PyramiNda kočičích potřeb

Výzkumná stanice kočičích kapriců Česká kočka publikuje na stránkách iDnes blogu svou tezi na téma "Hierarchie kočičích potřeb". Vydejte se s námi na cestu pochopení kočičího puzení a změňte své vnímání felinních idiosynkrasií! Představujeme vám PyramiNdu kočičích potřeb! 

Maslowova pyramida lidských potřebZdroj: Internet

Tvar a hlavní myšlenku jsme ukradli od pana Maslowa*, ale on se narodil na Apríla, tak by mu to určitě nevadilo. Specifikem kočičí pyramiNdy je její nevyváženost. Na rozdíl od pyramidy potřeb lidských, spadají téměř všechny kočičí potřeby do kategorie „základní a nutné“. Pouze sociální kontakt má menší váhu. Respekt vůči ostatním a morálka se do kočičí pyramiNdy nedostali vůbec.

Pojďme se na to tedy podívat zblízka.

Základnu kočičí pyramiNdy tvoří následující:

Potrava. Jedná se o ten právě naklepaný řízek, co náhle zmizel pod skříní a o schopnost materializovat se u linky v okamžiku, kdy se ozve ššššlup otevření konzervy. Základní potřebou venkovních koček je konzumace ptačích kadáverů a hlodavců, z nichž je provozovateli domácnosti zanechána pouze vykuchaná žluč uprostřed kuchyně.

Pití. Další základní potřebou kočky je ukojení žízně na naprosto nevhodných, často dost ohavných místech – podmisky u květináčů, sprcha, nádobí ve dřezu.

Spánek by měl být kategorií sám o sobě. Kočičí potřeba spánku se nedílně pojí s odloučením obludného množství chlupů a realizuje se především v čistě vyžehleném oblečení, v krabicích menších, než je kočka samotná, na čerstvě vyluxovaném koberci, na vhodně zvoleném místě v posteli, které vylučuje pohodlné spočinutí kohokoliv jiného, a nezřídka na místě, kde není možné kočku najít.

Sex. Sexu se kočka dožaduje hlasitě a opakovaně. Útrpně si stěžuje na ostnatý penis svého milence, ale pokoj si nedá.

Lov. Pokud je co lovit, je to loveno. Pokud neexistuje objektivní potřeba lovit nebo není co lovit, je loven imaginární hmyz a holé kotníky.

Zdraví a hygiena. Kočka se myje, když je potřeba, když není potřeba, když není do čeho píchnout, když si potřebuje něco rozmyslet. Když se kočka nemyje a očista je zrovna na programu, dochází ke ždímání útrob a očistnému blinkání. Mezi hygienické potřeby patří i nárok na specifický druh záchodkového steliva a jeho vějířovité rozhazování po místnosti.

Vlastnictví majetku a teritoriální nárok. Kočka má silnou potřebu vlastnit a proto vlastní. Vlastní všechno, o čem si jiní myslí, že to vlastní oni, i to, co objektivně nepatří nikomu. Vlastnictví se úzce pojí s destrukcí demonstrovanou zejména drásáním, shazováním esteticky nevyhovujících objektů z polic a parapetů, močovou impregnací pečlivě vybraných strategických bodů a instalací lepkavých bobků do zádveří.

Trojrozměrný prostor. Mezi základní potřeby kočky patří i možnost vylézt někam, kam nikdo nedosáhne a odkud je vidět až za hranice okresu. Často se jedná o pozorovatelny přístupné pouze místnímu hasičskému sboru.

Druhou úroveň kočičí pyramiNdy potřeb tvoří pouze sociální kontakt. Tato položka je přísně dávkovaná ze strany kočky a naprosto se netoleruje cizí rozhodování stran frekvence a intenzity. Sociální kontakt je vyžadován primárně u osob alergických a kočky nesnášejících.

A je to. Za přispění k v této výzkumné práci děkuji Kočce, Kocourovi, H a všem ostatním.

 

*http://cs.wikipedia.org/wiki/Maslowova_pyramida

Autor: Petra Žallmannová | pátek 17.5.2013 15:55 | karma článku: 24,99 | přečteno: 1714x

Další články autora

Petra Žallmannová

Oholená kočka aneb na pláž jedině s pneumatikou!

Před nedávnem povstaly britské ženy. V Londýně se totiž začaly objevovat reklamní plakáty s velice vyfotoshopovanou fotografií odhaleného ženského torza a nápisem Are you beach body ready? (Připravili jste si tělo na pláž?).

15.5.2015 v 17:23 | Karma: 27,70 | Přečteno: 1989x | Diskuse | Ostatní

Petra Žallmannová

Pruhovaný kocour káže: Nefňukat!

Nedávno mi moje kamarádka Naďa poslala foto kocoura spokojeně snícího na pohovce. Text u obrázku zněl následovně: „Na kocoura nalezeného v krabici se nemá špatně.“ Nemohu než souhlasit. Pruhovaný kocour je jedním ze čtyř koťat, která loni někdo zabalil do škatule a hodil do pole, aby je tam rozšláplo divoké prase, nebo přejel kombajn. Nebo, aby se na ně prostě zapomnělo.

28.4.2015 v 18:35 | Karma: 33,92 | Přečteno: 1630x | Diskuse | Ostatní

Petra Žallmannová

Psí lázně

Tento týden trávím v psích lázních. Bratrův foxteriér Collinka má čtyři miminka a já je hlídám. Vlastně nikoho nehlídám, jen to tady všechno krmím a venčím. Teda, já ty miminka nekrmím, krmí si je Collinka. Kromě pejsků mám na povel i dva kocoury. Haha. Na povel. Můj napovel spočívá v tom, že mi Pan Bílek hned první večer sežral sekanou.

