Ruský doping - dost dobrý výdělek pro ostatní

Nejšťastnějším sportovcem planety se momentálně stává Gabriela S./K. a nejúspěšnějším manažerem planety se stává Jiří H. Medaile a peníze se už hrnou, a to je jen začátek a výsledek jednoho posezení vedení IBU. 

Sport nade vše

Podivuhodné zprávy akceptované partou WADA obsahují prý tisíc jmen dopujících sportovců Ruska, kteří nejspíš nikdy neopustili Rusko, neboť mimo Rusko u nich doping zachycen nebyl, jinak by to bylo už řešeno - snad? A což jak se zdá, WADA nejspíš nikdy neřešila. Ale jak je to možné, že o tom za pět let nikdo nevěděl? Co celou dobu dělala WADA, kromě toho, že tahala peníze na činnost? Záhadou je taky laboratorní falšování výsledků z Londýna 2012, neboť až příliš "dodatečných" kontrol je prý pozitivních, ale jak je to možné, když první falšování už provedli rusové? Nemá cenu momentálně řešit proč "pouze" Rusko, když je zjevný doping na Jamajce (atletika), v Norsku (běžecké lyžování) i jinde (Francie - biatlon?), ale proč existuje takový odstup od počátku kauzy, tedy roku 2011? No hlavní je, že se všichni chovají jako sportovci, prostě - sport nade vše, ať to stojí co to stojí, jen když to něco vynese...

Kdo o tom věděl...

Jediný, kdo o dávných problémech s dopingem věděl je podle rozhovoru v novinách šéf českého biatlonu Jiří H.! Co na tom, že za tím je debakl při volbě pořadatelství MS 2021, který na úkor Nového Města získala Ťumeň (25:23), což mě sice také mrzelo, ale už jen doufám, že se výsledek až tak neobrátí. A proč? Protože prohlášení plnomocného zástupce našeho biatlonu Jiřího H. do sportu nepatří, každý zastánce kolektivní viny, za něco co se objevilo nejdříve "v médiích" je podezřelý. A sportovec, který označí porážku jako skandální volbu, se sportem taky moc společného nemá, ostatně pan H. není sportovec, ale manažer a ti jak známo počítají peníze a pak teprve medaile. Když se snažil Martin F. z Francie zahájit proces "očisty" biatlonu na úkor "pořadatelství" finále SP (po vzoru bobistů) a připojila se i naše hvězda G.K., tak mě zaujala pouze jedna myšlenka - otázka. Jak souvisí "pořadatelství" akce s případným dopingem sportovců? Tedy slyšel jsem, že by tam mohlo v březnu mrznout, a to by mohl být problém, ty omrzliny ojojoj. Kromě ztráty pořadatelství je však nutno ještě sportovce vyloučit, jak říká opět pan H., a taky zbavit umístnění z vrcholných akcí za posledních alespoň padesát či šedesát let. Martin F. své prohlášení později upravil, že samozřejmě je nejprve nutno předložit důkazy.

Navalte medaile, máme jich málo...

Jenže první reakcí je však touha po medailích, které by mohli spadnout bez práce spadnout do klína a to jen proto, že my jsme pro všechny nezajímaví. Dokážete napočítat tisíc českých reprezentantů v jakýchkoli sportech? Těžko...proto i v Rusku je 31 biatlonista pouze řadový sportovec na národní úrovni. Z dosavadních náznaků plyne, že i naše Věra Čáslavská získá in memoriam i další dvě zlata z OH 1968, neboť na seznamu je snad i gymnastka Nataša Kučinská a tím se mění pořadí na kladině a v osmiboji družstev, v tomto případě, ale bude mít poslední slovo CAS, protože by mohla jako v případě jisté americké štafety rozhodnout o zachování pozice družstva s dopujícím jednotlivcem, a obdobně jako bylo zachováno i pořadí jamajské štafety na OH 2008 jelikož v ní běžel nějaký Usain B. ale jelikož se jedná o ruské sportovkyně, tak se naše biatlonistky bát nemusejí - medaile bude, už jen kvůli podpoře Gabriely S./K. a Veroniky V. boji za čistotu sportu. Svého času takto mluvil i jistý cyklista Lance A. než to prasklo. 

Poznámky na závěr...

Martin F. na počátku sezony plakal, že jej zradil trenér, který odešel k norské reprezentaci. Jelikož to na jeho výsledcích není vidět (7 vítězství z 8 závodů), tak se zdá, že obava pramenila z něčeho jiného. Nebyla to náhodou obava z vyzrazení tajemství jak lze dosáhnout úspěchu, ať už čistě nebo ne?

Tedy ne že bych se chtěl v něčem zastávat norských sportovců, zvláště běžců na lyžích, ale dost dobře nechápu princip dopingových testů, když použití Trofoderminu - krému použitého na spáleniny rtů, způsobí pozitivní dopingový nález na steroidy (clostebolu), a zrovna u T. Johaugové. 

Nezávislá zpráva nezávislého Big Meklerena se moc nepovedla, podle původních zpráv v tisku, již v květnu bylo dopujících ruských sportovců z řad medailistů více, takže se zdá, že nejspíš došlo k špatnému přepisu některých jmen do nové zprávy. A to je ta divná věc, výsledek zprávy byl zřejmý ještě před jejím zpracováním.

Kdysi mi jeden starý zkušený funkcionář říkal:"Dřív ti k tomu, aby jsi mohl řídit soutěže stačilo umět číst, ale od té doby, co na to potřebujeme právníky, tak to nemá se sportem už nic společného." A domnívám se, měl pravdu, stejně jako když mi na počátku jarní sezony sdělil, jaký bude výsledek na konci.

Před chvílí se stal nejlepším sportovcem České republiky za rok 2016 zlatý medailista z OH v Riu Lukáš Krpálek, ale jeho vyhlášení bylo dost předčasné, neboť podle současných podmínek lze vzorky odebrané na OH zkoumat ještě deset následujících let a při současných podmínkách se může stát, že za oněch deset let budeme mít více zlatých olympioniků a tím pádem už bude možné ocenit někoho jiného, někoho kdo je v tuto chvíli diskriminován a soud ve Štrasburku mu bude muset dát za pravdu.

 

 

 

 

Autor: Vladimír Veverka | pátek 23.12.2016 1:00 | karma článku: 33,74 | přečteno: 859x