205) Ježíš jde domů (Matouš 13,53+54a)
Také Ježíš má místo, kde se cítí doma. Matouš napsal: "Když Ježíš dokončil tato podobenství, odebral se odtud. Přišel do svého domova..." (Matouš 13,53-54a) Možná nás překvapí, kde se Ježíš cítil doma. Tím místem bylo galilejské městečko Kafarnaum. Nacházelo se třicet kilometrů severně od Nazareta, kde Ježíš vyrůstal a později pracoval v dílně svého otce Josefa.
Apoštol Jan uvádí ve svém evangeliu zajímavou informaci o tom, co dělal a kam šel Ježíš poté, co na svatbě v Káni proměnil vodu ve víno: "Tak učinil Ježíš v Káně Galilejské počátek svých znamení a zjevil svou slávu. A jeho učedníci v něho uvěřili.
Potom odešel Ježíš, jeho matka, bratři i učedníci do Kafarnaum a zůstali tam několik dní. Byly blízko židovské velikonoce a Ježíš se vydal na cestu do Jeruzaléma." (Jan 2,11-13)
To byla asi první Ježíšova cesta do tohoto města. Spolu s ním šla i matka a bratři, bez Josefa. Byl nemocný? Nebo mu nedovolilo cestovat stáří? Možná, že už nežil. Proto jde celá rodina na velikonoční svátky bez něj. Pravděpodobně šli z Nazareta, kde bydleli na svatbu do Káni, pak do Kafarnaa a nakonec do Jeruzaléma.
Do Kafarnaa se Ježíš vracel často. Musel tam být někdo, koho měl rád. Protože jinak obyvatelé tohoto města nebyli jeho činností příliš nadšeni. Ale někdy stačí jedna příjemná rodina, která udělá z jinak studeného města příjemné místo, na které rádi vzpomínáme a kam se rádi vracíme.
Je zvláštní, že už prorok Izajáš prorokoval, že Mesiáš bude této oblasti věnovat zvláštní pozornost: "Avšak tato sklíčená země ponurá nezůstane. Jako zprvu byla země Zabulón a země Neftalí zlehčena, tak nakonec bude přivedena ke cti s Přímořím a Zajordáním i Galileou pronárodů. Lid, který chodí v temnotách, uvidí velké světlo; nad těmi, kdo sídlí v zemi šeré smrti, zazáří světlo." (Izajáš 8,23+9,1)
Ježíš přinesl do téhle krajiny světlo. Kázal zde zástupům o tom, že je Bůh miluje. V této oblasti Ježíš v době své veřejné činnosti strávil zřejmě nejvíce času. Lidé tu Ježíše slyšeli kázat často. Tak často, že jim nakonec zevšedněl a už ani nevnímali, že je zase ve městě. Zítra zjistíme, že nakonec právě v tomto městě, kde se cítil tak dobře, to neměl vůbec jednoduché.
Při čtení těchto textů si vždy říkám, že bych si přál, kdyby měl Ježíš své místo i u nás doma. Aby se u nás skutečně cítil jako doma. Stejně dobře, jako v tom domečku v Kafarnau. Doufám, že mi jeho přítomnost nikdy nezevšední a vždy se budu těšit na to, že se zase dovím něco nového.
Pane, zvu Tě nejen k nám domů, ale také do mého srdce. Vím, že je v něm mnoho zla. Vyčisti ho, prosím, a usaď se v něm. Natrvalo.
Vlastík Fürst
Jak z dobré zprávy udělat špatnou

„To je hrůza, co tu ten Fiala dělá. Oběd v restauraci už stojí dvě stovky!“ To byla první slova, která jsem uslyšel, když jsem to ráno dorazil k Lidlu a čekal na otevření.
Vlastík Fürst
Pjostě ne!

Zeptáte se: „Proč ne?“ A dostanete odpověď: „Prostě ne!“ Vzpomenete si, kdy takto naposledy někdo reagoval na vaši otázku?
Vlastík Fürst
Ve středu nebo ve středu?

Jsou věci, které bereme automaticky jako prosté, ale ony tak jednoduché být nemusí. Čeština je krásný jazyk, ale není snadné jí vždy rozumět.
Vlastík Fürst
Rambajs

Říká vám něco slovíčko „rambajs“? Zní tak jadrně, pokud nemáme problém s výslovností „r“. Co se vám vybaví, když někdo toto slůvko vysloví?
Vlastík Fürst
I mistr kuchař se někdy utne

Ve vyškovském Besedním domě byla v době mého dětství vyhlášená hospoda, ve které jste si i v době totality mohli připadat jako v prvorepublikové nóbl restauraci.
Další články autora |
Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě
Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Výbuch v Poličce: ostraha hlásila, že se předtím nad areálem vznášely cizí drony
Exploze v muničním areálu v Poličce, k níž došlo koncem března, stále vyvolává otázky. Ačkoli...
Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu
Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
VIDEO: Rozvozci jídla v Praze zcela shořela dodávka, ozvala se i exploze
Auto společnosti Bidfood rozvážející potraviny shořelo po poledni v pražské ulici Ve Smečkách....
Ruské vězeňkyně se hrnou do armády, Moskva navzdory jednáním posílila nábor
Ruské vězeňkyně se v posledních měsících stále častěji hlásí o odchod na ukrajinské bojiště. K...
Hrkání v Českých Budějovicích hrozil zánik, teď je oblíbená tradice zpátky
Má velkou sílu, vzbuzuje emoce, působí tajemně až kultovně. To řekne snad každý, kdo někdy na...
Pokud se do pár dní nepohneme, USA ukončí mírové snahy, varoval Rubio
Sledujeme online Spojené státy ukončí úsilí zprostředkovat mír mezi Ruskem a Ukrajinou, pokud během několika dní...

Stavební pozemek Moravský Krumlov - Rakšice
Nad Haltýři, Moravský Krumlov, okres Znojmo
2 703 002 Kč
- Počet článků 3380
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 800x
Mám rád diskuse, ve kterých se dovím něco nového. Chápu ale i ty, kteří si jen potřebují zchladit žáhu. Pokud jim to pomůže jako terapie nebo detox, má to smysl.
Nemám nic společného s neomylností, tu přisuzuji jen Bohu.
Seznam rubrik
- Inspirováno biblickým Žalmy
- Novozákonní rezonance
- Na počátku všeho bylo Slovo
- Rady moudrého starce
- Komentáře
- Křesťanství je...
- Kuchař pro začínající kuchaře/
- Paprsky
- Přísloví a Perly krále Šalamou
- 50+
- Společnost
- Střípky nejen z prázdnin
- Vážím si
- Vztahy
- ZOO nebo ráj ?
- Život není fér
- Osobní
- A co když žádný Bůh není?
- Co když Bible nelže?
- Dopisy apoštola Petra
- Evangelium svatého Pavla
- Hádanky
- 365 dnů s Matoušem
- Viděl jsem Boha
- Pořádek nebo anarchie?
- Začalo to zklamáním
- sobotní blog
- Jaký je Bůh ?