Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
MB

Máte naprosto pravdu.  Je radost vidět, jak na holinách rostou mladé stromky - to pozoruji každý rok, když jsem na Modravsku na dovolené.  Je otázkou, jestli to také časem také nesežere kůrovec. Ale protože takové a horší kalamity byly již v minulosti (viz Klostermann) a vždy došlo k přirozené obnově, tak o Šumavu bych neměl obavu, kdyby nebylo ziskuchtivosti člověka: Stojící les nic nevynáší, ale klády ano. Proto tam jsou kromě našich těžařů i němečtí dřevorubci a ty nějaký kůrovec jistě nezajímá, všechny zajímá jen vytěžené dřevo. A o tento byznys se stará hlavně ODS (Dlouhý, který má zase vazby na Kubu).

1 1
možnosti
JS

Mnoho tzv. odborníků demagogicky vytrhávý fakta z kotextu a šíří bludy. Ano v 17. století se les na Šumavě obnovoval sám, ale byl to jiný les, smíšený, kde kůrovec neměl šanci. Dnešní smrkové lesy vznikly až dílem človeka v 19. sloletí a musejí být dílem člověka být navráceny do původního stavu. Protože ze smrkových semen jedle či buk nevyrostou.

1 0
možnosti
Foto

Ano, přesně ak. To jsem měl na mysli, když jsem ten článek četl. Mimochodem, to já jsem autorovi napsal do diskuze tu hlášku, kterou cituje.

0 0
možnosti
  • Počet článků 262
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1393x
Autor je  biolog, který se celou svou profesní dráhu věnuje ochraně přírody a to jak teoreticky (vyučování na dvou univeristách), tak i prakticky (prací v nevládní organizaci Veronica a v komisi životního prostředí města Brna). Ke koníčkům a zálibám patří lehká turistika (spíš vandrování), permakultura a hraní amatérského divadla.


Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní License