Vláda nemluví česky
Poslední výrok tohoto typu byl, že vláda „strategii konsolidace rozvolní“. Zní to učeně, pravda, ale co si z toho výroku má takový běžný člověk odnést?
Dlouho před zavedením změn v sazbách DPH upozorňovala odborná i laická veřejnost, že zvýšení sazeb daně se nutně musí projevit poklesem ekonomiky. Podvazovat růst ekonomiky tímto makroekonomickým nástrojem zejména v době recese pokládal každý jen trochu soudný člověk za pošetilé. Záměr naplnit více rozpočtový měšec se samozřejmě ukázal v důsledku nefunkčním. Daň se zvýšila, ekonomika si utáhla opasek a na dani se o mnoho více nevybralo. Druhé zvýšení DPH bude mít stejný účinek. (Nemluvě o destabilizaci ekonomického prostředí a vynucených vedlejších nákladech podnikatelských subjektů.)
Vláda přišla na nápad, že musí zanechat pesimistické rétoriky a začít se tvářit šťastně, spokojeně a blahobytně, čímž se podle jejího názoru povzbudí poptávka a kola ekonomiky se znovu roztočí. Jenže na ty spokojené úsměvy vlády už nikdo nedá. Lidé, kteří nemusí moc počítat, svými výdaji poptávku příliš nepodpoří, a ti kteří počítají každou korunu už vůbec ne.
Přeložíme-li si začátek toho vládního výroku, pak původně zřejmě mělo jít o záměr konsolidovat veřejné rozpočty, jak stálo ve vládním prohlášení. Pokud tuto strategii hodlá vláda „rozvolnit“, celek výroku si pak musíme do češtiny přeložit jediným možným způsobem: ta zlomyslná a nepřejícná veřejnost nepustí už ani chlup navíc, tak prostě přestane šetřit vláda a začne utrácet sama. Šetřit v době recese je (prý) špatný nápad.
Jednodušeji by to šlo říci: „občane, sebereme ti násilím všechny dostupné finanční prostředky a když následkem toho přestaneš utrácet, utratíme je místo tebe.“ (Za co, to už si domyslete sami dle vlastního naturelu.) „A protože už víme, že to stačit nebude, rozvolníme pak strategii.“
To jde ale jediným způsobem: zvýšením růstu veřejného dluhu.
Lord Keynes, před řadou let vyznamenaný Nobelovou cenou za ekonomii, připouštěl krátkodobý růst zadlužení v době recese. Zároveň však zdůrazňoval nutnost jeho rychlého splacení po jejím odeznění. Jenže tu druhou část podmínky si nikdo z jeho vyznavačů už nepřečetl, nebo se tváří, že neplatí. Navíc by se měl zaplatit v nejbližším období růstu, k čemuž typicky nedochází. Nehledě k tomu, že Keynes toto zadlužení pouze připouštěl, nikoliv požadoval pro každou recesi.
Získaný efekt je na rozdíl od teorie jen krátkodobý. I když nebudeme počítat náklady dluhové služby, zadlužení vlády jen pro momentální intervenci ochromuje budoucí soukromé investiční prostředky, čímž se místo očekávané multiplikace dostaví jen nový útlum.
Měli bychom si připustit, že každý veřejný dluh ve svém dlouhodobém důsledku vždy znamená zpomalení ekonomiky.
Nechci strašit Řeckem, ale vězme, že Řecko má astronomický veřejný dluh, trpí velmi hlubokou recesí a má obrovskou umělou přezaměstnanost. Ty tři ukazatele jdou ruku v ruce.
Španělsko se potýká s dramatickou rychlostí růstu zadlužení. Přes zásahy vlády do ekonomiky trpí extrémní nezaměstnaností a recese si tam vybírá také vysokou daň.
Zvýšením vládních výdajů si v delším horizontu zakládáme na potíže španělského, nebo řeckého typu. Ke stabilnímu růstu ekonomiky „odbrzděním“ rozpočtové kázně nedospějeme. Bude-li jaký růst, pak bude za vysokou cenu a jen na krátké období.
Nemluvě o dalším: tato „spořivá“ vláda šetřit neumí, stejně jako to neuměly vlády předchozí. Holedbat se růstem zadlužení „jen ve výši 100 mld.“ (které bude po „rozvolnění strategie“ samozřejmě ještě vyšší) je jen špatně ukrytá lež. Jde nadále o zadlužování státu a ne o šetření. Vydávání se za „rozpočtově odpovědnou vládu“ je prostě lhaní. Prvoplánové odírání a ponižování těch nejbezbrannějších, ať jsou to důchodci, lidé bez práce, či invalidé je ještě navíc lhaním asociálním. (Podotýkám, že nejsem socialista – rozdíl mezi socialistickými recepty a reálným sociálním citem je propastný.)
