Diskuse
O hrdinství
Pro přispění do diskuse se prosím přihlaste.
Přihlásit seM79a37r30e49k 51V10a54l89i81č88e15k
Pro mě jsou hrdinové lidé, kteří pomáhají druhým - léčebny, stacionáře, domácí péče a podobně. Vlastně skrytí, ale hrdinové.
Z19d51e29n49ě59k 26V28e35p55ř19e12k
Velký souhlas
M77i63c18h44a65l 59S11e73d72m44í74k
Patří sem i řada hasičů, policistů a dalších profesí, kteří podstupují nezanedbatelné riziko při své práci. Kdo je věrný v nejmenší věci, je věrný také ve velké.
L10a27d56i47s86l61a84v 10N34o51v16á34k
Pane Vodvářko zrovna dnes,kdy si připomínáme výročí atentátu jsem se zamyslel nad hrdinstvím parašutistů a pomocníků z řad domácího odboje.Myslím,že nikdo neučiní żádný hrdinský skutek s myšlenkou na své hrdinství,když někdo zachrání tonoucího,nebo člověka se zdravotným kolapsem anebo někoho třeba před napadením nemyslí v tu chvíli na hrdinství,ale bere svůj čin jako něco normálního,běžného to co by udělal každý.A z tohoto pohledu vycházeli podle mně i parašutisté.Prostě udělali to co bylo v tu chvíli třeba udělat a až následné události ukázaly jací to byly hrdinové.Nemohu si při této příležitosti nevzpomenout na Jindřišku Novákovou,která taky zaplatila za své hrdinství životem,byť jenom odvezla Kubišovo kolo po atentátu od Batova obchodu k nim domů.Prostě jen udělala co bylo v tu chvíli potřeba.Dívence bylo 14.října 1942 14 let když ji Němci popravili.
T38o97m38á34š 69V56o83d84v66á87ř76k58a
K Vašemu příspěvku není co dodat. Souhlasím.
V38l65a50d54i83m60í71r 38T79. 45G37o35t40t26w87a58l17d
K tomu nemám, Tome, co dodat.
Jen zanedbatelný češtinářský detail mě ale napadl. – Dlouhodobě brojím poti chybnému užívání předložky díky v spojeních, kde by byla namístě předložka vinou. A za jeden z takových případů bych obecně pokládal formulaci: „... zemřel vinou špatného postupu léčby...“.
Ale přesvědčils mě, že existuje výjimka; v případě Reinharda Heydricha je namístě vyjádření, že „zemřel díky špatnému postupu léčby.“

Ovšem to jen na okraj.
T22o50m96á79š 56V55o49d15v44á43ř88k63a
Použil jsem to záměrně. Podobní jedinci by se neměli v lidském společenství vyskytovat a pokud ano, pak lze jen děkovat, že byli poslání předčasně na věčnost.
J93a56n 36Z41i57e27g28l44e21r
Zasloužená karma 
Z14d26e85ň38k59a 69O17r68t57o90v38á
Vzpomínám si na vyprávění herce Miloše Kopeckého, když vzpomínal, jak jeho židovskou maminku za války odvážel vlak, jak se loučili a on už ji nikdy živou nespatřil. A při té příležitosti podotkl, že si lidi dnes představují, že hrdina musí vypadat jako krasavec z filmu, ale on že může potvrdit, že největší hrdinové za války byli vlastně úplně obyčejní lidé, nenápadní, třeba i malí, plešatí s brýlemi, do kterých by to nikdo neřekl, s naprosto obyčejným povoláním, ženy v domácnosti a podobně. Pan Kopecký ta slova napsal samozřejmě mnohem líp, ale takto jsem se to zapamatovala. A to samé platí i pro dnešní dobu. Je kolem nás hodně lidí, o nichž vůbec nevíme, jak jsou báječní, jak pomáhají, kde je potřeba, a když se pak o tom osobně přesvědčíme, tak se nám chce upřímně smeknout.
J20a36r38o60m94í40r 81Š20i10š49a
Pro mě jsou hrdinové moji rodiče, kteří ustáli protektorát a doby následné, aby si nezadali s mocipánama bez poskvrny obou dob. Jenom oni vědí, jak to bylo těžké, ktežto my, kteří jsme to nezažili, používáme jen poučky.
J49a26r82o73m85í87r 10Š93i82š97a
a doplním...za sousedku jsme měli kovanou komunistku, které přes plot křičela...všechny národní socialisty pověsíme a v této době naši vychovávali dva mé starší bratry. To si prostě neumíme ani představit. Otázka by mohla znít...dali se pro lepší život ke komančům? Nikdy.
F69i24l94i17p 33V20r51a95c84o42v45s86k51ý
Ahoj, máš recht. Je spousta hrdinů "všedního dne". A každá reklama pro ně je jen dobře...
- Počet článků 1188
- Celková karma 32,99
- Průměrná čtenost 2465x
Seznam rubrik
Oblíbené články
Oblíbené knihy
- Johnson: Dějiny 20. století
- Noa Tishby: Izrael, země, které nikdo nerozumí
Co právě poslouchám
- Phil Collins
- Pink Floyd
Oblíbené blogy
- Vladimír Gottwald
- Jan Pražák
- Lubomír Stejskal
- Tomáš Flaška
- Jan Ziegler


















