Kamenování proroků v českých zemích
Každý už slyšel pořekadlo, že nikdo není prorokem ve své zemi. Česká kotlina není žádnou výjimkou, neboť i v naší historii existují jedinci, kteří buď celý život či jeho podstatnou část šli proti proudu obecného smýšlení a přivolali tím na sebe značnou nelibost až nenávist domácího lidu, zatímco v cizích zemích byli či jsou ctěni a jejich jména jsou vyslovována s úctou.
Tomáš Garrique Masaryk byl v počátcích své veřejné činnosti jedním z těch, kteří odmítli pravost Rukopisu Královédvorského a Zelenohorského a nazvali jej falzem, což vzbudilo v období vzrůstajícího národního uvědomí Čechů značnou nelibost. Představa, že někdo bourá tolik potřebný mýtus, byla pro mnoho českých politiků nepochopitelným činem, za který bylo nutné smělce potrestat. Mnohem více nelásky a dokonce vyhrožování smrtí si však vysloužil svým postojem v případu Leopolda Hilsnera, kdy vyvrátil nesmyslná tvrzení o rituální vraždě křesťanské dívky židovským mladíkem. Byl za svůj postoj haněn nejen svými studenty, ale i v tisku a jeho rodina byla ostrakizována. Jistě mohl zvolit pohodlnější způsob života vysokoškolského profesora a do soudního sporu se nemíchat. Přesto ze svého vysoce mravního postoje neustoupil a prokázal pevnou vůli a oddanost pravdě. Jistě i tento neochvějný postoj pomohl Tomáši Masarykovi posléze v přesvědčování zahraničních politiků o nutnosti vytvoření Československého státu.
Václav Havel jako nadaný dramatik mohl svůj talent dát - jak to koneckonců udělali mnozí - do služeb vládnoucího komunistického establishmentu a vydobýt si tak přinejmenším velmi dobře zajištěný život v blahobytu a bez problémů s vládnoucí mocí. Jsa pronásledován, mohl rovněž kdykoliv odjet z vlasti do zahraničí, kde by nepochybně nestrádal, kde by mu nehrozil permanentně pobyt v žaláři a kde by jeho hry byly přijímány přinejmenším jako svědectví o zrůdnosti režimu, který nastal v době bolševického temna. Přesto stál neochvějně za svou vizí svobodné společnosti, kde je dominujícím prvkem pravda. Stál za ní v době, kdy většina národa zvolila útěk do chat a zahrádek. Za svůj postoj zaplatil dlouhodobým vězněním a dennodenní přízní věnované mu Státní bezpečností. Po roce 1989 jako první veřejně pronesl myšlenku o omluvě těm spoluobčanům, kteří byli v rámci Benešových dekretů neprávem vystěhováni mimo území státu. Už jen vyslovení tohoto návrhu způsobilo v tehdejší společnosti poprask a obviňování Václava Havla ze všemožných zločinů. Historie ukazuje, že měl pravdu a že následná léta přinesla oboustranné pokání a zklidnění v tomto jistě velmi neuralgickém bodu soužití Čechů a Němců.
Tomáš Halík, katolický kněz, tajně vysvěcený v době, kdy se za podobný "zločin" platilo v lepším případě žalářem a v horším případě smrtí, je v současné době obviňován ze všech možných i zcela absurdních zločinů. Od počátku svého kněžského působení plní dobře evangelickou roli pastýře, vzdělává mladou generaci, které nestačí jen hedonismus, ale která má potřebu duchovního růstu. V poslední době má tu "drzost", že své názory prezentuje nikoli jen z ambonu, ale veřejně. Vyjadřuje se nejen k poměrům naší společnosti, jež v posledních letech nejsou nijak růžové, ale zaujímá i stanovisko ke globálním problémům planety. Vyčítáno je mu bažení po moci /ze své pozice může změnit maximálně jen hodinu bohoslužby v kostele Nesjv.Salvátora v Praze/, paktování s muslimy /vede dlouhodobý dialog se všemi náboženskými směry ve snaze nalézat styčné body, na kterých je možné do budoucna stavět lidské soužití/, pohrdání občany /to jen po vyslovení osobního názoru, že rozhodování o složitých a závažných věcech státu by nemělo být předmětem populistického ohlupování občanů, ale prací těch, kteří mají dostatek informací o důsledcích těchto kroků/. Rovněž i on mohl zvolit životní cestu mnohem snadnější a při svých schopnostech postupovat v církevní hierarchii k vyšším metám. V současné době je nejspíše nejvíce veřejně tupenou osobností našeho státu a to velmi často těmi, kteří od něj neznají jedinou knihu a nejspíše ani nečetli jediný rozhovor.
