Premium

Získejte všechny články
jen za 49 Kč/měsíc

Malá úvaha na margo vládních reforem

Tato vláda se sebe-prezentovala jako vláda reformní. Jedním z hlavních problémů je dnes reforma penzijních systémů. To, co ministr Heger předložil, nemá s reformou nic společného – nemění systém, nepřináší nezbytné zdroje, jen pozměňuje strukturu plateb. Totéž platí o důchodovém systému.

Dnešní důchodový systém je průběžný. Dnes aktivní jedinci, skrze státní penzijní systém, vyživují ty, kteří jsou již pasivní.

Systém byl vymyšlen pruským kancléřem Ottou von Bismarckem a původně byl určen hlavně pro státní zaměstnance. Má však jeden zásadní háček – pokud je v rovnováze výdajová a příjmová stránka účtu, funguje. Pokud se obě strany účetní knihy nerovnají, fungovat nemůže. Nehledě k faktu, že ve sloupečku „Dal“ figurují kromě výdajů na příjemce důchodů i náklady na správu tohoto účtu, tedy málo, nebo spíše více úředníků, kteří tento systém spravují.

Sloupeček příjemců je vinou (nebo díky?) lepší lékařské péči, menšímu množství smrtelných epidemií, čím dál tím delší. Sloupeček „Má dáti“ se snižuje vinou nižší natality, nebo nativity moderních společností.

Vzniklou nerovnováhu obou sloupečků nemůže napravit navržené řešení vyvedení penzijního fondu do soukromých pojišťoven. Snad by to mohlo poněkud redukovat náklady na počet administrativních pracovníků, na druhé straně to bude pravděpodobně plně kompenzováno touhou soukromé pojišťovny po zisku – tedy efekt bude pro pojištěnce spíše malý.

Vypadá to, že k vybalancování této ekonomické rozvahy je jen velmi málo možností:

  1. Dramatické zvýšení daňové zátěže ekonomicky aktivních občanů společnosti. To je jistě velmi nepopulární opatření. Ostatně už dnes platíme na státní výdaje neskutečné množství peněz.
  2. Oddálit hranici práva na pobírání důchodu. Ani tato cesta však problém neřeší. S touto hranicí se dalo nějak pohybovat v době, kdy se průměrná úmrtnost pohybovala někde okolo 50 let a nárok na důchod počínal někde kolem sedmdesátky. Samozřejmě je možné jej administrativně posunout třeba na osmdesátku. Ale řekněme si otevřeně: osmdesátiletý člověk už prostě nemá tu výkonnost třicátníka – byť na druhou stranu má zkušenosti, které třicátník prostě mít nemůže. Nehledě k tomu, že osmdesátník už může být už opravdu strašlivě unavený a opotřebovaný předchozím životem. Nehledě k další věci: vinou převisu poptávky práce nad nabídkou, každý takovýto starý člověk donucený takovým opatřením pracovat „zkonzumuje“ pracovní místo pro jiného člověka, často potřebnějšího.
  3. Zmenšit počet příjemců důchodů. To by asi zařídila nějaká smrtelná epidemie, snad i občanská válka. Ale protože to je řešení velmi nehumánní a odpudivé, abstrahuji je.
  4. Zvýšení počtu plátců. Všechny tyto pokusy sociálních inženýrů „motivovat“ k vyšší natalitě nějakými přídavnými benefity jsou naprosto pomýlené. Snaha „podplatit“ člověka, aby měl o jedno dítě více, než chce, je prostý nesmysl. Lidé mají děti, protože je chtějí, ne proto, že dostanou stovku. Myslím si, že moderní zvrácenosti typu porodného, přídavků na děti a podobných jsou jen sociálním inženýringem a zásahem do svobodného rozhodování člověka na úkor jiných lidí. Buď děti chci a mám na to, abych je uživil a připravil na život, nebo nemám. A je jen na mé odpovědnosti, zda toto martyrium postoupím. (A jestliže některé skupiny obyvatel mají tendenci mít hodně dětí, jsem přesvědčen, že primárním motivem u nich není tyto benefity získat, ale spíše jejich tradiční chápání života, a sekundárně, když už děti mají, až pak podojit řádně státní systém, když to umožňuje.)
  5. Zásadní změna systému.

