Názor k zavedeným poplatkům u lékaře
Poplatky u lékaře se staly ožehavým tématem, zjevně i kvůli jejich brzkému projednání u ústavního soudu. Vzhledem k tomu, že nejsem právník, nebudu se pouštět do úvah o tom, kterými kroky se bude ÚS ubírat, na co bude klást hlavní důraz. Jde mě o to, že tak trochu zapomíname na to, že úvaha o tom, jak omezit plýtvání s lékařskou péči není ničím novým, není to jenom současná aktualita. K problémům omezení např. zneužívání lékařské pohotovostní služby se různé zdravotní komise vyjadřovaly už před rokem 1989, kdy se vážně uvažovalo o kilometrickém zpoplatnění zbytečných výjezdů lékařů v pověstných dvánctsetrojkách. Mám dokonce obavu, že starý systém by zavedl poplatky daleko dříve. Věru paradox. ¨
Myšlenka na zpoplatnění je oprávněná v případě, že úspory z plýtvání slouží k zaplacení závažných, velmi drahých zákroků. Jde o to, aby se nezvyšovalo již tak dost vysoké pojistné, ale přitom zbylo dost peněz na to, aby mohly být hrazeny zásadní výkony oproti výkonům nedůležitým. V takovém smyslu je zpoplatnění krokem ve prospěch klientů pojišťoven. Opononenti takových myšlenek upozorňují, že plytvání by šlo omezit zaměřením na jednotlivé případy v podobě přijetí různých regulačních směrnic. Nedomnívám se, že by to byla šťastná cesta. Lékař by tak přejal roli soudce a skrze zbytečnou administrativu by rozhodoval o tom, kdo přišel zbytečně - a kdo ne. Pochybuji, že by taková opatření fungovala, byla by jen další administrativní zátěží lékařů. Paušalní poplatek je v tomto smyslu objektivnější, nechává rozhodování na straně pacientů, zda k lékaři jít či ne.
O tom, že nelze tento problém prostě zúžit na dimenzi pravicové vs. levicové, svědčí fakt, že řada tradičně velmi levicových zemích má daleko větší spoluúčast pacientů, než je tomu u nás. Ukazuje se, že celý svět řeší jak udržet v rovnováze pokrok ve zdravotní péči a její maximální dostupnost (což byl vynikající triumf levicové politiky 50 a 60. let, který byl nezpochybnitelným přínosem společenského rozvoje západní Evropy a částečně i východní - například vymizení některých závažných infekčních onemocnění, které Evropu trápila ještě ve 40. a 50. letech minulého století) spolu s jejím ufinancováním. Tak jako v umění nový směr si něco podstatného vezme ze směru překonaného, tak i dnes nemůže pravice opomíjet zásadní důležitost sociální přístupnosti zdravotní péče široké veřejnosti. Pravicová politika je leckdy přizvána proto, aby pomocí zapomenutých tržních a racionálních ekonomických principů ochránila pozitiva rozvinutých sociálních systémů, podmíněných původně levicovou transformací. Každý takový systém, při opomenutí racionálních ekonomických nástrojů, může od určité chvíle sám sebe poškozovat (viz odstrašující socialistické zdravotnictví, které upadalo na ideálech pseudobezplatnosti). Vynikajícím příkladem uplatnění pravicových nástrojů ve prospěch rozvoje sociálních systémů, tak aby sloužili těm, pro které jsou určeny, a ne těm, kteří je pouze spravují, považuji transformaci provedenou na Novém Zélandu. Tam si politici položili otázku, zda zmíněné sociální systémy (dopravní, zdravotnické, distribuční) spíše slouží jejich obsluze nebo občanům (tj. voličům).
Osobně se domnívám, že zvolené transformační nástroje nenarušují společenský konsenzus v přístupnosti zdravotní péče, spíše se zaměřují na ochranu hospodařských veličin zdravotního systému jako celku, čímž zpětně prospívají klientům zdravotnického systému.
pv
Přemysl Vlček
Tramvají za 32 Kč?
