Přijde nevyhnutelný konflikt mezi uměním a politikou.
děním OSN v roce 1948, je dnes prázdnou frází. Je to totiž nerovnost mezi lidmi, která dnes vládne světem a neustále se zvětšuje. Někdejší šlechtickou aristokracii, vůči které bylo Robespierrovo heslo namířeno, nahradila aristokracie finanční, a ta vládne nejen ekonomice, ale vlivem prorůstání ekonomiky do politiky i politice.
Svornost, soucítění s druhými, solidarita a vzájemná podpora, se z veřejného prostoru vytrácí. Stačí se podívat na nový český Občanský zákoník. Důraz na společenskou svornost a solidaritu se například z úpravy paragrafů určujícíh povinnost státu podporovat sociálně slabé přenáší na jejich příbuzné.
A bratrství? Spíše tu dnes máme takový vztah k lidskému bratru, ve kterém platí heslo „člověk člověku vlkem“ (homo homini lupus, Titus Maccius Plautus cca 200 př. n. l.), a klidně si dokonce dovolím říci, že z pohledu na to, čeho je schopen jeden člověk vůči druhému dnes schopen, je toto heslo vůči vlkům nespravedlivé. Trend důrazu na podporu jednotlivce, na vítězství jednoho nad ostatními (např. i ve způsobu známkování ve škole formou zveřejňování pořadí mezi žáky, a ne známkou hodnotící znalosti) je jednou z příčin neutěšeného stavu v této věci.
Za dnešní stav společnosti mohou ti, kteří určují pravidla soužití uvnitř splečnosti. Tedy politici. Není divu, že politické strany jsou dnes v krizi důvěry. Lidé, kteří sice sami svým způsobem života vytvářejí obraz společnosti, jsou ke svému chování donuceni. Nepřizpůsobíš-li se, zahyneš... Nicméně tito lidé zároveň volají po změně. Jenže politici se takové změně, která by je připravila o moc ovládat společnost, zatím úspěšně brání. Ba naopak: dnešní politická reprezentace, rekrutující se stále více z řad finanční aristokracie, získává stále větší mocenský vliv.
Jak se stalo již několikrát v historii lidstva, přijde konflikt mezi uměním a politikou. Umělci, mohou-li svobodně tvořit a vystupovat, a to jim zatím demokratický systém dovoluje, budou stále důrazněji poukazovat na nepravosti a nepřijatelné chování politiků, na vady systému. A dopady svého umění na společnost mohou navodit takový stav, který vyústí v zásadní změny společenských poměrů. Politici se ovšem budou bránit. Už se to ostatně děje: stačí se podívat na dnešní kauzu jednoho divadla, ústeckého Činoherního studia. Divadelníci hrají hry, které se místní radnici nelíbí. A je tu snaha toto divadlo zlikvidovat.
Kauza ústeckého divadla je svým způsobem modelová. Politici neváhají porušovat platné dohody, ba dokonce i zákony, aby prosadili svou. Nyní se ukáže, zdali je společnost dostatečně silná, a zralá natolik, aby podpořila umělce. A tento požadavek podpory umění ve střetu s politikou platí celosvětově. V boji za lepší svět, chceme-li naplnit slova z písně Jiřího Voskovce a Jana Wericha „nashledanou v lepších časech“ není jiné cesty.
Ladislav Vrchovský
Jak dlouho bude masová migrace trápit náš svět?

Na konci této úvahy se pokusím na otázku v titulku odpovědět. A velmi rád se zúčastním následné společné debaty o tomto velmi problematickém tématu.
Ladislav Vrchovský
Očkování a svoboda

V listopadu 1989 so do naší země vrátila svoboda. Ti nejstarší, kteří se po Sametové revoluci narodili, mají dnes 32 let. Velmi početnou skupinu tvoří osmnáctiletí a starší,
Ladislav Vrchovský
Tupost a omezenost se stávají politickou oporou.

Nevzdělaným a neinformovaným se podstatně snáz vládne. Někteří politici to znají to znají a využívají: je pro ně dobré zabránit lidem v přístupu k pravdivým informacím a místo nich voličům podsunout informace vlastní, účelové.
Ladislav Vrchovský
Lež a nenávist vítězí nad pravdou a láskou! Lidé, vzpamatujte se!

Poslední události ve Spojených státech amerických svědčí o ohrožení demokracie. A k něčemu podobnému může dojít kdekoliv na světě.
Ladislav Vrchovský
Možné dopady pandemie aneb Mějme se na pozoru

Vážení spoluobčané, přátelé, kolegové, v mém životě byly situace, kdy bylo třeba důrazně říct, co si nepřeji. Dnes, ve dnech, kdy se pod vlivem pandemie mění svět, chci upozornit na některé souvislosti opět probouzející mé obavy.
Další články autora |
Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář
Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...
Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou
V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...
V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu
Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...
Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu
Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...
Sláva v Přešticích. Na svatbu komtesy z rodu Černínů přijel i belgický král
Své ano si v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích řekli v sobotu v poledne osmadvacetiletá...
Novináři z ČT sepsali dopis Radě. Při volbě šéfa televize zazněly nepravdy, tvrdí
Zaměstnanci Redakce zpravodajství a publicistiky České televize se v otevřeném dopise Radě ČT...
Co dělat, když začne válka. Příručku na podzim dostanou všechny domácnosti
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v březnu oznámil, že resort společně s hasiči připravuje příručku...
Kofola chce zachránit lázeňské prameny, zainvestuje do tradičních značek
Česku hrozí, že přijde o tradiční léčivé vody jako Bílinská kyselka či Rudolfův pramen. Výrobce...
Mladý jaguáří pár ze zlínské zoo má první mládě, v zajetí je to světový úspěch
Zlínská zoo slaví chovatelský úspěch světového významu. Jaguáří pár, pětiletá samice Yuna a tříletý...

Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
- Počet článků 95
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1326x