Estonsko: Národním parkem Laahemaa až do obce Kunda.

Jen přibližně 60 kilometrů východním směrem od Estonského hlavního města Tallinnu se rozléhá jedno z nejzajímavějších přírodních chráněných území celého Estonska. Národní park Laaemaa je místem téměř dokonalého klidu, nádherného pobřeží a nedotčené přírody. Na rozdíl od českých národních parků místo, kde potkáte turistu jen výjimečně a kde se dokonale doplňuje členitá pobřežní oblast s původní architekturou a slatinným prostředí ve vnitrozemí.

Ideální je se do Národního parku vypravit autem, jelikož jednotlivé lokality jsou rozprostřeny po celém chráněném území v rozmezí desítek kilometrů. Jeden den je však dostačující pro vidění toho nejzajímavějšího. První atraktivita je umístěna ještě před hranicí samotného parku. Jen asi 40 minut od Tallinnu se na říčce Jagala v prostředí kde se stýkají dvě různá horninová podloží nachází největšívodppád v Estonsku, tkzv. Jagala fall.

První obrázek je pořízen v dubnu, v období tání velkého množství vody po dlouhé zimě. Výborně kontrastuje z druhým obrázkem pořízeným v září, kdy je patrné výrazně menší množství vody v řece. V místě vodopádu dochází ke změně horninového podloží, kde méně odolný vápenec napomohl vzniku 12-14 metrů vysokého vodopádu. Vodopád v zimě zamrzá a nabízí nádhernou scénérii pro lovce fotografií.

 

Dalším místem, které by návštěvník neměl vynechat je bažinná rezervace Viru Bog. Tato rezervace je umístěna už uvnitř Národního parku Laahemaa. Estonsko je proslulé mokřady, rašeliništěmi a bažinnými oblasti. V okolí města KochtlaJarve dokonce dochází k těžbě ropných břidlic, které Estonsko využívá k výrobě energie, čímž se stává státem s unikátním zdrojem tepelných elektráren. Viru bog je mokřadem s častými jezírky uprostřed řidkého lesního porostu. Voda v jezírkách překvapí čistotou a často je zabarvena podle výskytu různých minerálů v půdě.

 

Skrze celý mokřad vede dřevěná turistická stezka vedená přímo podmáčeným územím. Přibližně v jedné třetině pěšího okruhu je umístěna také rozhledna, ze které se nabízí pohled na okolí z výšky a pomůže tak pochopit rozlehlost celé rezervace. Oblast je také ceněna pro svojí bohatou a vzácnou flóru, typickou pro podobný druh území.

 

Po přibližně dvaceti kilometrech turista dorazí do neoficiální hlavní obce Laahemy. Tou je vesnce Kasmu. Je jí také přezdíváno "kapitánská vesnice" jelikož zde sídlila námořní škola, která do 19. století vyprodukovala kolem 400 důstojníků. Ve vsi je patrná klasická Estonská pobřežní architektura, i když původní zástavba je mnohdy nahrazena modernějšími tvary. Obec je známým místem pro druhé bydlení bohatších obyvatel Tallinnu. V okolí je několik turistických okruhů, námořní muzeum a především nádherné pobřeží s několika malými ostrovy.

 

V Národním parku jsou k nalezení také některé kulturní památky, i když svou rozlehlostí a historickou důležitostí zdaleka nedosahují úrovně českých hradů a zámků. Oproti tomu jsou ale jejich areály, podobně jako drtivá většina míst v Laahemě, přístupné bez poplatků. Jedním z těchto míst je panství Palmse. Jedná se o barokní areál se zámečkem, saunou, jezerem, lihovaver a pivovarem, domem pro hosty, stájí a zahradou.

 

Další z vesnic které stojí za návštěvu je rybářská vesnice Altja. Vesnice je živoucím příkladem středovělého rybářského života v regionu. U pobřeží se kromě bludných balvanů, dovalených až z jižníhoFinska ledovcem, vyskytují také původní domy rybářů, vraky menších rybářských lodí a rybářské sítě.

Dále od pobřeží v samotné vesnici je provozována taverna, vystavěná také v originální architektuře. Zde si může návštěvník vyzkoušet menu, které by se mělo skládat z tradičních Estonským pokrmů, tedy zejména brambor na tisíce způsobů a pochopitelně rybích jídel.

 

Cestou vně Národní park, narazí hlavně český turista na opravdu zajímavé ukazatele poblíž silnic.

 

Jenom náhodou se nám podařilo objevit lokalitu Toolse na pobřeží, už mimo hranice Národního parku. Jedná se o zříceninu středověkého hradu, v jehož okolí je několik velkých dřevěných vraků rybářských lodí. Společně s mořem, zříceninou a tábořištěm se zde vytváří dokonalé místo pro táboření a spaní ve volné přírodě.

 

 

 

Poslední zastávkou je místo, kam se vydává zejména český turista. Jedná se o město s velmi poetickým názvem Kunda. V celé obci není prakticky vůbec nic kromě obří cementárny a průmyslového přístavu. Přesto je vděčným cílem českých turistů, kteří si nenechávají utéct příležitost vyfotit se u příjezdové cedule.

Estonci často jen překvapeně sledují co dělá několik pobýhajích Čechů v okolí cedule s nápisem Kunda. V její blízkosti je totiž ukryt tkzv. "Kundí deník" kam se může každý český turista zaznamenat a stát se tak oficiálně stvrzeným návštěvníkem Kundy.

 

V celém Estonsku je spousta přírodně zajímavých míst. Společně s ostrovem Saaremaa je však Národní park Laahemaa tím nejzajímavějším, co může člověk z estonské přírody vidět. I díky své výborné dostupnosti z Tallinnu bych určitě každému, kdo se do Estonska na delší dobu dostane, doporučil věnovat jeden den návštěvě této poklidné, avšak nádherné oblasti.

 

 

Autor: Jan Kostovič | pondělí 20.6.2011 18:44 | karma článku: 12,87 | přečteno: 2063x
  • Další články autora

Jan Kostovič

100 Kč – někdy dost, jindy málo

15.12.2015 v 20:32 | Karma: 10,32

Jan Kostovič

smutní poutnící

11.2.2014 v 21:57 | Karma: 8,18

Jan Kostovič

Chlívák

12.3.2012 v 11:19 | Karma: 11,55