Svět volá po sjednocení, Okamura by však bořil i to málo, co jednotné už je.

Bylo tomu vlastně těsně po masakru v Nice, co jsem na tyto myšlenky přišel. Události dní následujících však nabraly nečekaný spád a člověk musil jen nevěřícně kroutit hlavou nad tím, co se to vlastně se starou dobrou Evropou děje.

Červenec se blížil polovině měsíce a lidé oslavující výročí dobytí Bastily se vydali shlédnout ohňostroj. Měla to být snad jakási třešnička na dortu dozajista pěkného dne. Krásný večer se však záhy proměnil v noční můru, kdy téměř devět desítek lidí nalezlo smrt pod koly kamionu. Řidič byl hned dle mnohých islámský radikál, dle jiných později zase jen šílenec, kterého Alláh nezajímal. Ono na druhou stranu co si budeme povídat, vrah jako vrah.

Svět však okamžitě zalila vlna zděšení a soucitu a ze všech zemí Amerikou počínaje a Ruskem konče chodila vyjádření soucitu a lítosti. Především jsem však zaznamenal jakési náznaky výzev k jednotnosti. A to i od politiků, kteří obyčejně stojí jaksi proti sobě. Americký prezident Obama okamžitě nařídil americkým úřadům, aby poskytly Francii veškerou pomoc. "Pro vítězství nad tímto hrůzostrašným zlem je nutno spojit úsilí celého civilizovaného lidstva, důsledně a nekompromisně bojovat se všemi formami a projevy terorismu."  nechal se naopak slyšet ruský prezident Putin, který zároveň potvrdil, že Rusko je připraveno na co nejužší spolupráci s Francií i jinými mezinárodními partnery ve všech směrech protiteroristické činnosti. Z domácí scény pak jako příklad uvádím slova jaksi hlav taktéž nesmiřitelných, a tedy prohlášení Bohuslava Sobotky na jeho facebookovém profilu a přepis dopisu prezidenta Zemana adresovaného francouzskému prezidentu Hollandovi.

A jak že se k masakru v Nice oproti těmto osvíceným prohlášením plným soucitu a porozumění postavil Tomio Okamura? V rychlosti a bez jakého náznaku projevení soucitu přečetl slova "Odsuzuji hromadnou vraždu nevinných občanů spáchanou islámským teroristou ve francouzském Nice. Vyjadřuji hlubokou soustrast rodinám obětí." Ihned po tomto opravdu strohém vyjádření přešel však urychleně k další ze svých demagogií plné obviňování Bruselu i současného vedení našeho státu.

Zajímavé je však především, že ono vyjádření soustrasti zabralo v celém tří a půl minutovém videu plném nenávistných a obviňujících projevů pouze deset sekund. Po zbytek řeči pak pouze kštil síru na premiéra Sobotku, Andreje Babiše, "servilní" vládu a Brusel, vyzýval k vystoupení z Evropské Unie a rozséval nenávist vůči jiným náboženstvím a kulturám. Člověk by si onoho strohého projevení soustrasti popravdě ani nevšiml, kdyby si vlog pana Okamury ve snaze nešířit bludy nepustil dvakrát. Člověku by se až zdálo, že pan Okamura na podobné události čeká jako na příležitost, jak se na vlně rostoucí nenávisti vynést do výšin. Že by to byl hyenismus? Vždyť ani po útocích v Mnichově se s výjimkou jedné neuvážené hlavy od krajně pravicové AfD (která si následně vysloužila posměch) neuvolil žádný politik těžit na tomto neštěstí. Pan Okamura však neváhá a opět začíná s nepodloženým obviňováním, jen aby vytěžil co nejvíce na tomto velikém neštěstí. Je sice zcela jasné, že útočník s radikálním "islamismem" neměl vůbec nic společného, a snad právě ze strachu, aby se k němu IS také nepřihlásilo či za člena této teroristické organizace nebyl mylně považován, vyřvával "Já jsem Němec." Ale i přesto Tomio Okamura opět mluví o prolhaných médiích a vraždících muslimech.

