoucký krajský předseda a lídr Strany svobodných občanů (2012-2015), překladatel a autor americko-izraelského Gatestone Institute (2015-2022), zakladatel občanského hnutí ESG participace KYBER-OBČANÉ a představitel kybernetického občanského humanismu. Popularizuje odkaz osvětových uměleckých snah z přelomu 19. a 20. století českého loutkářství s heslem "Vychovávej loutkou, ne loutky".