CHA CHA CHA CHKO Soutok

V podrobném a dlouhém procesu stanovení a vyhlašování evropsky významných území Natura 2000 nakonec vyšlo, že oblast zvaná Soutok, patří k tomu nejhodnotnějšímu, co z hlediska biodiverzity u nás máme.

Oblast tvoří komplex lesů, luk a mokřadů u soutoku Moravy a Dyje na hranicích s Rakouskem a Slovenskem. Území je v podmínkách ČR unikátní rozsahem a kvalitou porostů tvrdého luhu, přestože většina z nich byla ve druhé polovině dvacátého století nepříznivě postižena vodohospodářskými úpravami a zřízením obory. Z dalších významných biotopů se zde vyskytují měkké luhy. Značná část má charakter pralesovitých porostů, které tvoří nedělitelný komplex s dalšími typy biotopů. V poslední době je území systematicky ničeno necitlivými zásahy, především holosečemi a přeoráním celé paseky těžkou mechanizací. Na sušších nezaplavovaných vyvýšeninách (hrúdy) se pak nachází vegetace panonských dubohabřin spolu s fragmenty teplomilných doubrav a suchými trávníky. Z významných a vzácnějších druhů se v těchto porostech vyskytují např. hojně jasan úzkolistý, jilm vaz , místy jabloň lesní nebo hrušeň planá . V porostech měkkých luhů se vyskytuje bledule letní. Najdeme zde i kosatec sibiřský, řezan pilolistý nebo šípatku střelolistou. Celkově se zde vyskytuje více než 200 rostlinných druhů Červeného seznamu ohrožených druhů.

Celé území má velký význam také z pohledu zoologického - patří z velké části mezi navržené ptačí oblasti EU a je zde mnoho druhů živočichů chráněných směrnicí EU o stanovištích, např. dva významné druhy vážek - klínatka rohatá a klínatka žlutonohá. Oba tyto druhy potřebují pro svůj vývoj řeku přirozeného charakteru s písčitými mělčinami. Velmi důležitý je i výskyt hmyzu žijícího ve dřevě, např. tesaříka obrovského.

 

V rámci území jsou vyhlášeny dvě národní přírodní rezervace (Cahnov – Soutok a Ranšpurk) a dvě přírodní rezervace ( Skařiny a Stibůrkovská jezera). Zbytek území dosud nepožívá legislativní ochrany, i když se jedná o tzv. Biosferickou rezervaci (jde pouze o titul bez praktického významu). Celé území je navrženo jako evropsky významné do soustavy Natura 2000. Předpokládá se ochrana formou chráněné krajinné oblasti. Ochrana tohoto území je povinnost vyplývají z našeho členství v EU!

 

Pořád jsem nechápal, proč a kdo se tak úporně snaží, aby toto území vyhlášeno nebylo. Věděl jsem, že se CHKO nelíbí zájemcům o těžbu ropy, břidlicových plynů či štěrků a starostům/ starostkám některých obci, které z toho budou mít profit. Ale pořád to nebylo zjevné. Až nyní! V těchto dnech začíná rakouské OMW pár set metrů od hranice s Moravou těžit břidlicový plyn.  Používají i na průzkumný vrt chemii závadnou vodám a hlavně radioaktivní komponenty. Tvrdí, že nepůjdou  do hydraulického štěpení břidlic.  Jenže i k průzkumu se štěpení nutně používá! V Rakousku se nyní bojuje o jižní Moravu. Je totiž celkem známo, že Jihomoravské naftové doly jsou propojeny na OMW!

 

Autor: Mojmír Vlašín | čtvrtek 29.11.2012 10:05 | karma článku: 22,32 | přečteno: 1144x
  • Další články autora

Mojmír Vlašín

Chvála bláznovství

27.12.2022 v 10:10 | Karma: 5,44

Mojmír Vlašín

Proč nechci ohňostroje

30.1.2019 v 9:22 | Karma: 22,83

Mojmír Vlašín

Větrné elektrárny a miliony

28.1.2019 v 22:59 | Karma: 21,32

Mojmír Vlašín

Sucho a zakopaný pes

6.10.2018 v 18:09 | Karma: 17,50

Mojmír Vlašín

Proč kandiduji za Zelené?

2.10.2018 v 21:18 | Karma: 15,13