Kdyby vláda opravdu šetřit uměla a chtěla, viděli bychom rasantní škrty zejména v přebujelé státní správě, rasantní škrty právě v korupcí prolezlých státních zakázkách a stejně zhoubných dotačních fondech EU, ve výdajích na zájmové skupiny bez celospolečenského přínosu – např. sport, kinematografii, cestovní ruch, církve a v řadě dalších odvětví, která do státní péče vůbec spadat nemají. Unijní předpisy tuto špatnou situaci jen prohlubují.
Prodanit se k blahobytu se ještě nikdy žádné vládě nepodařilo!
Petr Závladský
K poučení z krizového polistopadového vývoje ve straně a společnosti
Úspěšně znormalizovaný Ústav pro studium totalitních režimů vydal ve spolupráci s Technickou univerzitou v Liberci na sklonku roku 2015 sborník odborných prací „Každodenní život v Československu 1945/48–1989“.
Petr Závladský
Dobrý den, můj přítel,
Je to občas veselé, když člověk někde zveřejní svou mailovou adresu, jak se dobré duše celého světa hned starají, aby člověk neživořil, nedřel tady za nějaký mrzký peníz, ...
Petr Závladský
Zálohování dat
Před pár dny tady uveřejnila paní Zuzana Součková článek o nutnosti zálohování dat. Jak pod jejím původním článkem, tak i na FB se objevila řada podnětů typu: „zálohoval bych, ale nevím kam“. Stručný přehled je takovýto:
Petr Závladský
One way ticket
Xenofobie je strachem z neznámého, ale my jsme (i díky informatice) velmi dobře informováni! Tedy se jedná o strach naopak ze známého, o strach z reálného nebezpečí. A samozřejmě pociťujeme odpor proti hrozícímu násilí.
Petr Závladský
Maličko o kavkách a také o lidech
Jsem jen z donucení filosof. Chtěl jsem si původně jen tak klidně žít své dny a dívat se na květiny jak kvetou a voní, vidět stromy jak kvetou a plodí, a sledovat ptáky jak zpívají, vidět, jak neúprosně po podzimu přichází zima...
Další články autora |
Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média
Seriál Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty...
K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie
Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....
Pavel ve volební kampani porušil pravidla, zjistila kontrola. Trestu unikne
Premium Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH) nedávno zveřejnil...
Matka žáka přišla do školy na schůzku, na chodbě vlepila učitelce facku
Napadení učitelky základní školy ve Zlíně matkou jednoho z žáků řešili městští policisté. Žena,...
Zemřel český raper Pavel Protiva. Bylo mu sedmadvacet let
V sedmadvaceti letech zemřel raper Pavel Protiva, informovalo hudební vydavatelství Blakkwood, pro...
KOMENTÁŘ: Nový myslivecký zákon chce likvidovat zvěř i myslivce, píše starosta
Do Poslanecké sněmovny doputoval vládní návrh novely mysliveckého zákona. Předkladatel, ministr...
Odolával mučení, až byli i estébáci zoufalí. Ubití faráře Toufara k smrti tajili
Premium Krajský soud v Hradci Králové rehabilitoval faráře Josefa Toufara za nezákonné zatčení a vazební...
Koupání v záři reflektorů. Dubaj otevírá kvůli vysokým teplotám noční pláže
Na veřejné pláži v Dubaji ve Spojených arabských emirátech je vše jako kdekoliv jinde. Davy lidí se...
Velká pardubická sahá až do roku 1874. Běžela se ve čtvrtek a v listopadu
Kdyby se letošní ročník Velké pardubické konal v době jejího vzniku, bylo by teď na závodišti vše v...
- Počet článků 651
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1689x
Ale vidím, že se do toho „socíku“ chce většina lidí v tomto státě vrátit.
Seznam rubrik
Oblíbené knihy
- Bohatý táta, chudý táta (Robert T. Kiyosaki)
- Co je vidět a co není vidět (Frédéric Bastiat)
- Liberalismus (Ludwig von Mises)
- Cesta do otroctví (F. A. Hayek)
- Kapitalismus a svoboda (Milton Friedman)