Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Odosobňování, obavy a svoboda

Život sám přináší témata k zamyšlení. Ti starší, dříve narození, nakonec v každé generaci dojdou k určenosti vývojem a vysloví posvátnou větu: To za nás bylo úplně jinak. Ano, bylo.

Za doby mládí mých rodičů nebyla televize s padesáti kanály, natož barevná, tabletková antikoncepce byla v plenkách, a tak ji sotva stihli (generačně) začít používat, i tak byla pro ně téměř nedosažitelná. Za mého mládí internet začínal, mobily to samé, antikocepce začala být a poté již byla dosažitelná. Barevná televize s minimálně padesáti kanály se stala postupně samozřejmostí. Rande se domlouvalo osobně nebo i dopisem, telefonátem na pevnou linku do práce, domů.

 Když pohlédnu na generaci mých již chvíli dospělých dětí - každé dítě na prvním stupni základní školy mělo mobil, na druhém stupni vlastní počítač nebo minimálně alespoň tablet (byli jsme o jeden stupeň opožděnější, patrně díky přetrvávání generačních vzorců). U jejich generace vnímám pozvolný nástup odosobňování kontaktu. Mám na mysli to, jak dnešní náctiletí randí na mobilu, díky různým aplikacím. K osobnímu setkání často ani nedojde, odchodí to po smskách. Rande tváří v tvář, ruku v ruce je téměř nadlidský výkon a zastaralé olympijské vítězství. Představte si kavárnu nebo nějaký hudební večer, kde většina sedí u stolků se sklenkou dobrého nápoje a cvaká si rande s mobilem. Nedej bůh, aby chtěl někdo s tou dívkou s mobilem tančit, to by narazil. A odvaha mladíků jde do kytek.

Po přečtení dnešního článku jednoho z blogerů https://janprazak.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=722471, se mi toto téma oživilo a vzpomněla jsem si na slova jednoho mého odborného lékaře (nikoli gynekologa), generačně se mnou souznícího. Vyprávěl mi, jak má ve zvyku s partou spolužáků každoročně trávit cyklistickou dovolenou. Při jedné zastávce v maďarském hotelu u piva pozorovali, jak dnešní mladí komunikují. U hotelového bazénu polehávaly na křesílkách mladé dívky v plavkách s mobily v rukách, zatímco v bazénu nesměle dováděli mladí pánové zcela bez odvahy dívky vyrušit. Asi po hodince se dívky samy společně zvedly a odkráčely do svých pokojů. Mladící chvíli poté usedli ke stolkům a objednali si nápoje na posilněnou. Avšak po chvíli též odešli sami do svých pokojů. Jak komentoval můj známý lékař: za našich časů jsme se už tiskli, líbali, randili, ale dnes? Dnes to je to poslední, co mladí udělají. A zas´se nebudou rodit děti.

Přikyvovala jsem. Celkově se vzdálenosti mezi lidmi zvětšují. Osobní kontakt je vlastně ztrátou svobody, znakem cesty k možné podřízenosti. Na školách se vyučuje sexuální výchova, která učí jak neotěhotnět, jak se chránit proti pohlavním a nejen pohlavním chorobám při sexuálním styku.
A tak mne napadá - učí se dostatečně intenzivně ve školách jak navázat vztah mezi dívkou a chlapcem? Ostych, nejistota, že? Každý chce být v dnešní době úspěšný a často to děti slyší především od rodičů doma. A když přijde vysvědčení - úspěšní rodiče očekávají úspěšné děti. Ty děti, na které mají tak málo času a když ho mají, učí je svobodě a důrazné ochraně jejich vlastní svobody chování (viz ve školce je učitelka postavena mimo provoz, neboť zvýšila hlas na svobodomyslně vychované dítě, oheň na střeše...). Vozí je z kroužku na kroužek, očekávají od nich nadstandartní výkony, současně však  standartní vztahy. Ale kde se je mají učit, kde je odkoukat? A když nedokáží standartní vztahy, kdo jim pomůže s těmi nestandartními?

