Co byste řekli „flexibilnímu členství“ v eurozóně?
Francois Holland, poučený řeckou krizí, přichází s požadavkem na vytvoření finanční unie v klasickém anglosaském pojetí, kdy se v rámci EU vytvoří společný rozpočtový orgán (Evropské ministerstvo financí) schopný provádět – prostřednictvím unijního rozpočtu - vnitřní finanční transfery uvnitř unie. Německé pojetí "Fiskalunion", které má v EU nahradit, znamenalo vytvořit kontrolní orgán, jehož náplní bylo zjišťovat jak jednotlivé státy (eurozóny a potažmo celého EU) dodržují ve svých státních rozpočtech stanovené fiskální cíle, jinými slovy, jen jak naplňují německou „politiku úspor“. Pomoc ekonomicky slabším zemím Němci, jako lídři eurozóny, koncipovali ve formě specielních podpůrných evropských programů.
Ne, že by anglosaské pojetí fiskální unie Němci neznali, vždyť jej sami použili po sjednocení Německa, kdy bohatší Sever dotoval slabší Východ. Problém spočívá v tom, že by plná fiskální unie v eurozóně (i celé EU) vyžadovala obrovské množství peněz na přerozdělování a dotace pro její slabší členy. Nezapomínejme, že ještě dnes - po dvaceti pěti letech od sjednocení - vydává německá vláda každoročně na sociální dávky, zdravotnictví a důchody v bývalé NDR 75 miliard euro, což jsou peníze vydělané v Západním Německu, nikoliv na území někdejšího NDR. Poznámka na okraj: a to má bývalá NDR (bez Berlína) jen asi 13 milionů obyvatel! Příjem na jednoho obyvatele je v NDR stále daleko nižší než v západním Německu. Německá vláda má s přerozdělováním tu smutnou zkušenost, že nakonec není ani jedna spokojena strana. Sever proto, že má dojem, že dává příliš mnoho a Východ naopak proto, že dostává stále příliš málo. Ve své podstatě jde o neřešitelný konflikt zájmů.
Dva státy, které by byly zřejmě největšími přispěvateli do unijního rozpočtu, Německo a Holandsko, by musely nejen radikálně zvýšit své daně, ale i významným způsobem zredukovat svůj sociální stát. Samozřejmě se tomu budou zuby nehty bránit.
Budoucnost EU je nyní ohrožena v důsledku hlubokého konfliktu zájmů mezi Francií a Německem. Ten pod povrchem existoval vždycky, ale v plné nahotě se projevil se zejména při nynějším jednání o Řecku. Francie požaduje plnou fiskální unii, v ideální podobě s velkými dotacemi z ECB, nebo přímo z Evropského ministerstva financí, čemuž se Německo snaží pochopitelně vyhnout. A taky může být po celoevropském konsenzu!
Donedávna fungovaly evropské instituce právě na základě celounijního konsensu. Po řecké krizi je to problematické. Kdyby evropská vláda, kterou také Francois Holalnde požaduje, začala prosazovat opatření, která by byla přijata proti vůli některých států, (lhostejno zda menších či větších), začalo by docházet k národním rebeliím proti Bruselu. V momentě, kdy bude „na růžovo“ nalakovaná fasáda konsensu narušena, celý projekt EU může skončit v troskách.
A jaké je z této situace východisko? Členství v eurozóně se musí stát flexibilnějším! Mělo by být možné dovolit státu v eurozóně, aby z ní na čas buď virtuálně odešel (třeba jen na víkend) a vrátil se s jiným kursem, například „národního řeckého eura“ k „mezinárodnímu euru“, nebo na nějaký čas skutečně odešel, aby si mohl zavést vlastní měnu, podřízenou vlastní centrální bance, která by mohla zavést vlastní úrokové sazby tak, aby zabránila prohlubování krize. Samozřejmě by se měl právo vrátit, jakmile by svoji ekonomiku regeneroval!
Flexibilní členství by obnovilo konkurenceschopnost ekonomicky slabších států, bez příliš velkých problémů a pnutí uvnitř eurozóny. Tak co Vy na to, laskaví čtenáři, dali byste přednost „společné unijní vládě“, nebo flexibilnímu členství v eurozóně?
Vít Klíma
Mladí, přijeďte pomoci osídlit Gázu

Škarohlídi tvrdí, že Izrael za nepřiměřenou odvetu v Gáze tvrdě zaplatí. Částečně určitě ano, ale na druhé straně se stane přitažlivější pro naši mládež. Mládež z různých zemí, která dobrovolně přijde svému státu na pomoc!
Vít Klíma
Propluje či nepropluje EU mezi Scyllou a Charybdou?

Evropa dnes proplouvá mezi vnitřními sociálními otřesy a další vlnou migrace. Specifikou této migrační vlny je, že migrantům nejde ani tak o „dobré bydlo“, jako primárně potrestat nás, Evropany za naši věrolomnost.
Vít Klíma
Přesídlí část Palestinců do provincie Al – Anbar?

Bylo, nebylo, jednoho krásného dne přijeli do Izraele jednat zástupci provincie Al – Anbar. Bez mučení přiznávám, že jsem zpočátku vůbec nevěděl, že taková provincie vůbec existuje. Pojďme si ji nejprve představit ...
Vít Klíma
S Izraelci je lepší obchodovat, než válčit

Chcete-li v Izraeli postavit průplav mezinárodního významu, pak musí být maximálně bezpečný. Izrael se tak - za každou cenu - musí zbavit teroristů, a to i za pomoci svých arabských spojenců.
Vít Klíma
Ukrajina a Hamás nás stáhnou ke dnu

V určitém stádiu životnosti domu se musíme smířit s tím, že se jej už nevyplatí opravit, ale výhodnější je postavit nový. Platí to i o českém státu, který války stáhnou ke dnu.
Další články autora |
Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář
Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...
Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou
V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...
Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu
Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...
Sláva v Přešticích. Na svatbu komtesy z rodu Černínů přijel i belgický král
Své ano si v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích řekli v sobotu v poledne osmadvacetiletá...
Decroix odstraňuje magisterský titul. Vzdělání z Francie je výhoda, zastal se jí Fiala
Ze stránek vlády zmizel ve středu večer titul Mgr. u jména nové ministryně spravedlnosti Evy...
Na D10 se převrátil náklaďák, vysypaný materiál hasiči odklízeli v respirátorech
Dálnici D10 ve směru na Prahu na 56. kilometru u Mnichova Hradiště uzavřela ve středu na osm hodin...
Nechceme kapitulaci Ukrajiny, ale Kyjev musí uznat realitu na bojišti, tvrdí Putin
Rusko neusiluje o kapitulaci Ukrajiny, ale chce, aby Kyjev uznal realitu na bojišti, prohlásil...
Rozpolcená íránská opozice: chce změnu režimu, ale až přestanou izraelské útoky
Zatímco část íránské opozice věří, že změna režimu je na dosah, a zdá se být připravena k protestům...
Úžasné scenérie z vírníku. Cestovatel Paprčka obletěl Karibské ostrovy
Pilot, cestovatel, fotograf a autor knižní edice Česko z nebe Milan Paprčka obletěl ve vírníku...
- Počet článků 229
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 873x