Proč vláda neumí komunikovat
„Špatná komunikace“ je jednou z nejčastějších výtek vůči autoritám, a je jedno, zda tou autoritou se má namysli vedení ve firmách anebo řízení státu. Tyto výtky se objevují v „normálních“ časech, ale v krizi jako je ta současná jsou častější a důraznější.
Typickou reakcí na výtky k nedostatku komunikace jsou ze strany státu personální výměny a dále nákup produktů. V reakci na ztrátu reputace se mění ministři a úředníci, výtka k nedostatku informací vede třeba k vytvoření nového portálu, nebo objednání „informační kampaně“. Jedno ani druhé ale problém neřeší, a ten se brzy objeví znovu. Protože „nedostatek komunikace“ patří mezi nejoblíbenější zbraně opozičních stran, dá se předpokládat, že se nikdy zcela nezmizí. Co ale můžeme, je pojmenovat hlavní problémy komunikace, a pokusit se je alespoň částečně odstranit. Řešením však není ani personální změna, ani nákup další kampaně, anebo zavádění technologie.
Pohledem sociologa má komunikace státu vůči občanům v době koronakrize několik podstatných závad, ze kterých jsou nejdůležitější tři. Všechny mají několik společných vlastností. Především; nejsou v technologiích, ani v nástrojích, které stát ke komunikaci používá. Dále, jejich odstranění je relativně jednoduché a zadarmo a konečně, pokud by se politici rozhodli na nich zapracovat, získá kredibilitu nejenom současná vláda, ale sám institut vládnutí v České republice. Pojďme se na ně podívat.
1. Chybějící předvídatelnost a dojem ostrovního rozhodování
Veřejnost rozumí tomu, že koronavirová krize je svým způsobem unikátní situace, které Česká republika (a svět) doposud nečelila, ale už trvá déle, než je střední adaptační doba člověka (tj. asi 3 měsíce) a po této době je chaotické rozhodování nejen méně přijatelné, ale také více viditelné, protože lidé mohou stávající kroky porovnávat s předchozími. Dojem nepředvídatelnosti a improvizace; například, když jsou rozhodnutí avizována nepravidelně, těsně předtím, než vstoupí v platnost a ti, kterých se dotýkají nemají čas se na ně připravit, vytváří efekt nedostatečné a neflexibilní komunikace ze strany státu. Ten se následně přenáší na jakákoli další rozhodnutí.
Ostrovní rozhodování naproti tomu znamená, že vláda své kroky nekonzultuje s veřejností. To neznamená, že by neměla své experty, ale komunikuje pouze s uzavřenou a stále stejnou skupinou, která nepředstavuje zájem skutečných skupin ve veřejnosti. Výsledným dojmem je Laputa – stát vládne bez ohledu na ty, kterých se jeho vláda týká. Každý z výše uvedených problémů je u komunikace mezi autoritou a lidmi závažný, jejich kombinace je ale kritická. Důvod, proč je řada lidí opatření ignoruje je zejména zde.
2. Chybějící tvář problému
Stát by měl mít jednu osobu; kvalifikovaného a komunikačně zdatného odborníka, který by byl „tváří řešení situace“. Oznamoval by opatření i jejich stažení, z pozice koordinátora nebo alespoň komunikátora byl jednotným bodem přijmu zpětné vazby od občanů, působil by jako sjednocující prvek různých pohledů resortních ministrů i zájmových skupin a současně jako uklidňující persona.
Nikdo takový ale v České republice není. Rozhodnutí jsou oznamována kolektivně, uvnitř vlády a už vůbec širší politické sféry není shoda, místo toho zde jsou konflikty a diskuse. Důsledkem je komunikační šum a chybějící jednotná a jasná informace směrem jak k občanům, tak zájmovým skupinám. Ty se při její nepřítomnosti často staví na odpor rozhodnutím a tím dále zhoršují nejednotnost.
3. Chybějící zdůvodnění
Vůbec největší problém komunikace státu vůči občanům, který má výrazný negativní vliv jak na vnímání vlády a přeneseně vládnutí, tak všech dílčích opatření. Restrikce (ale také jejich uvolňování) nejsou zdůvodňovány, médiím a jejich prostřednictvím občanům nejsou „skládány účty“, nevědí, proč vláda přijímá to, které opatření. Nejde o to, že by ať už média anebo občané těmto informacím rozuměli, dovedli je interpretovat, ale tam, kde chybí argumentace vzniká dojem voluntarismu. Protože česká vláda nezdůvodňuje, nebo zdůvodňuje jen velmi málo a nepřesvědčivě, otevírá prostor k destruktivní diskusi, která by přitom vůbec nemusela nastávat. Dává prostor pro vznik velkého počtu kvalifikovaných negativních názorů, které podrývají autoritu těch, kteří rozhodnutí přijímají. Rozhodnutí jsou ve výsledku nesrozumitelná, protože lidé místo jedné a jasné informace dostávají několik nejasných a mnoho jejich interpretací. Ve výsledku tak nikdo neví, co vlastně platí a hlavně, co je správně.
Všechny tři výše uvedené problémy se objevují u komunikace managementu firem směrem k zaměstnancům a dají se snadno vypozorovat v chování české vlády (a abych byl poctivý, nejen české) v řešení stávající situace. Ani jeden z nich nelze opravit pořízením dalšího komunikačního nástroje nebo změnou politika a už vůbec ne spuštěním „informační kampaně“. Problém je v přístupu a jedině změnou přístupu je možné se s nimi vypořádat. Pokud se to však povede, „špatná komunikace“ se z velké části vytratí. Toto je zkušenosti z firem, a lze předpokládat, že bude i zkušeností státu, pokud se touto cestou vydá.
Vojtěch Bednář
Chce Putin woke?

