Pokušení Milošovo

Tak je to tady. Po modroptačím harakiri pánů poslanců ODS Úlehly a Floriana, a zejména po (snad jen pro její soukmenovce překvapivém) veletoči předsedkyně Lidem Peak, křehkou „stojedničkovou“ většinu vládní koalice nezachránili ani „Lvi“ Paroubek a Benda, a Sněmovna spěje ke svému rozpuštění. Pokud ho sněmovna ústavní většinou příští týden schválí, ocitne se míč na té části hřiště, kterou ovládá Miloš Zeman. Sněmovna se totiž sama nerozpouští, rozpouští ji až po jejím rozpouštěcím usnesení prezident. Podle Ústavy sice prezident za nastalé situace Sněmovnu rozpustit musí, nemá ale uloženu žádnou lhůtu. A pan prezident, jak známo, je dalek tomu, aby to, že u určité povinnosti není lhůta uvedena, vykládal ve smyslu ústavní zvyklosti, že taková povinnost je splatná „bez zbytečného odkladu“.

Vladimír Voráček

---------------------

Že předčasné volby budou, pokládáme myslím všichni za jisté. A troufnu si i prohlásit, že budou nejpozději v únoru příštího roku, později už by podle Ústavy nebylo možné Sněmovnu rozpustit, i kdyby si to nakrásně sama přála; neboť to je možné toliko „nejpozději tři měsíce před koncem řádného volebního období“. Naopak moc nevěřím odhadům, že by předčasné volby byly třeba už v září.

Pan prezident možná skutečně zareaguje okamžitě a sněmovnu rozpustí. Může ale naopak podlehnout pokušení tak neučinit. Například s odůvodněním, že je nutné volby připravit a že na to je málo času…

A ještě jeden fakt je třeba si uvědomit. Rusnokova vláda v demisi může totiž vládnout za docela zajímavé konstelace, kdy politicky rozpolcená Sněmovna už bude mimo hru. Po jejím rozpuštění může totiž Senát přijímat zákonná opatření ve věcech, které „nesnesou odkladu a vyžadovaly by jinak přijetí zákona”, a druhou, dolní komoru, k tomu nepotřebuje.

V Senátu má prezident (a ergo kladívko tím i levicová vláda) zajištěnu celkem pohodlnou většinu. Zákonné opatření může Senátu navrhnout právě jen vláda, tedy - zemanovská vláda Jiřího Rusnoka v demisi. Zákonné opatření Senátu podepisuje předseda Senátu, prezident republiky a předseda vlády; vyhlašuje se stejně jako zákony.

Jsem přesvědčen, že na Hradě už teď moc dobře znají odpověď na otázku „qui bono“, komu ku prospěchu. Pro koho jsou výhodnější rychlé předčasné volby, pro koho naopak delší vládnutí prezidentské „vlády odborníků“.

My o tom zatím můžeme jen spekulovat. Miloše Zemana ale nepodezřívám z toho, že by nevěděl, co dělá.

Autor: Vladimír Voráček | čtvrtek 8.8.2013 21:32 | karma článku: 15,90 | přečteno: 557x
  • Další články autora

Vladimír Voráček

Pochod Rusko - kámoš

10.3.2015 v 20:16 | Karma: 14,48

Vladimír Voráček

...místo valentýnky

14.2.2015 v 12:55 | Karma: 10,12