Vysušování mokřadů? Ukázkový příklad Babišova boje se suchem!

Babiš se chvástá, jak bude bojovat proti suchu. Kdy? Nevíme. Snad někdy v daleké budoucnosti, až tady bude samá poušť a polopoušť. Zatím se pod jeho panováním jen vesele vysušují mokřady a krajina tak dále pustne. 

Kůrovec nám žere lesy! Vysadíme bambilión listnáčů. A ty včely mají rády tu řepku. Bla, bla, bla... Budeme stavět přehrady! Budovat vodní kanály! Blá, blá ... A poručíme větru dešti, aby pršelo. Žblib, žbleb, žblob... Zatím jen sliby, akce žádná. Kdy chce ten Babiš ty přehrady začít stavět? Až tady bude jen suchá neúrodná půda? Až dokončí ten slibovaný rychlovlak do Brna a triliony kilometrů dálnic, s jejichž stavbou se za ty dlouhé roky jeho úřadování ještě ani pořádně nezačalo? No tak to potěš koště a rovnou se stěhuj na Saharu, i tam bude do té doby snad líp. A co na tom, že se jedná jen o další hrubé zásahy do krajiny, které v zásadě nic moc neřeší?

Neřeší? Jak neřeší? Že by na místě bylo udržovat původnost krajiny? Že je třeba chránit lesy? Vodní toky? Mokřady? Obnovovat retenční schopnosti půdy a meandry potoků? Odstraňovat odvodňování, vyhnout se přebetonovaným aglomeracím, aby se mohla voda vsakovat do půdy? Že je potřeba se vrátit k menším lánům, přírodním hnojivům a pěstování původních plodin, které neničí půdu a neohrožují včely a další hmyz? K diverzitě polí, lesů a luk?

Ale jděte. Taková slova jsou jen důkazem, že tomu nerozumíme. Dovedete si snad představit, jak Babišův Agrofert zmenšuje a rozděluje své polnosti? Jak opět mezi poli vzniká prostor zadržující vodu a kypící životem? Jak se vrací k šetrnému a původnímu hospodaření? Ke skutečné péči o krajinu. Přestaňte snít lid!. Vždyť u toho se ani nevyfotí. Nepřestřihne pásku u krásného původního lesa, jako u nově vybudované přehrady či zbudovaného kanálu, který je jen dalším hrubým zásahem do původní krajiny a znásilněním matičky země, k jehož budování je užita další nešetrná těžká technika. My nepotřebujeme držet vodu v betonových nádržích a sem tam si připustit. My potřebujeme dostat vodu do půdy, která je schopná ji držet. Toto je cesta v boji proti suchu. Přehrady nás nespasí!

To se ovšem nehodí. A zatímco se Babiš chvástá, jak jednou v budoucnu za tři triliony let a bambilion k tomu začne budovat přehrady, dochází pod jeho vládou vedenou rukou dobrého hospodáře k dalšímu násilnému vysušování krajiny. Není to tak dávno, co někdo vysušil mokřad na Břeclavsku (viz). Mokřad zadržoval vodu v krajině a byl domovinou mnoha druhů hmyzu a ptáků. Nyní se náhle vypařil a do půdy se zahryzly traktory Agrofertu. Co na to ministr životního prostředí? Souhlasí? Mlčí? Schvaluje to? Odpaření prošetřuje inspekce životního prostředí, ale dočkáme se někdy jejich závěrů? Možná až hodně dlouho po skončení Babišovy zeměsprávy - nebo spíše devastace. A nebude inspekci přikázáno, aby to prošetřila znovu, jako nyní policii středočeskou hejtmankou jiná záležitost? (viz)

Zatímco píši tyto řádky, je v ohrožení další z mokřadů, který je opět domovinou mnoha druhů ptáků, vodomilného hmyzu, žab a dalších živočichů. Jedná se jeden z mála kousků přírody v typicky zemědělské polabské krajině středočeského kraje. A hádejte, kdo vede středočeský kraj jako rodinou firmu? Jaroslova Pokorná Jermanová, hejtmanka za ANO, jehož vůdce se tak chvástá, jak bojuje proti suchu a spravuje zemi rukou odpovědného hospodáře. To určitě! 

Řeč je o mokřadu u Lysé nad Labem, který od města kraj odkoupil za 1Kč a nyní plánuje jeho likvidaci, aby zde mohl vybudovat jakýsi komplex Svět záchranářů (viz). Nepřípustné. Skandální! V době, kdy bojujeme se suchem, kdy obce zakazují svým obyvatelům čerpat vodu, se bude likvidovat další ojedinělý vodní ekosystém. Zatímco se nejlepší premiér v dějinách dušuje, jak bude bojovat se suchem, jeho podržtaška ve středočeském kraji bude vysušovat mokřady? A nejen ve středočeském kraji, ale všude, kde zavazí zájmům mocných?

"V rámci katastru města v typicky zemědělské polabské krajině se jedná o unikátní území s charakteristickými mokřadními společenstvy rostlin a živočichů vázanými na prostředí s kolísající vodní hladinou v průběhu roku."

Ale chápu, je zákaz shromažďování, to se kálí na hlavy obyvatel a schvalují kontroverze jedna báseň. Když vidíš ojedinělý ekosystém, krásnou přírodu či zdroj vody hemžící se životem, hned ho zalij betonem. Budujme tam lunaparky, zábavní střediska, obchoďáky či parkoviště. To je jedno. Prostě něco. Hlavně zlikviduj té přírody co nejvíce. Hospodař jak nejhůře můžeš a zlikviduj co jen jde, po nás ať poto ... poušť.

Babiš se chvástá, jak bude bojovat proti suchu. Kdy? Nevíme. Snad někdy v daleké budoucnosti, až tady bude samá poušť a polopoušť. Zatím se pod jeho panováním jen vesele vysušují mokřady a krajina tak dále pustne. Není to na hlavu? I když pravda, sám veliký bojovník proti suchu, dobrý hospodář a ochránce české půdy a zachránce tisíců mrtvých ve svém velikonočním videu sedí u plně napuštěného bazénu. To je tak, když huba neví, co ruka dělá a ruka neví, co huba povídá. Nebo snad Babiš dokáže křísit nejen mrtvé, ale i mrtvou krajinu? Nemyslím si. Zemi máme jen jednu. Až ji zničíme, nebudeme mít kam jít. Tak se k ní tak taky chovejme a šetrně s ní zacházejme. Darovala nám místo pro život, tak ji to vraťme.

Autor: David Wiltsch | pátek 29.5.2020 11:42 | karma článku: 32,37 | přečteno: 1482x