Už dost! Nedůstojné otočky s platy politiků musí skončit.
Platy představitelů státu (poslanců, senátorů, ale také členů NKÚ a dalších státních institucí) byly předmětem politických hrátek už od roku 2006. Na politické scéně se tehdy začaly střídat roztodivné politické subjekty, které vydělávaly na nejrůznějších slibech - většinou takových, u kterých se dobře vědělo, že hned po volbách budou zapomenuty. Nejdříve to byly Věci veřejné s Johnem a Bártou, později SPD a Piráti, ale také ANO, teď aktuálně jakási Přísaha se Šlachtou, který stál za pádem Nečasovy vlády. Pro všechny tyto nové a ideově úplně vyprázdněné subjekty byla témata spojená s platy vítanou příležitostí ke zviditelnění, včetně návrhů na čestné vykonávání funkcí senátorů, stanovení platů představitelů státu ve výši jedné průměrné mzdy a dalších nesmyslů.
Minulé vlády na tuto hru přistupovaly a dokola slibovaly zmrazování platů. Až se zjistilo, že plat uvolněného předsedy výboru na kraji významně přesahuje základní plat poslanců. V tu chvíli došlo v poslanecké sněmovně konečně k dohodě, že se nastaví platový automat pro představitele státu ve výši 2,75 průměrné mzdy za předminulý rok v nepodnikatelské sféře. Tehdejší premiér Bohuslav Sobotka za ČSSD ale vzápětí otočil a prosadil časový harmonogram postupného zvyšování platů, který měl vyústit postupně nejprve ke koeficientu 2,5. Dál situaci neřešil. Když mělo dojít ke skokovému zvýšení koeficientu z 2,5 na 2,75 podle platného zákona, nastal opět řev. To jsem byl již senátorem. Navrhoval jsem tehdy další postupné přibližování dohodnuté hranici 2,75, ale tehdejší levicová většina v Senátu požadovala zastropovat platy na úrovni koeficientu 2,5. Soudci si přitom vždy podle práva u Ústavního soudu vymohli původní trojnásobek. Později přišli Piráti s návrhem, aby poměrovou základnu netvořily platy v tzv. nepodnikatelské sféře, ale aby se jednalo o průměrnou mzdu v celém národním hospodářství. Budiž, to znělo racionálně. Jen jsme Piráty upozorňovali, že situace se může také otočit a platy v nepodnikatelské sféře mohou být významně nižší než průměrná mzda v národním hospodářství.
Současná vláda bohužel v této věci naskočila na populismus vlád předchozích. Pro rok 2022 vymyslela zmrazení platů, v roce 2023 zase vše zůstalo při koeficientu 2,5. V roce 2024 přišla další otočka a v konsolidačním balíčku se platy představitelů státu odvozovaly od platové základny soudců s tím, že platy soudců se snížily. Ústavní soud ale považoval tuto věc za protiústavní a soudcům rozhodl platy navýšit opět na trojnásobek průměrné mzdy a ještě jim zpětně od 1. ledna 2024 rozdíl v platech dorovnat na původní úroveň.
U platů představitelů státu Ústavní soud ponechal časovou lhůtu tak, aby vláda přišla s návrhem, který by vyhověl jeho nálezu a stanovil platy opět ve výši koeficientu průměrné mzdy v národním hospodářství. Obnovení původní výše 2,5 násobku ale znamená navýšit základní plat poslanců a senátorů v průměru o 14 tisíc korun. Jako poslanec a později i jako senátor jsem proti takovému nedůstojnému a fakticky „zbabělému“ počínání vlád vždy protestoval. Nechceme snad vládu, která neplní své sliby a nechá se pouze vláčet veřejným míněním bez jakékoliv konzistence. Vnímám to za větší chybu než přiznat, že představitelé státu nemohou mít plat na úrovni uklízečky, pokud po nich chceme nějaký výkon. Současně se mi ale nelíbí ani to, pokud jsou ve veřejné sféře nastaveny platy na úrovni, která naprosto neodpovídá časové zátěži a nárokům spojeným s těmito pozicemi. O tom, že v některých typech zastupitelských výborů je jediným výsledkem práce pouze předstírání, že se něco dělá, vědí mnozí.