Čím dále o tom přemýšlím, tím víc se mi zdá, že bod e) je jediným rozumným řešením.

Systém aplikovaný Ottou von Bismarckem, ať jakkoliv dobře míněný, byl principiálně asociální. Vedl k rozpadu rodin a k přetrhání přirozených vazeb mezi potomky a rodiči.

Jak jsem uvedl výše, rodiče mají do jistého věku odpovědnost za své potomky. Ale stejný mechanismus by měl platit i obráceně: od nějakého věku (a může být velmi individuální), mají děti odpovědnost za své rodiče.

Pokud byste namítli, že někdo potomky nemá a nemá se o něj k stáru kdo postarat, ano ať má možnost spořit si po celý aktivní život část svých příjmů (pokud mu je stát neukradne). A pokud se dožije extrémně vysokého věku, se kterým nepočítal, a až vyčerpá naspořené prostředky, ať je tu nějaký solidární systém celé společnosti, který ale nebude spravovat obludné částky, ale nenechá jej umřít hlady. Ale až pak.

Pokud už tady nějaký podobný státní záchranný systém bude, pak samozřejmě ne podle nějaké „zásluhovosti“, či návyku na peníze, ale jen do úrovně nějakého životního minima potřebného pro důstojný život osamělého starce.

Soudím, že lidé by měli na své stáří myslet včas. A státní důchod není to pravé ořechové. Současní mladí již dosti odvážně dávají najevo, že minulá pravidla je už moc nezajímají.

Stejně se dříve, nebo později dovědí, že státní kasa je prázdná a nedostanou nic.

Při čtení nějakého článku jsem si uvědomil, že neexistuje žádný „nárok“ na plnění z dříve zaplacených daní.

Autor: Petr Závladský | pondělí 20.6.2011 19:01 | karma článku: 10,80 | přečteno: 1130x

Další články autora

Petr Závladský

K poučení z krizového polistopadového vývoje ve straně a společnosti

Úspěšně znormalizovaný Ústav pro studium totalitních režimů vydal ve spolupráci s Technickou univerzitou v Liberci na sklonku roku 2015 sborník odborných prací „Každodenní život v Československu 1945/48–1989“.

17.2.2016 v 11:11 | Karma: 30,43 | Přečteno: 1882x | Diskuse | Ostatní

Petr Závladský

Dobrý den, můj přítel,

Je to občas veselé, když člověk někde zveřejní svou mailovou adresu, jak se dobré duše celého světa hned starají, aby člověk neživořil, nedřel tady za nějaký mrzký peníz, ...

15.12.2015 v 11:00 | Karma: 23,29 | Přečteno: 1198x | Diskuse | Ostatní

Petr Závladský

Zálohování dat

Před pár dny tady uveřejnila paní Zuzana Součková článek o nutnosti zálohování dat. Jak pod jejím původním článkem, tak i na FB se objevila řada podnětů typu: „zálohoval bych, ale nevím kam“. Stručný přehled je takovýto:

7.11.2015 v 16:10 | Karma: 18,16 | Přečteno: 1280x | Diskuse | Ostatní

Petr Závladský

One way ticket

Xenofobie je strachem z neznámého, ale my jsme (i díky informatice) velmi dobře informováni! Tedy se jedná o strach naopak ze známého, o strach z reálného nebezpečí. A samozřejmě pociťujeme odpor proti hrozícímu násilí.

27.9.2015 v 16:52 | Karma: 34,19 | Přečteno: 1156x | Diskuse | Ostatní

Petr Závladský

Maličko o kavkách a také o lidech

Jsem jen z donucení filosof. Chtěl jsem si původně jen tak klidně žít své dny a dívat se na květiny jak kvetou a voní, vidět stromy jak kvetou a plodí, a sledovat ptáky jak zpívají, vidět, jak neúprosně po podzimu přichází zima...

