Kůrovec versus sopka
Po šesti měsících byl na ostrově pozorován první život. Vítr sem zavál pavouka na vlákně, kterému se u nás říká babí léto. V následujícím roce se na ostrově objevily první sinice, jejichž spóry sem zavál vítr. V dalších letech se vyskytly první rostliny, jejichž semínka sem doputovala pomocí větru či vody. Už po šesti (!) letech výzkumníci konstatovali, že ostrov je plný života, a to přesto, že se ani zdaleka nepodobal ostrovu Krakatoa. Objevil se první varan, který zřejmě připlul na nějakém kmeni z Jávy. Po třiceti letech byl ostrov pokryt souvislou vrstvou zeleně od pobřeží až na vrchol sopky. V roce 1933 (tedy 50 let po výbuchu) bylo na ostrově objeveno přibližně tisíc druhů živočichů a několik set druhů rostlin. Dnes, po téměř 130 letech, je ostrov opět pokryt porostem deštného lesa a jen občas tropický liják odhalí pod nárostem vegetace zuhelnatělý kmen, který připomíná sopečnou událost. Tomu, kdo pozoroval ostrov při výbuchu a krátce po něm, muselo nutně připadat, že jde o katastrofu, která zde znamená totální konec života. Popis výbuchu sopky také inspiroval Karla Čapka při psaní románu Krakatit. Přesto (a nebo právě proto), že člověk neudělal pro obnovu rozmanitosti přírody na tomto ostrově vůbec nic, je dnes ostrov opět malým rájem na Zemi. (Zdroj: Aleš Máchal a kol.: Úvod do environmentální výchovy a globálního rozvojového vzdělávaní. Brno, Lipka 2012)
Člověku, který nezasvěceně pozoruje gradaci kůrovce na Šumavě, musí z počátku připadat, že se jedná o malý konec světa. Světa, jak ho léta znal. Ve skutečnosti ale jde o drobnou událost, která nesnese srovnání ani s výbuchem sopky a co do ničivých účinků na přírodu nesnese srovnání ani s devastační činností člověka (například povrchové hnědouhelné lomy). Také na Šumavě lidská činnost pozměnila většinu lesních porostů (právě vyjma těch mediálně propíraných horských smrčin, které jsou přirozené). Lesníci tvrdí, že dovedou zastavit gradaci kůrovce a lesy na Šumavě vrátit do přírodního stavu rychleji a lépe než to dělá kůrovec. To asi nebude pravda, když sám kůrovec (lýkožrout smrkový) je součástí tohoto přírodního stavu. Ekologové tvrdí, že je potřeba ponechat dostatečně velký bezzásahový prostor pro přírodu a kůrovce tlumit jen na jeho okraji, aby se nedostal do hospodářského lesa. Ochránci přírody jsou osočováni z toho, že chtějí všechno ponechat přírodním procesům: ať si vezmou kus pole a počkají si, až tam bude prales a divočina. Jak ukazuje příklad ostrova Rakata - toto je samozřejmě možné, ale bude to trvat třeba sto až dvě stě let (nejsme v tropech, že!). Zdroj : R. J Whittaker,. ed. : Island biogeography: ecology, evolution and conservation. Oxford, University Press. XI, 285 s. 1998. A proč tak dlouho čekat, když kůrovec je schopen v horském lese, člověkem částečně přeměněném, vytvořit divočinu za pár desítek let.
Ostrov Krakatoa/Rakata ukazuje, že divoká příroda se nedá vypěstovat. O tom svědčí i článek Michala Wiezika, popisujíc nešťastný pokus vytvořit prales v Nízkých Tarách lesnickými zásahy. http://wiezik.blog.sme.sk/c/289289/Neblahy-osud-pralesa-v-aktivnej-starostlivosti.html. Divoká příroda vznikne všude tam, kde do ní člověk přestane strkat prsty.
Mojmír Vlašín
Chvála bláznovství
Říká se, že děti a blázni mluví pravdu. A bylo to v Andersenově pohádce právě dítě, které křičelo: „Císař je nahý!“. A mělo pravdu.
Mojmír Vlašín
Proč nechci ohňostroje
Ohňostroj je vynález starověku (Čína, Indie) a do starověku tato zábava také patří. Tak jako už dnes neházíme jinověrce lvům, tak také bychom měli zvážit, zda opravdu potřebujeme anachronickou ohňostrojovou zábavu.
Mojmír Vlašín
Větrné elektrárny a miliony
V sobotu 26.1.2019 vyšel Víkendu MFD článek o úbytku ptáků od I. Breziny, kde je tvrzení že : „Miliony ptáků rozsekají rotory „ekologicky čistých“ větrných elektráren, spousta opeřenců uhoří na sloupech elektrického vedení"
Mojmír Vlašín
Sucho a zakopaný pes
Meliorace jsou od latinského slova meliorem - zlepšovat. Ve skutečnosti to je však většinou zhoršování.
Mojmír Vlašín
Proč kandiduji za Zelené?
Poprvé jsem kandidoval za Zelené do voleb do zastupitelstva města Brna už v roce 1990. A kandiduji zase. Proč ?
Další články autora |
Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje
Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...
Druhý den povodní: voda řádila v 11 krajích, lidé prchali, katastrofa na Jesenicku
Velká voda v neděli zasáhla většinu Česka. Nejhorší situace byla na Jesenicku, řeka tam smetla domy...
Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat
Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...
Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady
Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....
Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci
Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...
Trump popsal pokus o atentát. Hýbali se pěkně svižně, pochválil svou ochranku
Bývalý americký prezident Donald Trump, který v listopadových volbách usiluje o návrat do Bílého...
Povodně 2024
Povodně dál sužují Česko. Nejhorší situace je v Jihočeském kraji, kde 24 měřicích stanic hlásilo...
Mám chuť kraji pomoct, říká lídr ANO Brabec. Dělal by hejtmana i poslance
Lídrem ANO pro nadcházející krajské volby v Ústeckém kraji je exministr životního prostředí Richard...
Schází se Ústřední povodňová komise. Fiala a ministři míří do Opavy a Ostravy
Poté, co na většině území ustaly extrémní deště, se znovu schází Ústřední povodňová komise, aby...
Pronájem bytu 2+kk, 46 m2, Valašské Meziříčí, ul. M. Alše
M. Alše, Valašské Meziříčí - Krásno nad Bečvou, okres Vsetín
10 000 Kč/měsíc
- Počet článků 262
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1393x
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní License