Jak mi cikán prodával parfém

Nevím, jestli se to označení skupiny píše s malým nebo velkým písmenem. Píšu s malým ne proto, že si velké nezaslouží, ale kvůli fyzické podobě, viz dále. Nevím, jestli se poslední léta „musí“ říkat Romové -

- nerad bych někoho smrtelně (politicky) urazil. Já říkám cikán, protože hlavní (záporný) hrdina příběhu byl černej jak cikán z té folklorní melodie. Ta snad zakázaná není.

Minulý pátek jsem se zastavil v nákupním centru Eden, Praha 10, Vršovice, abych si po perném týdnu koupil láhev dobrého vína pro víkendové uvolnění. Když jsem se v potemnělém podzemním parkovišti vracel k autu, pokřikoval na mě již z dálky muž menší postavy se zmačkanou igelitkou v ruce. Malý cikán. „Pane, pane, počkejte…,“ drmolil a štrachal cosi v pytlíku. Nepřipadal mi vůbec sympatický a tak jsem ho ignoroval. Cestou k autu jsem byl pro jistotu na pozoru. Nedělo se nic výrazného. Jen jsem si všiml výrazně špinavé rachotiny, u které „hlídkoval“ další člen tmavé bandy. Hm, to je tedy sebranka. Jak to, že je ochranka nevymete (?), pomyslel jsem si. Odemkl jsem auto, uložil na zadní sedadlo nákup a v tom slyším rychlé kroky. Kdo jiný, než cikánský prodejce. Zprvu mě napadlo rychle otevřít dveře auta, naskočit, zabouchnout dveře a skrýt se za sklem. Čert jim věř. Nekoupím a píchne do mě kudlu. I malej hajzl s břitvou dokáže pokazit večer.

Nestihl jsem to. Ne, mohl jsem, ale nechtěl jsem utíkat a otáčet se k nebezpečí zády. Toho zvládnu čelem. Uvidíme, kdo z koho. Během dvou sekund jsem ho měl téměř na dosah. Snažil se o blízký kontakt, asi aby dobře prezentoval zboží. Tak dost!

Když viděl, že čekám vzpřímeně, zarazil se v pohybu, a ze špinavé igelitky váhavě povystrčil cosi v podobě krabičky Hugo Boss.

„Pane, kupte originál parfém, tady podívejte!“

Ustoupil jsem, předpažil obě ruce tak, aby viděl mé dlaně. Starověké gesto míru působící uklidňujícím dojmem. Též dobré pro kamerový záznam, kdyby se něco semlelo a útočník mě nečekaně obvinil z agresivity. Dlaně od těla se též hodí, kdyby se obchodní situace zvrhla a bylo třeba nezbedníka bleskurychle chytit pod krkem a zatřepat. I kdyby byl gorilího vzrůstu, některý z natažených prstů by se mu třeba strefil do oka. Prostou náhodou gesta.

„Nic nechci!“ prohlásil jsem nesmlouvavě, ale to prodejce nijak neodradilo.

„Tak, aspoň tady ten malý, nic za to nechci, je to zadarmo! Pomozte nám,“ škemral téměř prosebně a snažil se přistrčit mi k nosu malou krabičku. Ustoupil jsem o další krok vzad a rukama zapumpoval ve smyslu vzdušného odtlačení obtížného dotěry.

„Nic nechci! Jděte pryč!“ zvýšil jsem hlas a to stačilo.

„Ty se mě bojíš nebo co?“

Otočil se na sešlapané kecce a s bručením zmizel. Nalézt si nějakou snazší kořist, která nedělá divné pohyby.

 

Dnes u oběda jsem se kolegům zmínil, co jsem zažil neobvyklého.

„Kolik jich bylo?“ zeptal se se zájmem ředitel firmy.

„Dva. Jeden prodával, druhý v záloze.“

„A nebylo to náhodou ve Vršovicích?“

„Ano, jak to víš?“

„Dodavatel, se kterým jsem měl schůzku, mi vyprávěl velmi podobný příběh. Na parkovišti k němu přišli tři cikáni nabízející parfémy. Když je slušně odmítl, jeden z nich mu drze otevřel dveře auta a hodil krabičku dovnitř.

„Tak, teď jsi koupil a musíš zaplatit! Tak dělej! Dej sem prachy!“ zařval z nich ten největší.

Vyděšený „kupující“ sáhl do portmonky a podal křiklounovi všechny bankovky, které nahmátl. Cikáni spokojeně odtáhli. Ulovit dalšího nešťastníka.

Slušný muž se ze zážitku klepal celý večer a jen tak na příhodu nezapomene. A to se vlastně nic tragického nepřihodilo. Cloumala s ním vlastní bezmocnost a pokoření.

 

Stalo se vám něco podobného? Jste připraveni se bránit? Víte, že největším nepřítelem sebeobrany je slušné vychování?

 

Tento článek jsem nenapsal jako kritiku určité skupiny lidí, to není třeba. Cílem je informovat, aby ti, kteří padnou do spárů podobných kriminálních praktik, byli připraveni a měli větší šanci se bránit…

Autor: Marcus Wang | úterý 2.2.2016 7:00 | karma článku: 41,51 | přečteno: 4343x

Další články autora

Marcus Wang

Ovládnou plastové panenky a panáci naše ložnice?