26.9.2015 v 17:25 | Karma: 18,99 | Přečteno: 533x | Diskuse | Ostatní

Nejčtenější

Zemřela Zdena Mašínová, dcera legionáře a perzekvovaná sestra uprchlých odbojářů

V Lošanech na Kolínsku byl slavnostně otevřen Památník věnovaný třem odbojům a...
10. června 2026  18:26,  aktualizováno  22:01

Ve věku 92 let zemřela Zdena Mašínová, jejíž bratři za totality utekli ozbrojení na Západ. Čelila...

Po deštích se lesy plní houbami. Tady mají Pražané největší šanci na plný košík

ilustrační snímek
8. června 2026

Počasí posledních dnů jako by si čeští houbaři sami vymodlili. Kombinace vydatných dešťů a...

Pražská muzejní noc 2026: Na Florenci se chystá videomapping zdarma, zahraje i Lake Malawi

Festival Signal rozzářil centrum Prahy (15. října 2015).
12. června 2026  11:56

Více než 60 muzeí, galerií a dalších kulturních institucí otevře své brány netradičně v nočních...

Mačkáte v MHD tlačítka správně? ROPID vysvětlil, jak dávat znamení bez zmatků

Zastávky na znamení, kočárky a tlačítka... Umíte je správně používat?
8. června 2026  16:21

Kdo někdy nervózně mačkal tlačítko v tramvaji pětkrát za sebou nebo hledal ten správný čudlík, není...

Z elektrokola se za pár tisíc stane raketa. Policie na přečipované stroje nestačí

Je to elektrokolo, nebo elektrický motocykl?
10. června 2026  6:15

Mnozí prodejci elektrokol na webech nepřímo vybízejí zákazníky k porušování pravidel. Lákají na...

Filmová škola v Uherském Hradišti promítne Polanského filmy, ocení Lábuse

Filmová škola v Uherském Hradišti promítne Polanského filmy, ocení Lábuse
12. června 2026  18:52,  aktualizováno  18:52

Letní filmová škola v Uherském Hradišti (LFŠ) letos promítne filmy francouzsko-polského režiséra...

ČT: Na některých místech lipenské přehrady jsou podle vědců sinice s toxiny

ilustrační snímek
12. června 2026  18:51,  aktualizováno  18:51

Vědci potvrdili, že na některých místech lipenské přehrady se mohou vyskytovat sinice s toxiny....

Nová připomínka slavného seriálu v Brně. Po hrdinovi z Návštěvníků pojmenovali most

V brněnských Žabovřeskách mají nově Most Adama Bernaua, hrdiny ze seriálu...
12. června 2026  20:12,  aktualizováno  20:12

I po více než čtyřech desetiletích zůstává v brněnských Žabovřeskách živý příběh slavného...

Budoucí olympionici začínají tady. Podívejte se, které české hvězdy prošly ODM

Trofeje pro nejlepší sportovce Olympiády dětí a mládeže
12. června 2026  19:24

Olympiáda dětí a mládeže, která se kvapem blíží, je už přes 20 let líhní budoucích sportovních...

Je vám přes čtyřicet? Soutěžíme o přírodní doplněk stravy MenoVit Balance
Je vám přes čtyřicet? Soutěžíme o přírodní doplněk stravy MenoVit Balance

Období po čtyřicítce přináší řadu změn, které mohou ovlivnit fyzickou i psychickou pohodu. Dopřejte si proto přírodní podporu v čase, kdy ji vaše...

  • Počet článků 651
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1695x
Občan, člověk. Často zděšený z toho, co vidí, slyší, či čte. Který se chce ještě za svého života dožít lepšího režimu, než byl ten rudý…
Ale vidím, že se do toho „socíku“ chce většina lidí v tomto státě vrátit.
Bloger roku 2024
Blogera roku 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.