Rozpoutal druhou světovou válku Hitler?
Desítky let jsme žili v relativním klidu. V představě, že obě strany lidstva disponují takovým arzenálem, že se mohou během pár hodin navzájem úplně zničit, a že vlastně proto válka ani nemá smysl.
Konflikt na Ukrajině nás přesvědčuje, pro pro kohosi smysl má.
Společnost je rozdělena na dva tábory. Jedni tvrdí, že je to agresivní válka vedená Ruskem s cílem ovládnout nejen Ukrajinu, ale i další území. Upozorňují, že Rusko chce vrátit svět před rok 1997, aby získalo zpět své bývalé satelity a rozšířilo svou sféru přímého vlivu.
Druzí říkají, že, Rusko se, a právem, cítí být ohroženo Západem a že si tedy musí vytvořit nějakou bezpečnou zónu kolem svých hranic. A že speciální vojenská operace na Ukrajině není nic jiného, než naplnění tohoto cíle.
Což je docela zajímavý pohled. Zajímavý proto, že vrhá zcela nové světlo na politiku Německa 30. a 40. let minulého století.
Německo, poražená velmoc z první světové války, bylo mezinárodním společenstvím velmi omezováno. Nesmělo mít prakticky armádu, jeho těžký průmysl podléhal kontrole, přišlo o reputaci i o vliv.
Oprávněně se tak Němci mohli cítit odstrčení, ušlápnutí, a naprosto přirozeně měli potřebu to změnit. Soustavný tlak okolí v nich vzbudil národní uvědomění a soudržnost, což obé vtiskli do jejich osobité formy společensko-ekonomického systému. Do národního socialismu v čele s autoritativním vůdcem.
Podařilo se jim vybudovat silný stát se silnou ekonomikou a armádou, a hlavně sebevědomý národ, který si byl vědom svých kvalit. A práv, která z nich plynula. Včetně práva na nový i staronový životní prostor, zejména na východ od tehdejších německých hranic.
Nazíráno dnešní optikou určité části veřejnosti je naprosto přirozené a pochopitelné, že přišel den, kdy německá armáda překročila hranice, aby tento prostor získala pro svůj lid.
Němci rozhodně neměli v plánu všechno zničit. Chtěli si vzít to, co jim podle jejich názoru patřilo, původní obyvatele vystěhovat do jiných lokalit, případně je asimilovat nebo neutralizovat, ale válku v principu nechtěli. Válka stojí životy a majetek, není v zájmu nikoho válčit.
Válku začali ti, kteří to nepochopili. Kteří nebyli ochotni přijmout realitu, nebyli ochotni uznat velikost a sílu Německa. To lidi jako Churchill, de Gaulle nebo Stalin jsou zdopovědní za desítky milionů mrtvých, kteří zemřeli zcela zbytečně.
To tito chciválkové donutili Německo a jeho spojence použít vojenskou sílu k obraně jejich oprávněných zájmů.
A dost možná na jejich hlavu padá i to, co se dnes děje v Evropě a ve světě. To oni a jejich odkaz vzbuzují v některých lidech plané naděje, že agresi se vyplatí bránit, že se nemá nic vzdávat bez boje.
Nebo je to jinak? Vysvětlete mi to, prosím. Nerad bych tápal...
Lumír Vitha
Umřel pan profesor Hoznauer

Životem člověka projde několik lidí, kteří se do něj otisknou. Někdo konkrétními činem, jiný myšlenkou. A někdo tím, že je. Sem patřil i pan profesor.
Lumír Vitha
Obnovitelné zdroje - Proč jsem si takový pořídil? Dnes úložiště

Když mám volnou chvilku zkombinovanou s potřebou něco napsat, v posledních měsících píšu o takových fujtajblových věcech, jako jsou obnovitelné zdroje nebo elektromobily. Obé jsem si v určitých variantách pořídil, takže se na to
Lumír Vitha
FVE přemítání, pro příště už nepáchnoucí benzínem, aby to někoho nemátlo

Potřetí usedám ke klávesnici, abych veřejně popřemýšlel, proč FVE, vlastně kompletně OZE, ano, nebo ne. Podle reakcí pod mými dvěma předchozími texty usuzuji, že je to téma přinejmenším dráždivé. Vlastně neusuzuji, spíš se to
Lumír Vitha
FVE zamyšlení páchnoucí benzínem - pokračování

V pátek jsem si položil otázku, proč se zasazovat o další závislost na zdrojích energetických surovin ze zemí s těžko předvídatelnými režimy, když k nám dopadá dostatek energie ze slunečního záření, které je zdarma
Lumír Vitha
Malé fotovoltaické zamyšlení trochu páchnoucí benzínem

Dnes se opět po nějakém čase v tisku objevila informace o tom, že země OPEC snižují těžbu ropy, aby udržely, případně zvýšily cenu. Což mě přivedlo k tomu, hodit na papír otázku, kterou už mám na jazyku dlouho.
Další články autora |
Před a po. Satelitní snímky ukazují zkázu po útocích USA na jaderná zařízení
Nové satelitní snímky ukazují následky amerického vojenského úderu, který v neděli cílil na íránská...
Tomahawky z ponorky, „drtiče bunkrů“ z B-2, zasypané vchody. Co ničilo jaderný Írán
USA zdevastovaly íránský jaderný program a jaderné ambice Teheránu jsou nyní v troskách, uvedl...
Velký fototest: Kolik stojí máslo, chleba a další zboží v Chorvatsku
Od našeho zpravodaje v Chorvatsku Redakce iDNES.cz projela Chorvatsko od severu až na jeho nejjižnější konec. Prozkoumala a...
Decroix odstraňuje magisterský titul. Vzdělání z Francie je výhoda, zastal se jí Fiala
Ze stránek vlády zmizel ve středu večer titul Mgr. u jména nové ministryně spravedlnosti Evy...
Seznamte se, Chris Kebbon. Aktivista je po boku Grety Thunbergové vídán už rok a půl
Švédský fotograf a kameraman Christofer Kebbon (22) upoutal pozornost médií díky tomu, kolik času...
Decroix: Řešíme, zda můžeme zveřejnit jména v časové ose bitcoinové kauzy
Přímý přenos Ministryně spravedlnosti Eva Decroix (ODS) a její náměstek Karel Dvořák (STAN) promluvili o...
Tah z Varů na Prahu uzavřela nehoda u Bochova, záchranáři ošetřili čtyři lidi
Dvě osobní vozidla se v úterý před devátou ráno srazila na křižovatce u Bochova na hlavním tahu z...
Hlavně nerozzlobit Trumpa. NATO se chystá na důležitý summit
Evropští spojenci se nemusejí obávat, pokud jde o závazek USA vůči NATO, řekl v úterý v Haagu...
Sabotáž? Před summitem NATO ochromil vlaky z letiště do Amsterdamu požár
Nizozemské úřady prověřují možnou sabotáž na železnici. Po požáru kabelů vypadl proud a přestaly...

Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
- Počet článků 225
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1300x
Závěr: Internet je dokonalý vynález. Bez něho by blbost chřadla.