Válka na Ukrajině je (zřejmě) u konce.

Napovídají tomu některé indicie v médiích. Sice nebyl vyhlášen žádný vítěz ani nebyly zahájeny mírové rozhovory, nicméně už není tolik slyšet o úspěšných ukrajinských ofenzívách, ale v plném proudu je téma obnovy Ukrajiny.

Otázkou dne pro Evropu zřejmě nastává, jakou formu zvolit a jak si Ukrajinu rozdělit, abychom si navzájem nelezli do zelí v tom, co každý z nás umí a také si zbytečně nekonkurovat. V neposlední řadě půjde na přetřes to, že nejtučnější sousta samozřejmě připadnou těm nejsilnějším hráčům v EU.

Podle jednoho zdroje je už Ukrajina rozparcelována a nám, údajně, byla přislíbena oblast Luhanska, což je v této chvíli a situaci docela legrační, protože je momentálně pod sférou vlivu Ruska a jeho vojsk, a situace vypadá tak, že Rusko ho nejspíš zpátky nepustí. Takže pokud se tato zkazka zakládá na pravdě, budeme moci milostivě obnovovat, sice na Ukrajině, ale de facto Rusku, což by asi nebylo to, co chceme.

V této chvíli je asi zbytečné dále spekulovat. Nejdříve musí nastat klid zbraní, potom vyjednat nějaký status quo. Až poté přijde na řadu ta obnova. O čem se ale bavit můžeme už teď je to, jako formou by měla být provedena.

Obnova bude bezpochyby obrovskou příležitostí pro firmy celé Evropy, kterou bychom si ani my neměli nechat ujít. Podstatné je, abychom si nepočínali tak bezbřeze naivně, jako doposud. Docela určitě by neměla probíhat formou půjček nebo dokonce finančních darů, z toho by byly pouze plné kapsy hochů a děvčat, co spolu mluví, nějaká ta opulentní sídla a námořní výletní jachty. Pro ukrajinské občany, jimž by naše pomoc měla být přednostně směřována, by se stoprocentní jistotou nezbylo nic.

Pomoc by měla být formou investic, případně státních záruk za úvěry pro naše firmy, které tam půjdou budovat a jejich samozřejmou povinností by bylo tam za ty peníze odvést odpovídající dílo, které k něčemu bude. Může nás to (konečně) posunout z role kolonie a služebníků zakládajících států EU, do role kolonizátora, ať se toto pojmenování zde určitě nebude líbit. Kdo alespoň tuší, jak EU funguje, ten chápe. Sice je to dnes pojmenováno jinak, ale princip je už několik století pořád stejný.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Vladimír Šťastný | neděle 10.7.2022 7:50 | karma článku: 34,80 | přečteno: 1868x