Všichni tři jmenovaní / jistě jich bylo více, ale to je nad možnosti blogu / šli či jdou hlavou proti zdi. Volí zdánlivě velmi složitý život, kdy svému okolí sdělují to, co tak nějak nesouzní s obecným názorem. V době své "opoziční etapy" života jsou nuceni snášet urážky a výhrůžky. Jejich život je však zřetelně naplněn jistotou, že jdou správně.
Jistě je to jen náhoda, že všichni tři jmenovaní obdrželi čestný doktorát Oxfordské university, velmi vážené instituce, která své pocty nerozdává na základě náhlého hnutí mysli či v potřebě se podbízet momentálně významnému politikovi. Vždy jde o ocenění celoživotní práce a universálně pevného postoje. Jsou to naši proroci, doma kamenovaní, ve světě ctění.
Nic nového za tři tisíciletí.
Tomáš Vodvářka
Kdo hlídá zdravotní pojišťovny?
Chcete mít příjem osm miliónů za rok? Stačí se stát ředitelem zdravotní pojišťovny a máte vystaráno na dlouhá léta
Tomáš Vodvářka
Fridrichovou a Moravce bychom měli, tak ještě Reportéry ČT a je hotovo
Konsolidace poměrů v České televizi běží svým klidným evolučním tempem. Zbývá už jen vytlačit poslední vřed a nastane kýžená selanka.
Tomáš Vodvářka
Karneval pokračuje XV.
Poslanecká sněmovna má za sebou klíčové zasedání tohoto volebního období. Nešlo však o všechny občany ČR, ale jen o dva - pana Babiše a pana Okamuru. A všechno dopadlo dobře.
Tomáš Vodvářka
Společenská stupidita na vzestupu
Nestor české neuropatologie František Koukolík definuje stupiditu nikoli jako hloupost či opak inteligence. To by bylo velmi povrchní a venkoncem nesprávné hodnocení
Tomáš Vodvářka
O komunismu, komunistech a jiné zvířeně
Kolegové Petr Burian a Karel Wágner napsali zajímavá sdělení, v nichž se každý svým způsobem vyjadřuje k lidem a době nedávno minulé. Zkusím totéž
| Další články autora |
OBRAZEM: Miss Czech Republic 2026 představila TOP 10 finalistek. Máte mezi nimi favoritku?
Ředitelka soutěže Miss Czech Republic Taťána Makarenko představila desítku finalistek pro rok 2026....
U Dvoreckého mostu už jsou jámy. Krištof Kintera promění zanedbané místo ve světelný hit
U Dvoreckého mostu vzniká světelný park, který má přilákat turisty i místní. Okolí zkratky mezi...
Pradávní tvorové na Smíchově „přežijí“. Zanikne ovšem slavná nádražní hospoda a zmizí bariéry
Jižní část Smíchova prochází výraznou proměnou. Vedle developerského projektu tu roste také...
Praha se chystá na největší velikonoční trhy v zemi. Centrum rozzáří květiny a jarní výzdoba
Největší velikonoční trhy v Česku se vrátí do centra Prahy už příští týden. Na Staroměstském a...
OBRAZEM: Flora je po měsíci prací k nepoznání. Stanice metra působí až strašidelně
Stanice metra Flora na lince A je zhruba měsíc po uzavření velkým staveništěm. Původní sovětské...
Vodu při údržbě vodojemu Kozinec zamořily výpary z nátěru
Vodu při údržbě vodojemu Kozinec u Prahy zamořily výpary z nátěru, pitnou vodu lidem v Holubicích,...
Zaměstnanci magistrátu někdo hodil za plot kančí hlavu. Podle něj možná výhružka
Zaměstnanci pražského magistrátu, který je členem týmu zaměřeného na rozkrývání korupčních kauz,...
Tramvajová linka číslo 2 je poměrně vytížena. Jezdí na ní pouze jeden vůz,který bývá přeplněn....
Donald Trump rozdává kolegům boty. Proč mu tolik záleží na velikostech jeho ministrů?
Vždy, když americký prezident Donald Trump vstoupí do místnosti, poutá pozornost jeho řeč, účes… a...
- Počet článků 1159
- Celková karma 30,22
- Průměrná čtenost 2484x
Seznam rubrik
Oblíbené články
Oblíbené blogy
- L.A.Sulovská
- Vladimír Gottwald
- Jan Pražák
- Lubomír Stejskal
Oblíbené knihy
- Johnson: Dějiny 20. století
- Noa Tishby: Izrael, země, které nikdo nerozumí
Co právě poslouchám
- Phil Collins
- Pink Floyd



















