Větrný park Chomutov

Historie: na sklonku roku 2004 měl být položen na náhorních plošinách Krušných hor na Chomutovsku základní kámen největší větrné farmy v Česku, Větrného parku Chomutov. Projekt za (tehdy) 13,3miliardy kč s počtem přes 150ks větrníků s výkonem 325 MW byl v tehdejší době jedním z nejúchylnějších a nejmegalomanštějších záměrů podnikavých nenažranců schovávajících se za vznosné fráze o „výrobě čisté, zelené energie bez negativních dopadů na životní prostředí.“

Za projektem v té době stály společnosti Proventi a Virtual Utility, a za nimi nikdo jiný než BAE Systems, tedy dodavatel supersoniků Gripen pro českou armádu. Chomutovská větrná farma měla být využita jako jeden z offsetových programů, které měly kompenzovat pronájem britsko-švédských stíhaček zdejším daňovým poplatníkům. Kompenzovat? Nenechte se vysmát. Za peníze takzvaného offsetu se zde mělo postavit zařízení, které by umožňovalo čtvrtstoletí dojit české daňové poplatníky a spotřebitele elektrické energie a peníze odvádět za hranice aniž bychom z toho cokoliv měli.

Z nějakého mě neznámého důvodu tehdy ke stavbě nedošlo. Možná už lezl na povrch korupční skandál jež celý nákup stíhaček provázel a který se, dodnes nevyřešený, vznáší nad celým tímto kšeftem jako stín. Stavba měla už vydané souhlasné stanovisko zjišťovacího řízení EIA, pravděpodobně uzavřený penězovod však zapříčinil, že na několik let kolem ní utichl veškerý ruch.

Před třemi, možná čtyřmi léty se však objevila firma APB Plzeň, která projevila vůli Větrný park Chomutov (VPCH) dokončit. Začala skupovat projekty jiných firem, které byly ve zjišťovacích řízeních EIA zatíženy mnoha doplňujícími podmínkami, ty kde jich bylo moc ukončila, jiné, nezatížené začala rozvíjet a měnit k obrazu svému. Podařilo se jí do systému projektů a zjišťovacích řízení vnést takový chaos, že dnes nikdo neví jak se co jmenuje, kolik přesně, jak velikých, výkonných a v jaké dispozici by mělo obsahovat strojů. Z původního VPCH zbylo pouze páteřní kabelové vedení 110kV o délce 23,5!km a asi 18 ks VTE. Není to z lidumilnosti a ohleduplnosti firmy ale je to z důvodu toho, že původní záměr o počtu více jak 150ks VTE jako jeden celek by byl dnes už neprosaditelný.

Z toho důvodu firma APB rozsekala samotný projekt VPCH na tři části a dále má ve svém majetku projekty VF Kryštofovy Hamry-32ks VTE, VF Výsluní-9ks, VF Hora sv. Šebestiána a Křimov-39ks a VF Blatno-10ks, které jsou vlastně dalšími částmi VPCH a které pro svedení výkonu budou používat zmíněné kabelové vedení. Proč to APB dělá? Inu musí dokládat studie všech vlivů na faunu a flóru, hlukové studie, vliv flickeru (míhání stínů) a infrazvuku. Hodnocením po menších částech se vyhne hodnocení kumulativních vlivů všech VTE, které budou umístěny na relativně malé ploše a které by s největší pravděpodobností neobhájili. Takto vždy hodnotí dílo o menším počtu  VTE, kde jako vždy uvedou, že vlivy jsou minimální a nemohou být příčinou žádných obtíží.

Vzhledem k tomu, že ani instituce které jsou zřízeny k tomu, aby kontrolovaly při provádění takovýchto staveb dodržování zákonů, neví co platí a co už ne, a dokonale ztratily přehled o počtech a dispozicích všech stavebních záměrů této oblasti (firma APB není jediná), zúžila se jejich účast v těchto řízení na pouhé pořádání dokumentů do šanonů a jejich archivaci. Zodpovědné úřady si nedokáží s dostatečnou autoritou vynutit zákonný postup. Navíc firma APB, ačkoli to tvrdě popírá, zde investuje cizí peníze a vytváří dílo, jehož faktickým vlastníkem bude s největší pravděpodobností někdo jiný. Klestí opět zřejmě cestu zahraničnímu investorovi. I když je to podle všeho firma úspěšná, těžko při své velikosti bude mít volné peníze v řádech miliard, tolik si totiž projekt vyžádá.

Nechci nikomu sahat do svědomí ale firma APB má zkrátka vliv. Posuďte sami. Původně vydanému souhlasnému stanovisku VPCH ke zjišťovacímu řízení EIA skončila v r.2010 platnost. Ministerstvo životního prostředí ČR ji obratem prodloužilo aniž by s tím mělo sebemenší problém. Prodloužilo platnost dokumentu, který už s původním projektem má společné pouze jméno. Nesouhlasí počty, dispozice, velikosti ani výkony uvažovaných VTE, nesouhlasí trasa páteřního kabelového vedení 110kV (mimochodem, na taková vedení bývá jinak pro obrovské množství zemních prací vyžadována samostatná EIA), v novém projektu je umístěna i další trafostanice 22/110kV s desítkami tun oleje v transformátorech se kterou nebylo v tom původním uvažováno, a která je umístěna na samé hranici hygienického pásma Přísečnické přehrady, našeho nejkvalitnějšího zdroje pitné vody v celé ČR. Nevadí najednou ani tam, kde byly kvůli hygienickému pásmu přehrady zlikvidovány vesnice Rusová a Přísečnice a kde by normálnímu smrtelníkovi nikdo nepovolil postavit ani prkennou boudu.

Ilustrační fota z větrných farem Chomutovska autor

Článek z Respektu na offset na VPCH

http://pandora.idnes.cz/part/2004/2/52153

 Zjišťovací řízení EIA na VPCH

http://tomcat.cenia.cz/eia/detail.jsp?view=eia_cr&id=MZP028

Zjišťovací řízení EIA na VF Kryštofovy Hamry a Výsluní

http://tomcat.cenia.cz/eia/detail.jsp?view=eia_cr&id=ULK690

 Zjišťovací řízení EIA na VF Hora sv. Šebestiána a Křimov

http://tomcat.cenia.cz/eia/detail.jsp?view=eia_cr&id=ULK658

 Zjišťovací řízení EIA na VF Blatno

http://tomcat.cenia.cz/eia/detail.jsp?view=eia_cr&id=ULK572

 www.unieprokrajinu.cz

 www.krusnohorsky.cz

Autor: Vladimír Šťastný | úterý 29.3.2011 21:08 | karma článku: 23,02 | přečteno: 2438x