12.3.2015 v 20:12 | Karma: 31,60 | Přečteno: 1172x | Diskuse | Ostatní

Petra Žallmannová

Mazlením k bohatství

Ráno vstávám a jsem Kočkou doprovázena do koupelny. Kočka vystupuje na umyvadlo a žádá čůrek. Mlaskavě si užívá ranního panáka. Opouštím koupelnu, Kočku mám v patách. Jdu si uvařit kafe a Kočka už sedí ve dřezu a drbe jazykem perlátor. Druhá dávka tekoucího osvěžení. Odcházím z kuchyně a po cestě ještě vyměním vodu ve třech miskách a jednom porcelánovém hrnku. Tohle Kočku většinou uspokojí, usadí se na okně a kapky, které jí ulpěly na bradě využívá při velkém ranním mytí.

21.2.2015 v 12:00 | Karma: 33,66 | Přečteno: 2327x | Diskuse | Ostatní

Petra Žallmannová

Kočka mi zalehne dítě!

Jako pravověrní kočkaři jste jistě zaznamenali zprávu o toulavé kočce na Sibiři, která zachránila život opuštěnému miminu. Dítě někdo vyhodil na mráz ve škatuli. Ve škatuli. Chápete? Toulavá kočka si luxus pěkné, pevné a hlavně čisté a suché papírové krabice neužívá každý den, a tak neodolala a vlezla do ní.

23.1.2015 v 18:45 | Karma: 35,68 | Přečteno: 4467x | Diskuse | Ostatní

Nejčtenější

OBRAZEM: Miss Czech Republic 2026 představila TOP 10 finalistek. Máte mezi nimi favoritku?

Miss Czech Republic 2026: BIKINI CHALLENGE WINNERS
11. března 2026  7:25

Ředitelka soutěže Miss Czech Republic Taťána Makarenko představila desítku finalistek pro rok 2026....

U Dvoreckého mostu už jsou jámy. Krištof Kintera promění zanedbané místo ve světelný hit

Na vyústění Dvoreckého mostu v Praze 5 vznikne „park lamp“. Jeho autorem je...
11. března 2026  12:08,  aktualizováno  12. 3.

U Dvoreckého mostu vzniká světelný park, který má přilákat turisty i místní. Okolí zkratky mezi...

Pradávní tvorové na Smíchově „přežijí“. Zanikne ovšem slavná nádražní hospoda a zmizí bariéry

Smíchovské nádraží prochází velkou proměnou.
10. března 2026  5:59

Jižní část Smíchova prochází výraznou proměnou. Vedle developerského projektu tu roste také...

Pražské ulice jsou zajímavý retroautosalon. Havlův Golf, sovětská Lada, německé Scorpio a další

Fantomasovský Citroën jsem náhodou objevil v jedné z podzemních garáží.
8. března 2026

Když pojmete procházku po městě jako výlet za automobilovými veterány, určitě neprohloupíte....

Přehled výluk 2026: DPP ohlásil 4 omezení v metru, na povrchu je oprav ještě víc

Na trase metra C mezi Kačerovem a Pražského povstání se v těchto dnech mění...
6. března 2026  18:42

Pražský dopravní podnik zveřejnil přehled plánovaných realizací nových staveb, oprav a...

Jirka se usmíval dovnitř, říká Menzelová. V Jablonci razila medaili s jeho tváří

Pamětní medaile vznikají v produkci České mincovny. První kus osobně vyrazila...
12. března 2026  18:12

Oscarový režisér Jiří Menzel sbírá pocty i po své smrti v roce 2020. Česká mincovna mu k nedožitým...

Střediska v Libereckém kraji jsou se zimní sezonou spokojena, někde už končí

ilustrační snímek
12. března 2026  16:18,  aktualizováno  16:18

Střediska v Libereckém kraji jsou se zimní sezonou spokojena, s končícími jarními prázdninami a...

Tajemství studené války

ilustrační snímek
12. března 2026  17:50

Východočeské muzeum na Zámku Pardubice připravilo na sobotu 14. března od 13:00 unikátní exkurzi do...

V Červeném Hrádku u Plzně bude poradenské centrum a byty pro seniory a postižené

ilustrační snímek
12. března 2026  16:09,  aktualizováno  16:09

V bývalém kulturním domě v plzeňské části Červený Hrádek bude poradenské centrum pro seniory a...

Předali jsme výhry Porodnicím roku. Poděkování těm, kteří stojí u prvních okamžiků života
Předali jsme výhry Porodnicím roku. Poděkování těm, kteří stojí u prvních okamžiků života

Radost z vítězství v naší komunitní volbě Porodnice roku už má i svou hmatatelnou podobu. Do třech vítězných porodnic totiž osobně dorazila...

  • Počet článků 117
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2281x
Před pár lety jsem opustila teplé, lukrativní místo v kanceláři, abych mohla založit firmu Česká kočka, která se primárně zabývá poruchami chování domácích koček a na e-shopu nabízí pomůcky pro jejich nápravu. Nově také organizuji vzdělávací akce pro kočkomily. Kočkaři jsou šílení. Píšu o nich a pro ně, o sobě a svých kočkách, aby nezapomínali, že sklenice je vždycky nejméně z poloviny plná. Přidejte se k České kočce na Facebooku a kupte si časopis Kočičí planeta! :)
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.