Ochrání CHKO Krušné hory?
to MŽP nemyslí s ochranou Krušných hor dvakrát vážně. V květnatém textu vyhlášení se nešetří superlativy na krušnohorskou přírodu a nezbytností její ochrany přičemž se připomíná fakt, že tak mělo být učiněno už dávno. Jen o malý kousek dále se text přihlašuje k „Ramsarské úmluvě“ a pokud se hned podíváte do mapových podkladů chystaného CHKO, vidíte v nich jasný rozpor.
Ramsarská úmluva je už poněkud vousatý, leč dodnes platný a v současné době možná důležitější dokument, než byl v době svého vzniku. První signatáři ho podepsali 2.2.1971 a do dnešní doby má 172 smluvních stran, což je naprostá většina světa. Úmluva má za úkol chránit mokřady, které jsou v ní pro potřeby ČR definovány jako: rašeliniště a slatiniště, rybníky, soustavy rybníků, lužní lesy, nivy řek, mrtvá ramena, tůně, zaplavované nebo mokré louky, rákosiny, ostřicové louky, prameny, prameniště, toky a jejich úseky, jiné vodní bažinaté biotopy, údolní nádrže, zatopené lomy, štěrkovny, pískovny, horská jezera a slaniska. Toto vše Ramsarská úmluva chrání, protože si v době před více jak padesáti léty její tvůrci dobře uvědomovali, čím jsou tyto útvary cenné.
Jejich hlavním přínosem je přirozená retenční schopnost zadržet a pomalu pouštět vodu, které je příležitostně shůry moc, vytvářet biotopy s bohatou faunou a flórou a to všechno bez toho, že by pro to člověk musel hnout prstem a investovat do toho jedinou korunu. Stačí tam nepustit bagry a nepokoušet se je meliorovat ani nijak jinak „zúrodňovat“.
Takže co se mi vlastně nelíbí? V mapovém podkladu jsou barvami ochrany vybarveny pouze ty plochy, které už dnes nějakou formu ochrany mají, zbytek, odhadem až celá polovina zamýšlené plochy CHKO, je šedomodrý, tedy bez jakékoli ochrany a paradoxně nejvíc těchto ploch se nachází na náhorních planinách, které ale tvoří právě ty podmáčené louky, rašeliniště a prameniště horských potoků. Jednomu to přijde, jako by CHKO vytvářel Jekyl a Hyde.
Další, kdo by si zasloužil nějakou ochranu, jsou vlastní obyvatelé horských obcí a měst. V současné době EU vytváří obrovský tlak na rychlejší budování Obnovitelných zdrojů energie (OZE) a připravuje k tomu legislativu, kterou, jak už to u nás bývá, na národní úrovni nejspíš bez připomínek přijmeme. Tato legislativa s určením tzv. Akceleračních zón, by měla údajně umožnit budovat OZE do dvou let od oznámení záměru. Na horách by to měly být předevší větrné elektrárny (VTE). To však nese s sebou jeden zásadní problém.
Ani po více jak 20 letech budování těchto zdrojů, nebyl jednoznačně stanoven odstup těchto strojů od prvních obydlí nebo zastavitelného území obce buď zákonem, nebo respektovaným, podloženým nařízením. Jediné pravidlo, které v Evropě vzniklo a bylo používáno byla rovnice Bavorských starostů obcí 10H, což znamenalo celková výška VTE s rotorovým listem v horní úvrati x 10. Tím se vypočítal odstup a myslím, že to dobře fungovalo, něco takového bych očekával i od CHKO Krušné hory.
Vladimír Šťastný
Mezi dvěma body.
K dnešnímu blogu-úvaze, mě přiměl poslech skladby „Between Two Points“ kytaristy Pink Floyd Davida Gilmoura a jeho dcery Romany, kterou spolu nahráli.
Vladimír Šťastný
Soudružka Kateřina - polemika s panem Burianem
Pan Burian srovnává profesní život paní Konečné s panem Bendou. Vychází mu, že paní Konečná bere víc za méně. Podle mého mínění opomíná důležité aspekty profesních kariér obou.
Vladimír Šťastný
Co budeme dělat s připrchlým Mustafou?
Za necelé dva roky vstoupí definitivně v platnost pravidla pro přijímání migrantů členskými státy EU. Za nás pitomé, to moudře podepsal ministr Rakušan. Pojďme se zkusit zamyslet, co nám to při(od)nese.
Vladimír Šťastný
Kterak média hlavního proudu dvě kontraproduktivní témata vypotit ráčila.
Párkrát za život se to stane každému. Přílišná snaha se obrátí v opak. Rozumní se z toho poučí, nerozumní to zkoušejí dál. Náš mainstream považuji za toho nerozumného.
Vladimír Šťastný
Jak dlouho ještě dovolíme, našim představeným a médiím hlavního proudu, lhát?
K napsání dnešního blogu mě přimělo vyjádření ministra Rakušana, které pronesl na Národní třídě dne 17.11.2023.
Další články autora |
Ohnivé peklo v lyžařském centru. Lidé skákali z oken, mrtvých je přes sedmdesát
Při nočním požáru v tureckém lyžařském středisku Kartalkaya zemřelo nejméně 76 lidí a 51 utrpělo...
V Česku otevírá pobočku nový řetězec. Slibuje velké porce zdravého jídla
Po několika odložených startech vstupuje na český trh řetězec se zdravým jídlem. V přízemí...
Havárie historické bojové techniky na jihu Čech: dva mrtví, osm zraněných
Při ukázkách historické bojové techniky u Horního Dvořiště na jihu Čech došlo k tragické nehodě....
Proti Ficovi bouřilo 30 slovenských měst. Bratislavu burcoval Bolek Polívka
V téměř třiceti slovenských městech se v pátek konaly demonstrace za proevropské směřování země....
Zelenskyj si řekl o 200 tisíc evropských vojáků. Britové jsou pro
Jen co v Bílém domě usedl Donald Trump, vyzval Volodymyr Zelenskyj evropské státy, aby převzaly...
Třikrát ukradl ve stejném obchodě nejdražší mobil a utekl. Muže hledá policie
Policie hledá muže, který třikrát během tří týdnů ukradl ze stejného obchodu v Praze mobilní...
Utrácejte! Čína prodlužuje svátky kolem nového roku, aby podpořila spotřebu
Číňané s velkými kufry s dárky a s krabicemi s ovocem v rukou zahltili nádraží, aby se vydali na...
Studená sprcha pro Dánsko. Trump zavolal, že to s Grónskem myslí vážně
Ještě před začátkem svého druhého prezidentského mandátu se Donald Trump vyjadřoval až překvapivě...
Na Proseku hořel bytový dům, jeden člověk zemřel. Hasiči evakuovali 26 lidí
Při sobotním požáru bytového domu na pražském Proseku zemřel člověk. Policisté před příjezdem...
Antibiotika nemusejí jen pomáhat, příliš časté užívání škodí.
Antibiotika lze považovat za velký zázrak medicíny. Dokážou rychle a účinně pomoci. Na druhou stranu, pokud se s nimi zachází nevhodně a užívají se...
- Počet článků 139
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1829x