Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Co byste řekli „flexibilnímu členství“ v eurozóně?

Čemu byste laskaví čtenáři dali přednost: "společné unijní vládě", jak ji požaduje Francois Hollande, nebo "flexibilnějšímu členství" v eurozóně?

Francois Holland, poučený řeckou krizí, přichází s požadavkem na vytvoření finanční unie v klasickém anglosaském pojetí, kdy se v rámci EU vytvoří společný rozpočtový orgán (Evropské ministerstvo financí) schopný provádět – prostřednictvím unijního rozpočtu - vnitřní finanční transfery uvnitř unie. Německé pojetí "Fiskalunion", které má v EU nahradit, znamenalo vytvořit kontrolní orgán, jehož náplní bylo zjišťovat jak jednotlivé státy (eurozóny a potažmo celého EU) dodržují ve svých státních rozpočtech stanovené fiskální cíle, jinými slovy, jen jak naplňují německou „politiku úspor“. Pomoc ekonomicky slabším zemím Němci, jako lídři eurozóny, koncipovali ve formě specielních podpůrných evropských programů.

Ne, že by anglosaské pojetí fiskální unie Němci neznali, vždyť jej sami použili po sjednocení Německa, kdy bohatší Sever dotoval slabší Východ. Problém spočívá v tom, že by plná fiskální unie v eurozóně (i celé EU) vyžadovala obrovské množství peněz na přerozdělování a dotace pro její slabší členy. Nezapomínejme, že ještě dnes - po dvaceti pěti letech od sjednocení - vydává německá vláda každoročně na sociální dávky, zdravotnictví a důchody v bývalé NDR 75 miliard euro, což jsou peníze vydělané v Západním Německu, nikoliv na území někdejšího NDR. Poznámka na okraj: a to má bývalá NDR (bez Berlína) jen asi 13 milionů obyvatel! Příjem na jednoho obyvatele je v NDR stále daleko nižší než v západním Německu. Německá vláda má s přerozdělováním tu smutnou zkušenost, že nakonec není ani jedna spokojena strana. Sever proto, že má dojem, že dává příliš mnoho a Východ naopak proto, že dostává stále příliš málo. Ve své podstatě jde o neřešitelný konflikt zájmů.

Dva státy, které by byly zřejmě největšími přispěvateli do unijního rozpočtu, Německo a Holandsko, by musely nejen radikálně zvýšit své daně, ale i významným způsobem zredukovat svůj sociální stát. Samozřejmě se tomu budou zuby nehty bránit.

Budoucnost EU je nyní ohrožena v důsledku hlubokého konfliktu zájmů mezi Francií a Německem. Ten pod povrchem existoval vždycky, ale v plné nahotě se projevil se zejména při nynějším jednání o Řecku. Francie požaduje plnou fiskální unii, v ideální podobě s velkými dotacemi z ECB, nebo přímo z Evropského ministerstva financí, čemuž se Německo snaží pochopitelně vyhnout. A taky může být po celoevropském konsenzu!

Donedávna fungovaly evropské instituce právě na základě celounijního konsensu. Po řecké krizi je to problematické. Kdyby evropská vláda, kterou také Francois Holalnde požaduje, začala prosazovat opatření, která by byla přijata proti vůli některých států, (lhostejno zda menších či větších), začalo by docházet k národním rebeliím proti Bruselu. V momentě, kdy bude „na růžovo“ nalakovaná fasáda konsensu narušena, celý projekt EU může skončit v troskách.

A jaké je z této situace východisko? Členství v eurozóně se musí stát flexibilnějším! Mělo by být možné dovolit státu v eurozóně, aby z ní na čas buď virtuálně odešel (třeba jen na víkend) a vrátil se s jiným kursem, například „národního řeckého eura“ k „mezinárodnímu euru“, nebo na nějaký čas skutečně odešel, aby si mohl zavést vlastní měnu, podřízenou vlastní centrální bance, která by mohla zavést vlastní úrokové sazby tak, aby zabránila prohlubování krize. Samozřejmě by se měl právo vrátit, jakmile by svoji ekonomiku regeneroval!

