Pro přispění do diskuse se prosím přihlaste.

Přihlásit se

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

ZH

Podobně jako kolega níže dávám plus, ovšem s výhradou. Genetická dispozice je dispozice - nejde ji otočit naruby, ale lze ji poněkud vychýlit tím či oným směrem. I Romy lze přimět k práci, ale je třeba jim dát poněkud jinou motivaci než majoritě, nebo třeba Vietnamcům. A když se podaří je rozjet, tak dokáží makat jako šrouby. Ale musejí mít nad sebou nějakého respektovaného kápa, který je soustavně rovná do latě.

Sociální dávky jsou pro ně silně demotivující - nemají hlad, proč by tedy šli makat?

Foto

K84a31r10o40l 86W28i34l20d

6. 1. 2025 17:49

Ale jiní kolegové píší v diskusi, že se to mnohým Romům - za jistých okolností - povedlo.

SB

Dávám vám karmu za to, že jste našel odvahu píchnout do vosího hnízda a napsat článek na ožehavé a velice choulostivé téma.

V kontrastu s tím, že vám dávám karmu, vám však budu v jedné věci i tak trochu oponovat:

Píšete o tom, že odborníci se shodli na tom, že genetická výbava Romů je odlišné od genetické výbavy většinové populace, avšak rovněž dáváte návrhy ohledně internátní školy.

Leč pokud ti odborníci mají pravdu, což já jako laik nejsem schopen posoudit a nevyjadřuji se k tomu, ale píši "pokud mají pravdu", a jestliže je to zakotveno v DNA, tak s tím žádné opatření nic neudělá.

Co je v DNA, to prostě změnit za současného stavu vědy nelze. Možná za dvacet, třicet nebo padesát let, až budeme schopni číst v DNA lépe než nyní a až budeme schopni něco na DNA změnit, ale nikoli v současnosti nebo v dohledné budoucnosti.,

Kdo má krevní skupinu AB, ten nikdy nebude mít žádnou jinou.

Kdo má takzvanou "egyptskou nohu" (první prst o dost delší než druhý), ten nikdy nebude mít takzvanou "římskou nohu" (oba prsty přibližně stejně dlouhé), ani takzvanou "řeckou nohu" (první prst o dost kratší než druhý).

A s psychickým vybavením je to stejné:

To, co je důsledkem výchovy nebo třeba prožitého šoku, se během života může změnit. Nic z toho, co je důsledkem DNA (jestliže to u těch Romů v té DNA doopravdy je, jak napsali ti odborníci), se nějakými opatřeními ve školství nezmění.

ZZ
VR

Velký příliv Romů ze Slovenska do Čech nastal v časech Gustáva Husáka, kdy na východě Slovenska se vykupovaly různé chátrající domky a jejich majitelům se v Čechách přidělovaly byty s podmínkou, že budou pracovat. Pamatuji se, že např. v Kladně většinu popelářů či zametačů tvořili právě Romové - bylo běžné na ulicích vídat i starší Romky v oranžových vestách jak zametají ulice. Další příliv nastal po rozdělení Československa, kdy spoustu nepřizpůsobivých bylo prohlášeno za Čechy a odesláno tamtéž. Vzpomeňme si i na stěhování do Velké Británie, jejich návraty - a nové či další byty - viz rodina Červeňákových. Myslím si, že hlavní problém je v tom, že nemusí pracovat a dostávají "dávky". Škoda žer jim není možné nabídnout kus území, které by si sami spravovali a žili podle svého naturelu. Na druhou stranu jsem jako bývalý novinář právě v Kladně poznal několik /opravdu) pracovitých Romů, kteří se jak se říká normálně zařadili do společnosti. Ale byla to jen malá troška z té stále rostoucí komunity na kladensku. Jak to bude dál - ví snad jen samotný Pánbůh.

Foto

K91a47r56o84l 11W21i16l46d

5. 1. 2025 16:58

Romové jsou schopni a ochotni respektovat kápa ze svých řad. Je třeba takové najít a svěřit je jim k převýchově na pracovišti. Své romského šéfa budou poslouchat - je jejich!

Foto

Znal jsem hodně Romů. Mám i mezi nimi kamarády. Pracuji. Například Gejza. Nadaný pianista studoval konzervatoř, kterou nedokončil a spadl mezi bezdomovce. Pomoci mého kamaráda se dostal opět nahoru : Přestal fetovat. Sehnal se mu byt ne mezi Romy. Obyvatelé domu mu pomohli byt vybavit nábytkem, který nepotřebovali a jemu se hodil. Měl samotné představení, kdy hrával na piano a hrával na piano ve skupině. Ráno stával c hodil do práce a večer hrát. Peníze co vydělal posílal svým dětem. Když zemřel na infarkt na hřbitov se lidi nevešli, ale nebyli to Romové. Každý rok se pořádá vzpomínkový večer na jeho osobu. U nás v symfoňáku hrají dva Romové. Jeden je zástupce vedoucího prvních houslí a druhý je zástupce vedoucího druhých houslí

Foto

Kvůli blogu na podobné téma jsem byl nadosmrti vyhozen z titulní stránky. A to jsem je chválil.

Foto

K16a27r60o17l 97W79i21l75d

6. 1. 2025 15:50

Nic si z toho nedělejte, mně také kvůli tomuto článku vyhodili z titulní stránky, jen nevím, zda natrvalo nebo dočasně... A ani nevím, jak to zjistit.

JB

J12i87r53i 57B18o72r

5. 1. 2025 15:45

Díky Trampovi se budou moci ukrajinské děti vrátit na Ukrajinu. Myslíte na ta okupovaná území? A nebo ty které Rusove unesli do Ruska? Upřesněte to prosím.

ZZ

Jen naprostý blázen by se vrátil zpět do toho zkorumpovaného státu.

A víte, že Zelenského úřady se snaží vypudit z Ukrajiny do Ruska všechny sociálně slabé, důchodce, starce, stařeny, matky s dětmi, nemocné, invalidy a všechny ty, kteří v uplynulých letech vyslyšel jeho výzvy a evakuovali se před postupující Putinovou armádou ( nebo byli Ukrajinskou armádou nuceně převezeni do vnitrozemí ) ?

Všichni tito tzv. vnitřní uprchlíci dostali od Zelenského slib, že se o ně stát postará, rozdá jim sociální byty a sežene dostupné bydlení ?

Ukrajinské životní minimum pro jednu osobu se dnes odhaduje na ekvivalent 145 USD, ale dávka pro přesídlence byla Kyjevem stanovena pouze na 45 USD pro dospělé a 70 USD pro děti a invalidy.

V Kyjevě však nájemní byt pod 280 USD / měsíc nepořídíte, takže ten kdo nemůže pracovat, to má na Ukrajině opravdu velice špatné.

  • Počet článků 178
  • Celková karma 21,07
  • Průměrná čtenost 854x
PhDr. Karol Wild je bývalý filmový a televizní režisér, kdysi také učitel na VŠE a na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Nyní v důchodu. 

Seznam rubrik