
Petr Závladský
Ale vidím, že se do toho „socíku“ chce většina lidí v tomto státě vrátit.
- Počet článků 651
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1691x
Seznam rubrik
Oblíbené knihy
- Bohatý táta, chudý táta (Robert T. Kiyosaki)
- Co je vidět a co není vidět (Frédéric Bastiat)
- Liberalismus (Ludwig von Mises)
- Cesta do otroctví (F. A. Hayek)
- Kapitalismus a svoboda (Milton Friedman)
Oblíbené blogy
Petr Závladský
Máme národní hrdost?

Včera byl jeden národní svátek a dnes druhý. To mě přivedlo k úvaze, jaký vztah k těmto svátkům vlastně máme a jakou hrdost pociťujeme k důležitým milníkům naší historie.
Petr Závladský
Nezávazné povídání o češtině (XXIV)

Byl jsem nejedním kolegou vyzván, abych neustal se svými články týkajícími se češtiny. Slíbil jsem, a ačkoliv jsem mínil zabývat se zájmeny, v zájmu kontinuity se nejprve podívám na slovesná substantiva. Zájmena až příště.
Petr Závladský
Lafferova křivka

Už několik článků zmínilo na tomto blogu kterak Lafferova křivka Kalouska doběhla. Ovšem mimo ekonomicky odbornou veřejnost (a jak vidíme, žel často i tu odbornou), málokdo ví o co jde. Tak jak Lafferova křivka vypadá a co znamená:
Petr Závladský
Vysoké umění kuchařské 6

Velmi příjemně mě překvapilo, že několik čtenářů zaplakalo, že už jsem dlouho nezveřejnil recepty na nějaké „mňaminky“. Tak dám ještě jednu porci receptů, snad i kvůli odlehčení nesnadné doby.
Petr Závladský
Otevřený list učitelek z východního Slovenska

Podařilo se mi získat písemný souhlas slovenského autora Jána Macka k překladu otevřeného dopisu dvou východoslovenských učitelek, adresovaný vládě Slovenskej republiky. Protože tato témata se nás týkají také, byť ne v tak vyostřené podobě, jejich dlouholeté neřešení, nebo chybná řešení, jen prohlubují polarizaci společnosti.
Petr Závladský
Vysoké umění kuchařské 5

Tak mě trochu zpražil nick žepré, že ten člen ve výrazu La Heute Cuisine evokuje jiný význam, než jsem měl na mysli. Velmi se omlouvám. Francouzskou kuchyni obdivuji, ale franštinu neovládám. Jediné souvětí, které jsem se naučil, bylo „Bonjour jeune femme. Vous avez de beaux seins. A de grandes jambes.“ A kdoví, jestli je to správně. Já vím, cizinec v Paříži, v podstatě blb, ale fungovalo to.
Petr Závladský
Problém jednoho etnika

Už mnohokrát jsem uvažoval nad příliš frekventovaným slovem rasismus. Myslím v naší kotlince. Jsme rasisty? Myslím, že ani ne.
Petr Závladský
Problém (nejen) slovenských učitelek

Zamrzelo mě dnes jednání administrátorů blogu iDnes, že vyhodili článek pana Jozefa Vargy do skupiny článků soukromých, tedy prakticky nedohledatelných a nečtených.
Petr Závladský
Pospíšil. Veš, nebo beránek?

Médii i zdejším blogem cloumají emoce. Všichni mají rezolutní názor. Převládá postoj, že z vlády byl podezřele rychle odejit poslední „slušný“ ministr. Splétají se rozličné konspirační teorie, ale přiznejme si: jak málo o tom vlastně víme.
Petr Závladský
Nezávazné povídání o češtině (XXIII)

Měl jsem původně v úmyslu už nepsat o šmejdech v našem jazyce, ale včera, když už jsem zalezl do peří, mě ještě několik „skvostů“ napadlo. A pak hurá na překlady z cizích jazyků.
Petr Závladský
Nezávazné povídání o češtině (XXII)

Mám teď moc práce s přednáškami. Musím se na ně připravovat a pak ráno šest hodin mluvit, mluvit a mluvit. Poměrně nahlas, povětšinou spisovně a ještě to musí mít nějakou hlavu a patu, logiku a systém. Je to únavné a nestíhám psát články. Nejen o češtině, ale ani o aktuálním dění, což mě mrzí.
Petr Závladský
Nezávazné povídání o češtině (XXI)