Někdy mi připadá, že mladí nedokáží vyčkat se svojí sexuální orientací. A raději po dvou, třech heterosexuálních neúspěších přijmou vztah homosexuální. Nemám lékařské ani psychologické vzdělání, ale vnímám, že sexuální orientace je opravdu někdy volba, možná pokus ověřit si, jak jsem na tom, vždyť dnes je vše normální. Proč si komplikovat život neúspěchy, když obdobný pokus v mládí dělá více vrstevníků? Vím, že vyrovnat se se svojí sexuální orientací u dospělého člověka je velmi nelehký krok, leč vyzrálý. Ale někdy potkávám nedospělé náctileté slečny, které se vyrovnávají s homosexuálním vztahem. Dospívání je náročné velmi citlivé období. Možná mají konečně pocit úspěchu u někoho, když ta jejich vysvědčení nebo sportovní výkony nesplňují rodičovská kritéria první ligy. A někdy to tak opravdu mají a musí se s tím poprat. Někdy mají to štěstí, že alespoň jeden z rodičů jim naslouchá, někdy se nedočkají ocenění ani po překročení prahu dospělosti.

A pak si kladu často otázku, jak pevné hranice má homosexualita? Jak pevné hranice má heterosexualita? Často mi připadá hledání sexuální orientace jako pokusné chování, častěji však v některých společenských vrstvách (sportovních, uměleckých především). Možná si lidé s těmito vlohami více věří, nebo méně? Došla jsem k názoru, že „čistá vyhraněná“ heterosexualita může být ovlivněna generačními vzorci, společenským očekáváním. Domnívám se, mám odpozorováno, vnímám, že většina lidstva se dokáže chovat bisexuálně. Ale naše zažité vzorce, společenská očekávání i očekávání nás samotných nás směrují naším subjektivním mocnějším převažujícím pudem a k vědomým cílům.

Odosobnění, obavy a svoboda... : To za nás bylo úplně jinak. Ano, bylo. Zvykejme si, posunujme hranice, ale pozor na absolutní svobodu.
 

Autor: Olča Vodová | pondělí 29.7.2019 23:39 | karma článku: 11,36 | přečteno: 282x
  • Další články autora

Olča Vodová

Jogging 40+

Ne, opravdu neuběhnu 40 km, s tím nepočítej. Říkám mému mozku. Ano, více jak 40 kg vážím a to již spoustu let, v tom máš pravdu. Že sháním parťáka ve věku 40+?

27.4.2024 v 8:42 | Karma: 5,93 | Přečteno: 111x | Ostatní

Olča Vodová

Naděje

(známá místa, která často míjíme a stačí slunce a jasná obloha a jiný úhel pohledu, ...občas promlouvají)

21.4.2024 v 21:54 | Karma: 6,63 | Přečteno: 140x | Diskuse | Ostatní

Olča Vodová

Krása tajemství

(napsáno v podvečer jednoho jarního dne, kdy si počasí dělá, co chce, jaro-nejaro, namísto počítání sněhových vloček si jen tak píšu...)

19.4.2024 v 19:31 | Karma: 7,57 | Přečteno: 169x | Diskuse | Ostatní

Olča Vodová

Kolik očí, tolik radosti, smutku a naděje

(přes plot pro pírko jsem nikdy neskočila, pro žádné, ani pro bílé, natož barevné, nepotřebuji jiné peří, mám svou kůži a té věřím)

13.4.2024 v 11:51 | Karma: 6,06 | Přečteno: 120x | Diskuse | Ostatní

Olča Vodová

Letím

(měla jsem takovou fantazii, no, ne jednu, bylo jich více, tak si tedy klidně letím... a v tom to přichází)

6.4.2024 v 15:17 | Karma: 5,97 | Přečteno: 153x | Diskuse | Ostatní
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Zájem o dlouhodobý investiční produkt roste. Lidé reagují na změny v penzijku

18. července 2024  10:39

Možnost zajistit se na důchod skrze investice už zvolilo přes padesát tisíc Čechů. Proti březnu se...

Jihočeská kriminálka řeší dvě vraždy, podezřelé už zadržela

18. července 2024  10:37

Jihočeští kriminalisté se zabývají dvěma závažnými zločiny. V pondělí vyráželi k podezřelé...

Adresa hotelu neexistuje. Maďarka přišla o peníze a ve Varech i o iluze

18. července 2024  10:35

Velké rozčarování zažila žena z Maďarska, která v pátek 12. července přijela vlakem do Karlových...

Za podporu Ukrajiny dostalo Česko z EU 245 milionů, další miliony přišly za výcvik

18. července 2024  10:28

Česká republika letos obdržela kompenzaci za vojenský materiál dodaný Ukrajině z Evropského...

  • Počet článků 222
  • Celková karma 6,71
  • Průměrná čtenost 508x
Profesí jsem střelec, svými šípy však již šetřím ;)...