Pomáhat a chránit?
Posloužím Vám reálnou historkou, kterou jsem zažil na vlastní kůži:
Před polednem zakotvilo před nejmenovanou veřejnou místností kolo. Dokonce bicykl ne zrovna z nejlevnějších. Majitel sesednul, uložil svoji koženou bundu do zavazadlového košíku kola a ve zbylém maskáčovém odění vstoupil. Muž, tak mezi padesátkou a šedesátkou. Trochu mne zarazilo, že kolo nezamkl a bundu do košíku v podstatě jen tak „odložil“.
Nu což, asi se o svůj majetek nestrachuje, nebo mu je lhostejný, řekl jsem si.
Chlapík usedl na barovou židličku, poručil si pivo a víc jsem si ho nevšímal. Během necelé hodiny se z barové části místnosti začaly ozývat hlasité rány do stolu a sprosté výrazy, nadávky a urážky. Vím, že když se chlapi napijí, občas bývá k tvrdšímu slovu malý krok. Ale ta situace eskalovala a prvním z nepřijatelných excesů bylo, že z barové židličky smetl vetchého pána po mrtvici, který sem pravidelně zachází vypít si svá dvě malá piva. Pána vzdělaného a mírného jako beránek. Starý pán si odsedl o čtyři židličky dále, otřel si krev a agresora ignoroval.
To maskáčového chlapíka vytočilo k nepříčetnosti a začal napadat nejprve sprostými výrazy a urážkami druhého člověka na barovém pultu. Pak se agresor pokusil napadnout i tohoto druhého staršího pána, ale zlou se potázal. Pán nebyl třasořitka. První ránu dostal a pak už se jen naprosto oprávněně bránil agresi a dvakrát jej poslal k zemi.
Situace se vyhrocovala a barmanka se vcelku rozumně rozhodla, že situaci nezvládá ani přemlouváním ke „štamprleti“ na usmířenou a vytočila na telefonu číslo 158.
Policii ČR trvalo 20 minut, než se dostavila. Za tu dobu tady mohli být dva mrtví nevinní občané. Ta agresivita byla mezní a otálení Policie (450 m odtud je služebna) ostudné.
Poté se dostavili tři juniperní chlapíci v uniformách a to, že se jim mezitím pachatel vypotácel na ulici poněkud neviděli – rozhlíželi se po baru a vůbec nechápali, proč zde jsou.
Agresor se po několika vteřinách nechtěně vpotácel zpět a mužům zákona se jaksi sám „předložil“.
Chtěli doklady – neměl, nebo odmítl předložit. Chtěli jméno – něco jim řekl, ale věřil by tomu jen vůl, chtěli jméno manželky, jména dětí, roky jejich narození. Ten „člověk“ je soustavně urážel, řval na ně nadávky a oni odpovídali: „Tak to jsme ‚jakoby‘ neslyšeli“. Jeden z nich se sice pokusil vyslovit zatýkací formuli, jen ji prostě dobře neznal a výroku: „Podle zákona jste zatčen a budete nás následovat na služebnu“ se agresor zasmál slovy: „Hovno“.
Byla to trapná fraška a oba napadení starší pánové se po zkušenosti se SNB a STB raději vytratili. Asi udělali dobře, protože orgánové nakonec pomohli vymotat agresorovi kolo z křoví, pak si na něm vymohli slib, že už nepůjde do jiné hospody a poslali ho pryč.
Ten člověk měl v horším případě skončit na záchytce, v lepším případě v cele předběžného zadržení a tentýž den odpoledne před soudem – ať trestně právním, nebo přestupkovým. Kromě výtržnictví jej bylo lze obžalovat i z napadení, či jiných trestných činů. Policie zde naprosto selhala.
Možná se báli, že řešit tento případ zákonným postupem přinese tolik papírování, že je jednodušší pachatele poslat domů a zavřít oči. Pak zde ale nemůžeme mít právní stát.
Parafrázoval bych to heslo na policejních vozech: na ne „Pomáhat a chránit“, ale „Buzerovat slušné občany a chránit darebáky“. Takovouto Policii odmítám platit, protože nechrání občany, ale ty druhé. To je jen drahá parodie Policie.
Nestihl jsem si poznamenat služební čísla těch „ochránců“ veřejnosti. Mrzí mě to.
Petr Závladský
K poučení z krizového polistopadového vývoje ve straně a společnosti
Úspěšně znormalizovaný Ústav pro studium totalitních režimů vydal ve spolupráci s Technickou univerzitou v Liberci na sklonku roku 2015 sborník odborných prací „Každodenní život v Československu 1945/48–1989“.
Petr Závladský
Dobrý den, můj přítel,
Je to občas veselé, když člověk někde zveřejní svou mailovou adresu, jak se dobré duše celého světa hned starají, aby člověk neživořil, nedřel tady za nějaký mrzký peníz, ...
Petr Závladský
Zálohování dat
Před pár dny tady uveřejnila paní Zuzana Součková článek o nutnosti zálohování dat. Jak pod jejím původním článkem, tak i na FB se objevila řada podnětů typu: „zálohoval bych, ale nevím kam“. Stručný přehled je takovýto:
Petr Závladský
One way ticket
Xenofobie je strachem z neznámého, ale my jsme (i díky informatice) velmi dobře informováni! Tedy se jedná o strach naopak ze známého, o strach z reálného nebezpečí. A samozřejmě pociťujeme odpor proti hrozícímu násilí.
Petr Závladský
Maličko o kavkách a také o lidech
Jsem jen z donucení filosof. Chtěl jsem si původně jen tak klidně žít své dny a dívat se na květiny jak kvetou a voní, vidět stromy jak kvetou a plodí, a sledovat ptáky jak zpívají, vidět, jak neúprosně po podzimu přichází zima...
| Další články autora |
Zemřela Zdena Mašínová, dcera legionáře a perzekvovaná sestra uprchlých odbojářů
Ve věku 92 let zemřela Zdena Mašínová, jejíž bratři za totality utekli ozbrojení na Západ. Čelila...
Jiřák po dvou a půl letech otevírá. Podívejte se, co změnila velká rekonstrukce
Náměstí Jiřího z Poděbrad, které je jedním z nejvýznamnějších a nejnavštěvovanějších míst v Praze,...
Nejen důchodci jezdí v Praze zdarma. Za MHD neplatí děti a tyto profese, výhody mají i někteří psi
Pražská MHD patří navzdory svému rozsahu k těm nejlevnějším v zemi, i tak může být nákup ročního...
Pražská muzejní noc 2026: Na Florenci se chystá videomapping zdarma, zahraje i Lake Malawi
Více než 60 muzeí, galerií a dalších kulturních institucí otevře své brány netradičně v nočních...
Erekce v kanclu, „chlupatá“ vagína i britský fetiš. Netflix natočil tak trochu jiný romanťák
Klasická romantická blbina, takzvaný romcom, bez velkých překvapení. Tak popisuje většina kritiků i...
Ať je léto nebo zima, u Anny je vždycky prima " byla pozvánka do této Radlické restaurace u sv....
Z terasy Obchodního domu Máj na Národní třídě je úchvatný pohled na Prahu.

Prodej komerční Obchodní prostory, 73m2, Pardubice, Pardubice VII, Ohrazenice
Semtínská, Pardubice - Ohrazenice
2 990 000 Kč
- Počet článků 651
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1695x
Ale vidím, že se do toho „socíku“ chce většina lidí v tomto státě vrátit.



