Také máte podezření, že některá hnutí za práva jsou ve skutečnosti tak trochu proti civilizaci? Já už dlouho. A nedivil bych se, kdyby za nimi stáli ti, kteří nás chtějí oslabit.
Vojtěch Bednář
Proč jsem pro povinné očkování

Možná vám přijde nepatřičné, že se sociolog vyjadřuje k problému, jehož charakter je medicínský. Bohužel nastala situace, kdy řešení věci přírodní povahy brání problémy společenské.
Vojtěch Bednář
Stranám chybějí silní lídři

Silný lídr je pro politickou stranu daleko lepší zárukou úspěchu než kvalitní program a líbivá hesla. Lidé volí lidi. Chtějí vidět tváře, chtějí hrdiny, s nimiž se mohou identifikovat. Strana bez lídra je vyprázdněná, nečitelná.
Vojtěch Bednář
Babišova kniha pohledem sociologa

Máloco dovede vzbudit tolik zájmu jako když politik vydá knihu a nejsou to memoáry. Nově vydaný spisek premiéra Andreje Babiše je perfektní ukázkou toho, jak získat téma a vytěžit ho bez ohledu na to, co si o vás myslí.
Vojtěch Bednář
Chybí nám pravicoví konzervativci

Podzimní volby se blíží a strany spouštějí aktivní fázi předvolební kampaně. Osobně mi na scéně chybí pravicová konzervativní strana.
Další články autora |
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
Američané zadrželi na letišti mladé německé turistky. Musely se svléknout
Americká pohraniční stráž zadržela na Havaji dvě mladé německé turistky, protože neměly vybrané...
Česká pošta sníží ztrátu, Balíkovna má potenciál, míní generální ředitel Štěpán
V Otázkách Václava Moravce generální ředitel České pošty Miroslav Štěpán informoval, že se v...
K papežovu hrobu míří řady věřících. O začátku konkláve se rozhodne na začátku týdne
Přímý přenos Na 200 tisíc lidí se v neděli opět sešlo ve Vatikánu na Svatopetrském náměstí a jeho okolí, aby...
Konflikt v baru skončil potyčkou. Dva lidé jsou pořezaní, čtyři zadržela zásahovka
Policie vyšetřuje konflikt z Milevska na Písecku, kdy u baru Froll v neděli nad ránem zůstali po...
Muniční iniciativa bude pokračovat, mír na Ukrajině neohrožuje, řekla Černochová
Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) v Otázkách Václava Moravce uvedla, že česká muniční...

První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning
Přechod na pevnou stravu vždy představuje významný milník v životě děťátka i jeho rodičů. Je to období plné objevování nových chutí a získávání...
- Počet článků 39
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1085x