Dnes nebudu mentorovat, ale vzpomenu raději na kouzelníky jazyka českého. Ať to byl pan Hrabal, pan Werich, pan Horníček, Vladislav Vančura a mnoho a mnoho jiných. A je mi líto, že kompletní výčet neuvedu, protože by to bylo tak na 40 stránek.
Petr Závladský
Nezávazné povídání o češtině (XX)

Namíchla mě včera blogerka Milena Zelenková, přezdívaná Actimelka, též známá jako diskutérka „javaho“, ale i „nam.“. Napsala v článku, který mohl být tematicky i zajímavý, že její babička běhá jako frčka. Místo toho, aby uznala, že napsala blbost, obhajovala to tím, že to našla v literatuře (argumentačně vyvráceno), a pak tím, že si slova vymýšlí a užívá je pak naprosto svévolně.
Petr Závladský
Nezávazné povídání o češtině (XIX)

Dnes bych se rád zaměřil na několik dalších chyb, které se vyskytují ve slovesných útvarech a s češtinou si příliš „nerozumí“. A úvodem malá vzpomínka na léta dávno uprchlá.
Petr Závladský
Nezávazné povídání o češtině (XVIII)

Dnes se zaměřím především na časté chyby stylistické. Protože je čeština jazykem velmi flexibilním, měly by se její jemnosti využívat. A je škoda, když z pohodlnosti zanikají.
Petr Závladský
Vysoké umění kuchařské 4

Původní nadpis cyklu „La haute cuisine“ jsem opustil. Francouzština sice k dobrému jídlu patří dosti neodmyslitelně, ale franštinářů pomálu, tak raději česky. Nabízím několik drobných inspirací ze světové špičkové kuchyně:
Petr Závladský
Vzpomínáček

Po minulém článku jsem propadl nějaké nostalgii. Ano, samozřejmě, všechny věci nebyly tenkrát tak úplně v pořádku. Léta padesátá sotva odezněla, komunisté se drželi u moci zuby nehty, vyměnily se tváře, ale principy zůstaly. Tak ač nemám na rameni papouška Žandu, jako pan malíř Jiří Anderle, zkusím chvíli vzpomínat. (A Shaano, promiň mi ten titulek.)
Petr Závladský
Trochu o školství a trochu o nostalgii

Mým původním vzděláním je slaboproudá elektronika. Nijak zvlášť jsem k tomu oboru netíhl, ale okolnosti tomu tak učinily. Paradoxní je, že ačkoliv jsem se učil pro podnik Řízení leteckého provozu, docházel jsem na výuku do podniku Kovoslužba, kde nás učili opravovat televize a sestrojovat elektronkové zesilovače zvuku.
Petr Závladský
O sodomii, prznitelích a smilnících

Vlastně se mi ani nechtělo opustit vcelku poklidné zátočiny jazyka českého a gastronomie, ale musím dnes vkročit do politických vod Divoké Ostravice.
Petr Závladský
Nezávazné povídání o češtině (XVII)

V dnešním dílu cyklu o češtině se podíváme na zápis zahraničních titulů, vojenských a policejních hodností a na zkratky v názvech firem.
Petr Závladský
Nezávazné povídání o češtině (XVI)

Za co, panebože, za co trestáš tento prostý lid? Stovky pouček o jménech podstatných i nepodstatných. Ještě toho nemáš dost? A teď ještě zkratky a značky!
Petr Závladský
Nezávazné povídání o češtině (XV)

Život nás často staví před dilema, kdy v textu použít předložku (předponu) „s“ a kdy „z“. Kdo z koho, nebo kdo s koho? Shlédnout, nebo zhlédnout?
Petr Závladský
Nezávazné povídání o češtině (XIV)

Psaní velkých písmen podruhé: vlastní jméno živé bytosti, osoby neurčité i mystické, odvozená přídavná jména, instituce i vyznamenání. Tak trochu všehochuť!
Petr Závladský
Nezávazné povídání o češtině (XIII)

Psaní velkých písmen je jednou z nejtěžších disciplin češtiny. I když má svá pravidla, chybuje se zde snad nejvíce. A přiznám se bez mučení, že v této věci bych asi nasekal chyb mnoho.
Petr Závladský
Nezávazné povídání o češtině (XII)

Tak se mi při konci týdne nechtělo pouštět se do poučování, ale nakonec jsem podlehl. Takže se podívejme nejen na pravidla používání mě/mně, ale i na psaní ji/jí a i na několik dalších „specialit“.
předchozí | ... 10 11 12 13 14 15 16 ... | další |