Nejsem příznivcem neustálých zmrazování a rozmrazování platů představitelů státu. Ale vždy mne byla blízká idea, aby platy představitelů státu byly spojovány se zodpovědností za jeho hospodaření. Pokud by se při schvalování státního rozpočtu a jeho plnění politici chovali nezodpovědně, měli by mít stanovené sankce. On by si pak každý poslanec či ministr rozmyslel, zda je lépe přibrzdit ve svých rozpočtových požadavcích, nebo ze svého platit vysoké sankce. Toto pravidlo se objevilo v původním návrhu ústavního zákona o rozpočtové odpovědnosti za vlády Petra Nečase.
Doufám, že současná vláda napříště nebude ve věci platů představitelů státu pokračovat v nedůstojných otočkách let předchozích. To říkám jako končící senátor, který z rozmrazení platů nic mít nebude. Tedy kromě dobrého pocitu z vyslovení pravidla, že platné zákony se mají ctít. Andrej Babiš či Tomio Okamura s jejich populistickými návrhy na letité zmrazování platů (tady je jindy nadužívané slovo populistické zcela na místě) dávají pouze na vědomí, že seriózní politiku dělat neumí.
Vladislav Vilímec
Takto Gruzie nemůže být součástí Evropské unie
Podpora občanů Gruzie pro vstup do Evropské unie je mimořádně veliká. Ale to neznamená, že by se automaticky promítla do podpory rozdrobené opozice. Pokud v Gruzii nezavládnou normální poměry, země do Evropské unie sotva vstoupí.
Vladislav Vilímec
35 let od odstranění komunistického režimu
17. listopad se stal spouštěčem odstranění totalitního komunistického režimu. Další dny pak rozhodly o tom, že tentokráte to komunistům již neprojde a šanci, na kterou čekala většina národa čtyřicet let, nepromarníme.
Vladislav Vilímec
Co se stalo v USA. Nic se nestalo. Voliči promluvili. Vyhrál Donald Trump.
Co se stalo v USA. Nic se nestalo. Voliči promluvili. vyhrál Donald Trump. Těm, kteří ho kreslili div ne jako fašistu, nezbývá nic jiného než mluvit o tom, že i s Donaldem Trumpem je možná spolupráce.
Vladislav Vilímec
Nad výsledky voleb v Gruzii
Gruzínský sen vyhrál zřejmě parlamentní volby v Gruzii. Nemusí se to sice mnohým z nás líbit, nesnažme se ale vůli gruzínského lidu ve volbách zpochybňovat. Dělejme naopak vše proto, aby se Gruzie postupně stala členem EU.
Vladislav Vilímec
Ohlédnutí se za nominací soudce Fremra do Ústavního soudu
Robertu Fremrovi jsem svůj hlas nedal, ale současnou snahu zabránit jeho jmenování i po schválení Senátem považuji za určité riziko do budoucna.
Další články autora |
Patrik Hartl odstupuje ze StarDance, vrátí se Lucie Vondráčková
Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje...
Chaos, protesty a vojáci v parlamentu. V Jižní Koreji hodiny platilo stanné právo
Jižní Korea zažila den plný chaosu poté, co prezident Jun Sok-jol vyhlásil stanné právo kvůli silám...
Kvůli agresivitě Romy neregistruji, vyhlásila pediatrička po konfliktu s nimi
S neurvalostí, agresivitou a urážkami se setkala v čekárně své ordinace dětská lékařka z Aše. Podle...
Řidiči zkoušejí novou fintu, jak neplatit za parkování. Přestupek, varuje policie
Na internetu se v poslední době značně rozšířila nabídka automatických parkovacích hodin, které...
Vlak přejel nezletilou dívku v Černošicích u Prahy. Přišla o obě nohy
Vlak na železničním přejezdu v Černošicích ve čtvrtek večer přejel nezletilou dívku, která...
OBRAZEM: Co peklo schvátí, to už nenavrátí. Připomeňte si pohádkové čerty
Slavíme Mikuláše a blíží se Vánoce. Čili je ideální čas na to, připomenout si nikoliv jen laskavého...
Přepravci zkrátili čas uložení zásilek. Lidé mají na vyzvednutí jen den či dva
Přepravní společnosti se připravují na hektické předvánoční období a očekávají nejvyšší zatížení....
Turkova osobnost láká. Mladí chtějí nejvíc k Motoristům, Piráti netáhnou
Premium Mám doma dýku SS, Certifikovaný rasista, Piju savo. Před měsícem si Motoristé ustavili mládežnickou...
ANALÝZA: Proč jihokorejský prezident zničil sám sebe a poškodil pověst země
Premium Jižní Korea se střelila do vlastní nohy. A to hodně citelně. Šokující na tom je zejména skutečnost,...
Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
- Počet článků 20
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 386x