Digitální měna a její (netušené) možnosti.

K dnešnímu blogu mě přivedla četba zajímavého článku ruského ekonoma Valentina Kasatonova. Zamýšlí se v něm nad zaváděním digitálních měn se současným rušením těch fyzických a důsledky, které by to mohlo přinést.

Jsem si vědom, že některým zde může prasknout žilka už jen z toho, že odkazuji na ruského autora, druhá jim praskne, až si dole pod blogem přečtou, z kterého periodika jsem čerpal. Nicméně, i přes riziko jejich zdravotní újmy jsem přesvědčen, že téma je natolik zajímavé, že vám ho přesto zprostředkuji.

Podle profesora Kasatonova se v poslední době v odborných diskusích o finančních technologiích objevuje často termín „programovatelné peníze“, který má i zkratku CBDC (Central Bank Digital Currency) – digitální měna centrální banky. Vývojem a parametry budoucí diitální měny se údajně zabývá asi padesátka centrálních bank světa. Předvojem je Čínská centrální banka, kterou těsně následuje Americký FED a za ním mnohé další.

Co je „hlavním objevem“ digitální měny? Jsou to vlastnosti, které jaksi nejdou papírové nebo kovové měně vnutit. A protože na digitální-programovatelné měně pracují hlavně Číňani, celkem nepřekvapuje její používání v souvislosti s tzv. „sociálními kredity“, které by se daly dlouze a složitě popisovat, ale pro názornost a stručnost asi stačí, že je to známka z chování, kterou dostáváte od státu a jeho dohledu. A podle toho, jak jste „hodní“, se zhodnocují nebo naopak devalvují vaše peněžní prostředky.

  1. Je to, řekněme, jejich omezené použití. Pokud máte špatnou známku, můžete si za ně koupit jenom něco, čili asi jen jídlo a to, co je nezbytné k tomu, abyste mohli jít ráno zase do práce.
  2. Oblast použití. Peníze vám jednoduše přestanou platit, překročíte-li hranici města, okresu…doplňte sami.
  3. Doba platnosti měny. To je obzvláštní lahůdka a libůstka. Tato měna vám neumožní vytvořit si žádné zásadní úspory na životní nákup, ať už auta, domu nebo dalšího, prostě se vám rozplyne v nic a vládnoucí věrchuška nebude muset ani složitě a zdlouhavě vyvolávat inflaci, která vám stejně zdlouhavě bude peníze požírat. Pamětníci si možná vzpomenou na minulý režim, který vám, pokud jste měli legální přístup k valutám, tyto legálně ukradl a vydal vám za ně Tuzexové poukázky, lidově bony, které měly platnost půl roku. Vyšší nominální hodnoty snad rok, nevím, největší, který jsme držel v ruce byla stovka a ta měla půl roku.

Digitální-programovatelná měna, je ďábelský vynález. Dostane vás do totální závislosti, ze které je možný už jen útěk do poustevníkovy jeskyně a stravování se cvrčky. Možná, s trochou štěstí, pokud si najdete dost odlehlé místo, suchá zemljanka s pidi hospodářstvím a výměnný obchod slepice za brambory a cibuli s podobně postiženými, pokud nějací budou.

Možná je to zbytečné plašení, ale určitý tlak na zrušení fyzických peněz je tu už dnes. Ve chvíli, kdy se jich dobrovolně vzdáme, jsme vydáni na milost a nemilost těm, kteří budou vládnout. V technických možnostech finančních bankovních systémů, je to možné už dnes a pro lidi, chtějící neomezeně vládnout, je to nekonečné pokušení, uvést takový systém v život.

Jak bylo už jednou uvedeno výše, centrální banky se tím „seriózně“ zabývají a dokonce to ani netají.

 

Zdroj:

https://protiproud.info/politika/7047-programovatelne-penize-vrazedne-spiknuti-proti-lidstvu-jsme-cekatele-do-vyhlazovacich-taboru-podvolene-nechaji-zit-nepodvolene-zlikviduji-zapad-se-inspiruje-v-cine-schwabuv-tzv-inkluzivni-kapitalismus.htm

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Vladimír Šťastný | neděle 19.3.2023 8:26 | karma článku: 25,80 | přečteno: 685x