Reportáž z výstavy „pro dospělé“ v Číně, Shenzhen International Adult Expo, 17.-19.9.2025, jasně předvádí, kam směřuje trend moderní erotiky. Ukázky exponátů jsou velmi přesvědčivé. Posuďte sami.

23.9.2025 v 5:38 | Karma: 7,84 | Přečteno: 210x | Diskuse | Ona

Marcus Wang

Novinky a úsměvy z veletrhu zbraní IDET, Brno

Modernizace obranné techniky je velmi aktuální téma. Na tradiční výstavě IDET v Brně se v pavilonu START-UP objevila řada novinek, které mají šanci uplatnění na světovém trhu. Prezentace zaujala mnoho návštěvníků.

31.5.2025 v 10:29 | Karma: 4,54 | Přečteno: 132x | Diskuse | Média

Marcus Wang

EROFEST 2024 - Kam směřuje moderní erotika?

Tradiční výstava erotiky se konala 8.-9.3.2024 v Praze na výstavišti PVA. První den na MDŽ, čímž se svátek žen oslavil do všech detailů. Co výstava přinesla nového v moderní kráse žen a trendech sexuálního života? Viz dále...

10.3.2024 v 10:16 | Karma: 14,13 | Přečteno: 610x | Diskuse | Ona

Marcus Wang

Úsměvy a divy Cannafest 2023

Mezinárodní výstava konopí, největší setkání příznivců aromatických rostlin v Evropě mělo opět velký úspěch! Dobrá nálada, novinky, rady, zkušenosti. To vše se povedlo na jednom místě.

5.11.2023 v 18:29 | Karma: 9,70 | Přečteno: 243x | Diskuse

Marcus Wang

Úsměvy z výstavy WINE PRAGUE

Profesionály i (ne)odbornou veřejnost výstava věnovaná vínu jako vždy potěšila a rozveselila. Koštování kvalitních vín přinášelo radost a zapomnění strašáku vládního ekonomického balíčku. Koho jsem potkal, všichni se smáli.

18.5.2023 v 8:59 | Karma: 8,71 | Přečteno: 180x | Diskuse | Společnost

Nejčtenější

OBRAZEM: Miss Czech Republic 2026 představila TOP 10 finalistek. Máte mezi nimi favoritku?

Miss Czech Republic 2026: BIKINI CHALLENGE WINNERS
11. března 2026  7:25

Ředitelka soutěže Miss Czech Republic Taťána Makarenko představila desítku finalistek pro rok 2026....

U Dvoreckého mostu už jsou jámy. Krištof Kintera promění zanedbané místo ve světelný hit

Na vyústění Dvoreckého mostu v Praze 5 vznikne „park lamp“. Jeho autorem je...
11. března 2026  12:08,  aktualizováno  12. 3.

U Dvoreckého mostu vzniká světelný park, který má přilákat turisty i místní. Okolí zkratky mezi...

Pradávní tvorové na Smíchově „přežijí“. Zanikne ovšem slavná nádražní hospoda a zmizí bariéry

Smíchovské nádraží prochází velkou proměnou.
10. března 2026  5:59

Jižní část Smíchova prochází výraznou proměnou. Vedle developerského projektu tu roste také...

Praha se chystá na největší velikonoční trhy v zemi. Centrum rozzáří květiny a jarní výzdoba

Velikonoční trhy se vrátí na Staroměstské náměstí i letos.
12. března 2026  12:05

Největší velikonoční trhy v Česku se vrátí do centra Prahy už příští týden. Na Staroměstském a...

OBRAZEM: Flora je po měsíci prací k nepoznání. Stanice metra působí až strašidelně

Práce ve stanici metra Flora jsou zhruba měsíc po jejím uzavření v plném proudu.
11. března 2026  14:02

Stanice metra Flora na lince A je zhruba měsíc po uzavření velkým staveništěm. Původní sovětské...

Pozice nejoblíbenějších pardubických herců obhájili Janečková a Špiner

ilustrační snímek
14. března 2026  22:10,  aktualizováno  22:10

Pozice nejoblíbenějších pardubických herců obhájili Petra Janečková a Ladislav Špiner. Diváci...

Při čelní srážce dvou aut na Třebíčsku se v podvečer zranili čtyři lidé

ilustrační snímek
14. března 2026  21:09,  aktualizováno  21:09

Při nehodě dvou osobních aut u Slaviček na Třebíčsku se dnes v podvečer zranili čtyři lidé, sdělila...

Český lev 2026. Nejlepším filmem Karavan, uspěly i snímky Franz, Studna i Raději zešílet v divočině

Cenu pro Nejlepší herečku v hlavní roli získala Kateřina Falbrová za film...
14. března 2026  22:16

Poprvé v novém místě, v pražském Kongresovém centru, poprvé s moderátorkou, která žije v Americe a...

Podpojištění je v Česku masové. Až 70 procent rodin by po katastrofě nedostalo dost peněz

ilustrační snímek
14. března 2026  18:01

Podpojištění – termín, který se pravidelně skloňuje ve všech pádech v okamžiku, kdy přijdou nějaké...

  • Počet článků 25
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4192x
Původem jsem vědec exaktní, pracuji v mezinárodním obchodě, ... a nyní též "spisovatel". Žiju v Praze a Hongkongu. Píšu o vztazích z pohledu muže zcela bez cenzury. Příběhy nevymýšlím, jen popisuji realitu bez fabulace. Zlehčuji a nadnáším je růžovým polštářem plným pozitivní energie.

www.marcuswang.cz

 

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.