Hlavní město se rozhodlo přehodnotit jednotlivé jízdné v pražské MHD. Předkládám malou úvahu reflektující toto rozhodnutí. V prvním bloku analyzuji smysl dopadu rozhodnutí na neabonenty a uvažuji nad rozdělením jednotlivého jízdného, které by umožnilo nákup sady levnějších jízdenek pro držitele OpenCard.
Přemysl Vlček
Šance pro regionální železnice?
Půjde najít kompromis ohledně rozdělování zakázek na provozování vlakové dopravy v krajích?
Přemysl Vlček
Není deficit jako deficit
Jaký má smysl vnímat roční deficit státního rozpočtu? Nebyla by lepší volba delšího horizontu (např. 5 let) pro přeryvy momentálních výpadků? Proč se mlčí o rozsáhlejším soukromém dluhu? Proč nevnímat dluh jako současné státní investice do mimotržních sektorů, které pomohou k většímu zrychlení skrze privátní sektor v budoucnu (energetika, "měkký" průmysl aj.)?
Přemysl Vlček
Příliš drahé nehody
Podle navrhované novely zákona o pozemních komunikacích by měla dopravní policie vyšetřovat nehody, u nichž vznikla škoda „alespoň“ 250 000 Kč. Vzniklé sporné úspory zřejmě draze zaplatí pojišťovny a následně samotní řidiči. Opomíjí se přitom ztráta údajů z levnějších nehod, a tím i prevence před nehodami vážnějšími.
Přemysl Vlček
Budoucnost Kosova je v hlubší integraci Srbska do EU
Odtržené Kosovo nemusí znamenat automaticky prosperitu. Albánci by spíše vydělali na Evropou podporované integraci Srbska do EU.
Další články autora |
Putinův fotbalista. Čech strhává vlajky Ukrajiny a šíří propagandu. Je za hrdinu
Premium Příběh Jaroslava Dolejše je ukázkou, jak funguje ruská propaganda a jak se z amatérského sportovce...
Obyčejně nikoho nepodporuji, ale teď musím, řekl Schwarzenegger k volbám
Herec a bývalý guvernér Kalifornie Arnold Schwarzenegger oznámil, že v prezidentských volbách v USA...
Vraťte nám kus země, žádá Polsko. Spor by vyřešilo darování budovy ambasády
Premium Ačkoli se zdá, že má Česko s Poláky bezproblémové vztahy, pod povrchem doutná mnohaletý spor. Týká...
V Rakousku bojují o život dva Češi. Jeli na střeše metra, srazil je nadchod
V rakouské nemocnici bojují o život dva Češi, kteří se v úterý ve Vídni vážně zranili při jízdě na...
Astronomická pokuta. Rusko žádá po Googlu už 2,1 kvintiliardy dolarů
Rusko požaduje po americké společnosti Google uhrazení rekordní pokuty v souvislosti s blokací...
Island průkopníkem. Za šest let chce z vesmíru posílat solární energii na Zemi
Čistá a obnovitelná energie s dostupností 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Bez vlivu počasí. Tak...
Rusko má nový odbor evropských problémů. Reflektuje změny, říká Zacharovová
Ruské ministerstvo zahraničí se rozhodlo přejmenovat svůj odbor panevropské spolupráce na odbor...
Trump je naprosto nevyzpytatelný, v podpásovkách se vyžívá, říká Joch
Premium Znalec americké politiky a ředitel Občanského institutu Roman Joch se jakožto stoupenec liberálního...
Billboardy i 4 miliony novin. SPOLU tvrdí voličům, že dělá, co je třeba
Koalice SPOLU v pondělí spustila kampaň Spolu děláme, co je třeba. Povede ji online, ale i na dvou...
- Počet článků 11
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1049x
Absolvoval jsem cestu k andragogice a pokouším se ještě o postgrad. sociologii.