Řemeslník s červeným diplomem

Co děláte ve vlaku? Já si čtu, spím nebo povídám se spolucestujícími. Nejezdím tak často, ale rád, protože se tu potkávám se zajímavými lidmi. A na některá setkání vzpomínám rád i po létech.

Na zpáteční cestě z Prahy jsem se setkal s opravářem plynových kotlů. Cesta s ním byla daleko zajímavější, než ta ranní s paní senátorkou. Nenaříkal a nestěžoval si. Z jeho vyprávění bylo patrné, že svou práci dělá rád, protože ho baví. A přitom se vše v jeho životě dlouho ubíralo úplně jiným směrem.

Rodiče si přáli, aby studoval, protože už od první třídy měl na základní škole vždy samé jedničky. Pak zvládl s vyznamenáním i gymnázium. Po maturitě se přihlásil na pedagogickou fakultu, kterou v pohodě absolvoval s červeným diplomem.

Jenže když nastoupil do práce, tak zjistil, že si neumí představit, jak by kantořinu mohl dělat až do důchodu. Ovlivnilo to i prostředí školy, ve které učil. Ředitelka se vyžívala v tom, když mohla terorizovat své podřízené a nejraději začínající učitele a učitelky, na kterých si léčila své mindráky z toho, že se jí rozpadlo manželství a na stáří zůstala na ocet.

Pracovní smlouvu měl vždy jen na deset měsíců. O prázdninách se z něj, stejně jako z jeho kolegů, stával nezaměstnaný. Nejdřív mu to nevadilo, spíše naopak. Užíval si to volno a svobodu. Nepotřeboval budíka, nikdo ho nebuzeroval, toulal se jen tak s batohem přírodou. Někde pobyl den, jinde týden. Bylo mu fajn...

Pak se oženil a zjistil, že potřebuje peníze i o prázdninách. Kamarád, který měl servis plynových kotlů, ho vzal na brigádu a on zjistil, že tahle práce by ho bavila. Vlastně se při ní vrátil ke svému koníčku - elektronice, které se věnoval už jako kluk. Absolvoval několik školení, udělal potřebné zkoušky a učitelství pověsil na hřebík.

"Co mi schází? Nic! Vydělám si víc jak učitel a nemusím poslouchat protivnou ředitelku." To byla slova, kterými hodnotil svůj život. Má dvě děti – starší holku a mladšího kluka. Říká, že jim rád poradí, co by mohli v budoucnosti dělat. Po zkušenosti s vlastními rodiči je ale do studia, pokud sami nebudou chtít, nutit nebude.

Občas se někde na úřadě setkám s člověkem, kterého jeho práce evidentně nebaví. Nejen, že je otrávený sám, ale ještě otravuje život každému, s kým se setká. To si pak v duchu říkám: "Človíčku, nebylo by ti lépe u lopaty? Proč se tu trápíš a otravuješ život i mně?"

Nedávno jsem potřeboval pomoc opraváře kotlů. Práce na opravě se trochu protáhla a tak jsem mu povídal i tenhle příběh. Prozradil mi, že také původně dělal něco jiného. Ale to už by byl jiný příběh. Příběh dalšího člověka, který svou práci dělá rád a je to na něm poznat.

Autor: Vlastík Fürst | středa 8.9.2010 12:10 | karma článku: 37,18 | přečteno: 2700x

Další články autora

Vlastík Fürst

Jak z dobré zprávy udělat špatnou

„To je hrůza, co tu ten Fiala dělá. Oběd v restauraci už stojí dvě stovky!“ To byla první slova, která jsem uslyšel, když jsem to ráno dorazil k Lidlu a čekal na otevření.

16.2.2025 v 8:40 | Karma: 40,20 | Přečteno: 3862x | Diskuse | Společnost

Vlastík Fürst

Pjostě ne!

Zeptáte se: „Proč ne?“ A dostanete odpověď: „Prostě ne!“ Vzpomenete si, kdy takto naposledy někdo reagoval na vaši otázku?

9.2.2025 v 11:07 | Karma: 26,30 | Přečteno: 582x | Diskuse | Osobní

Vlastík Fürst

Ve středu nebo ve středu?

Jsou věci, které bereme automaticky jako prosté, ale ony tak jednoduché být nemusí. Čeština je krásný jazyk, ale není snadné jí vždy rozumět.

5.1.2025 v 12:25 | Karma: 17,85 | Přečteno: 354x | Diskuse | Osobní

Vlastík Fürst

Rambajs

Říká vám něco slovíčko „rambajs“? Zní tak jadrně, pokud nemáme problém s výslovností „r“. Co se vám vybaví, když někdo toto slůvko vysloví?

20.12.2024 v 8:57 | Karma: 17,44 | Přečteno: 282x | Diskuse | Osobní

Vlastík Fürst

I mistr kuchař se někdy utne

Ve vyškovském Besedním domě byla v době mého dětství vyhlášená hospoda, ve které jste si i v době totality mohli připadat jako v prvorepublikové nóbl restauraci.

24.11.2024 v 11:37 | Karma: 26,56 | Přečteno: 745x | Diskuse | Poezie a próza

Nejčtenější

Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě

14. dubna 2025  8:27,  aktualizováno  9:06

Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...

Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident

15. dubna 2025  8:30,  aktualizováno  16:35

Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...

Výbuch v Poličce: ostraha hlásila, že se předtím nad areálem vznášely cizí drony

11. dubna 2025  18:12

Exploze v muničním areálu v Poličce, k níž došlo koncem března, stále vyvolává otázky. Ačkoli...

Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu

14. dubna 2025

Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...

Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty

15. dubna 2025  14:06

Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...

Život bez chytrých telefonů a internetu? Senioři chtějí právo být offline

18. dubna 2025

Premium Senioři bez chytrých telefonů čelí problémům s placením, úřady i bankami, které digitalizují...

Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec

18. dubna 2025  9:30,  aktualizováno  19:54

Sledujeme online Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo...

V reakci na ruský raketový útok oznámil Zelenskyj sankce na čínské firmy

18. dubna 2025  19:41

Dva lidé zahynuli při ruských vzdušných útocích na Ukrajinu v noci na pátek. Ukrajinský prezident...

Od královského fondu ke kryptoměně: dvě kauzy, které spojují stejní lidé

18. dubna 2025  18:18

Jsou to dva na první pohled odlišné projekty – investiční skupina s údajným napojením na malajskou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 3380
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 800x
Spokojený důchodce. Sdílím zde svůj subjektivní názor i na pohled na svět.
Mám rád diskuse, ve kterých se dovím něco nového. Chápu ale i ty, kteří si jen potřebují zchladit žáhu. Pokud jim to pomůže jako terapie nebo detox, má to smysl.
Nemám nic společného s neomylností, tu přisuzuji jen Bohu.