Nikdy však nezapomene tento drobný Führer od SPD zdůraznit potřebu referenda o vystoupení s Evropské Unie (S kým/S čím, Z koho/Z čeho vlastenče Okamuro?) a obnovení "suverénní" České republiky. Ano, opusťme Unii. A hned potom i NATO. To je to nejlepší, co nyní můžeme udělat! Křesťané své síly sice proti muslimské invazi (jak se mnohdy nešťastně migrační krize nazývá) spíše spojovali, ale my se nyní budeme drolit. Určitě pak budeme mít mnohem lepší šanci obstát před tím vším, co se nyní na starou dobrou Evropu sype! Například bez případných informací tajných služeb našich spojenců se nám ti teroristé budou určitě honit mnohem lépe.

S absurdní politikou Bruselu člověk moc souhlasit nemusí. A kancléřku Merkelovou také zrovna milovat nemusíme. Ale to přeci není jakýkoli důvod dělit síly. Možná by jste pocítili krátce jakousi úlevu. Ale byli by to právě oni teroristé, kdo by se smál naposled. Rozhádat nás a kapitulovat na našich hodnotách, to je možná i právě to, čeho si velice žádají. "Rozděl a panuj", říká jedno moudro. "V jednotě je síla," praví zase druhé. A právě proto je jednotný postoj právě to, co nyní potřebujeme snad nejvíc. Nejen na domácí půdě, ale i napříč Evropou. Nesmíme se nyní tak říkajíc podělat. A je třeba stát v takových situacích při sobě víc než kdy jindy. Pomáhat si! Nestrachovat se sobecky o sebe sama. A to ať jsou naše názory na politiku jakékoli.

Proto by možná neuškodilo, kdyby se vzchopila i vláda a šla všem příkladem nejen slovem, ale i činem. Zanechala zbytečných taškařic a kydání špíny ze strany na stranu. A na místo planých keců o potřebě jednotnosti se pokusila lidi k ní i jaksi nabudit.

Autor: David Wiltsch | úterý 2.8.2016 15:03 | karma článku: 19,91 | přečteno: 938x

Další články autora

David Wiltsch

West Highland Way. Skvělý způsob, jak poznat kus Skotska.

Chceš poznat kus Skotska a nevyhodit za to majlant? Zkus se vydat na West Highland Way, která patří k nejkrásnějším trekům v Evropě a je nejoblíbenější dálkovou trasou ve Skotsku. Sám jsem letos přešel celé Skotsko téměř bez pěněz

18.2.2024 v 16:01 | Karma: 14,81 | Přečteno: 587x | Diskuse | Cestování

David Wiltsch

I zrádní zbabělci z Mnichova jsou vedle Andreje Babiše odvážní hrdinové

Češi jsou ublížený národ a přístup světa v roce 1938 berou jako největší křivdu historie. O to překvapivější je, kolik jich nyní přeje stejný osud Ukrajině a jak moc preferují kandidáta, který by zrazoval spojence bez mrknutí oka.

23.1.2023 v 15:46 | Karma: 30,05 | Přečteno: 612x | Diskuse | Politika

David Wiltsch

Z DISKUSÍ S TZV. "VLASTENCI" A SLUŠNÝMI LIDMI:

Pokud mi něco současná situace na Ukrajině opravdu připomíná, tak události roku 1938 mezi Československem a Německem. Rád se tedy pouštím do diskusí s tzv. vlastenci a slušnými lidmi a nepřestvám se divit.

14.10.2022 v 15:58 | Karma: 27,71 | Přečteno: 804x | Diskuse | Politika

David Wiltsch

Čtyři důvody, proč Miloši Zemanovi napatří do rukou tajné informace

Zeman požaduje seznamy ruských agentů operujících na našem území. Nehorázné, skandální, pobuřující. Napadají mne hned čtyři zásadní důvody, proč zrovna jemu žádné tajné nformace do rukou nepatří.

1.12.2020 v 17:05 | Karma: 28,43 | Přečteno: 849x | Diskuse | Politika

David Wiltsch

Babišův daňový kolotoč aneb Čau Andreji, něco mi vysvětli

Odvolávám, co jsem odvolal, slibuji co jsem slíbil a zároveň odvolávám, co jsem neslíbil a slibuji, co jsem odovolal. Zrhuba tak by se dal vystihnout Babišův názorový kolotoč ohledně rušení superhrubé mzdy.

23.11.2020 v 21:07 | Karma: 44,25 | Přečteno: 7408x | Diskuse | Politika

Nejčtenější

Galerie: Tramvaje ze Škody míří do Itálie i Německa. Takhle vypadají české vozy pro Evropu

Tramvaje ForCity Smart Bonn pro SWB jsou moderní obousměrné tříčlánkové a 100%...
4. března 2026  6:47

Většina Čechů zná tramvaje Škoda především z pražských ulic nebo z dalších krajských měst. Jen...