Flexibilní členství by obnovilo konkurenceschopnost ekonomicky slabších států, bez příliš velkých problémů a pnutí uvnitř eurozóny. Tak co Vy na to, laskaví čtenáři, dali byste přednost „společné unijní vládě“, nebo flexibilnímu členství v eurozóně?

Autor: Vít Klíma | pondělí 20.7.2015 13:47 | karma článku: 11,90 | přečteno: 449x
  • Další články autora

Vít Klíma

Mladí, přijeďte pomoci osídlit Gázu

Škarohlídi tvrdí, že Izrael za nepřiměřenou odvetu v Gáze tvrdě zaplatí. Částečně určitě ano, ale na druhé straně se stane přitažlivější pro naši mládež. Mládež z různých zemí, která dobrovolně přijde svému státu na pomoc!

20.12.2023 v 14:05 | Karma: 17,47 | Přečteno: 379x | Diskuse | Politika

Vít Klíma

Propluje či nepropluje EU mezi Scyllou a Charybdou?

Evropa dnes proplouvá mezi vnitřními sociálními otřesy a další vlnou migrace. Specifikou této migrační vlny je, že migrantům nejde ani tak o „dobré bydlo“, jako primárně potrestat nás, Evropany za naši věrolomnost.

7.12.2023 v 11:05 | Karma: 10,43 | Přečteno: 143x | Diskuse

Vít Klíma

Přesídlí část Palestinců do provincie Al – Anbar?

Bylo, nebylo, jednoho krásného dne přijeli do Izraele jednat zástupci provincie Al – Anbar. Bez mučení přiznávám, že jsem zpočátku vůbec nevěděl, že taková provincie vůbec existuje. Pojďme si ji nejprve představit ...

30.11.2023 v 10:27 | Karma: 10,26 | Přečteno: 162x | Diskuse

Vít Klíma

S Izraelci je lepší obchodovat, než válčit

Chcete-li v Izraeli postavit průplav mezinárodního významu, pak musí být maximálně bezpečný. Izrael se tak - za každou cenu - musí zbavit teroristů, a to i za pomoci svých arabských spojenců.

21.11.2023 v 10:04 | Karma: 20,88 | Přečteno: 413x | Diskuse | Politika

Vít Klíma

Ukrajina a Hamás nás stáhnou ke dnu

V určitém stádiu životnosti domu se musíme smířit s tím, že se jej už nevyplatí opravit, ale výhodnější je postavit nový. Platí to i o českém státu, který války stáhnou ke dnu.

8.11.2023 v 9:19 | Karma: 18,78 | Přečteno: 317x | Diskuse
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Wimbledonská šampionka Krejčíková! Italku přemohla v dramatickém finále

13. července 2024  14:45,  aktualizováno  18:51

Wimbledon má opět senzační vítězku. A znovu po roce tato senzace pochází z Česka! Barbora...

Írán plánuje zabít Trumpa, zjistili nedávno Američané. Posílili jeho ochranu

16. července 2024  20:42,  aktualizováno  21:38

Spojené státy získaly v uplynulých týdnech informace o íránském plánu zabít exprezidenta Donalda...

Fronty na oběd i bloudění ke kanceláři. Štrasburk Čechy první den potrápil

16. července 2024  21:33

Štrasburk (od zvláštní zpravodajky iDNES.cz) Čeští europoslanci mají za sebou první den plenárního zasedání Evropského parlamentu. Seznamovali...

Zasáhneme Berlín i Prahu, hrozí opět Rusko. Naštvaly ho americké rakety

16. července 2024  20:59

Rusko může zasáhnout téměř všechny evropské metropole v čele s Berlínem, Prahou a Paříží, pokud mu...

Po tropické noci udeřily bouřky na Ostravsku, další vznikly na západě Čech

16. července 2024  7:38,  aktualizováno  20:07

Česko má za sebou další tropickou noc. Podle meteorologů na přibližně osmině měřicích stanic...

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...

  • Počet článků 229
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 871x
Autor je Mezinárodní realitní konzultant a symatizant DiEM 2025 (diem25.og).

Seznam rubrik