O solitérech v Praze. Některé stavby jsou jako pěst na oko. Třeba panelák v Braníku

Solitér v Branické ulici
1. března 2026

Kdo viděl film Tam na konečné z roku 1957, pravděpodobně ho zaujalo nejen zpracování v duchu...

Záhadné schody v Kunratickém lese mají vysvětlení. Sloužily při šlechtických honech

Zaniklé schody v Krčáku
3. března 2026

V srdci Kunratického lesa chátrají podivuhodné schody, které vedou „odnikud nikam“. Před bezmála...

Kam v březnu v Praze zdarma? 7 tipů od poslechovky po pochod ve Stromovce

Okolí holešovického Výstaviště a Stromovky změní podobu. (23. listopadu 2024)
28. února 2026  18:35

Vybrali jsme sedm pražských akcí zdarma – koncerty, festival, výstavy i přednášky, které můžete...

Provoz metra na části linky C přerušen. Na Hlavním nádraží zemřel člověk pod soupravou

Stanice metra Pražského povstání
2. března 2026  11:02

Provoz metra na lince C je v pondělí dopoledne přerušen mezi stanicemi Florenc a Pražského...

Přehled výluk 2026: DPP zatím ohlásil 4 omezení v metru, na povrchu je oprav ještě víc

Na trase metra C mezi Kačerovem a Pražského povstání se v těchto dnech mění...
6. března 2026  18:42

Pražský dopravní podnik zveřejnil přehled plánovaných realizací nových staveb, oprav a...

Na svastiku vapkou. Z mariánského sloupu zmizely nasprejované symboly

Z mariánského sloupu na Staroměstském náměstí odstranili nasprejované symboly....
6. března 2026  18:32,  aktualizováno  18:32

Kříž, rovnítko a svastiku, které neznámý pachatel v noci na čtvrtek nasprejoval na ohrazení...

V ústecké galerii se umělci zamýšlí nad výzvami spojenými s bydlením

ilustrační snímek
6. března 2026  16:59,  aktualizováno  16:59

V ústecké galerii Hraničář se umělci v nové výstavě zamýšlí nad výzvami spojenými s bydlením....

Auto v pátrání bylo plné podezřelých věcí. Řidič zmizel, hledá ho policie

Policisté v ulici Sážečská na Praze 10 prověřují vozidlo, které je vedeno v...
6. března 2026  18:02

Policie v Praze prověřuje případ vozidla, které bylo vedeno v celostátním pátrání. Auto se podle...

  • Počet článků 153
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1966x
Byly časy, kdy jsem se zde pozastavoval a rozčiloval nad věcmi společenskými a politickými. Během Covidu však nastal v mém životě zlom a já absolutně propadnul trekingu a cestování a z dosavadního koníčku a snů se stala neprostá posedlost. Z mladého politicky aktivního člověka se tak stal naprostý Tulák, který od té doby každého jara a podzimu vyráží na cesty napříč Evropou a také během léta tráveného v Tyrolsku, které se mu stalo domovem, podniká jedno dobrodružství za druhým.

O těchto svých dlouhých cestách nejrůznějšími kouty Evropy už delší dobu píši formou deníku dost detailní blog Deník Tuláka, kde své cesty rozebírám den po dni, píši o svých pocitech a zážitcích, zmiňuji tipy na cestu a především články zásobuji hromadami snímků z mých toulek horami a přírodou.

Vzhledem k tomu, kolik času trávím v tyrolských alpách, rozhodl jsem se v celkem nedávné době začít pracovat také na stránkách Toulky po Tyrolsku, které mají být takovým přechodem mezi průvodcem po Tyrolsku a zároveň mým tyrolským deníkem. 

Tady na Idnes se k vám vracím, protože se chci pokusit vytovřit nový formát článků, než jsem tvořil doposud a formou krátkých článků představit nejrůznější místa a treky i zdejším čtenářům a naopak tak poněkud rozšířit jak obzory vaše, tak i okruh mých čtenářů a sledovatelů.

Instagram: https://www.instagram.com/wanderer__dave/

Detailní zápisky z cest: https://www.denik-tulaka.cz/

Toulky po Tyrolsku: https://www.toulky-po-tyrolsku.cz/
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.