Poručíme větru, dešti, aneb zamyšlení nad textem pana Jaroše
Jan Werich o čase říká: "Čas si vymysleli lidé, aby věděli od kdy do kdy a co za to".
Lidé se od nepaměti orientovali v čase podle Slunce a hvězd. Vstávali za rozbřesku, usínali po soumraku. V na jaře, v létě i na podzim pracovali na polích, pečovali o úrodu, o hospodářská zvířata, o dům. V zimě, kdy dny jsou studené a krátké, práce na poli či na domě nepřichází v úvahu, spali déle, více odpočívali, více se bavili a čerta starého se starali o to, jestli je právě půl deváté, desáté nebo stočtyřicátéšesté... Byli rádi, že věděli, kterého je zrovna svatého, přičemž se netrápili tím, který rok se právě píše.
Intenzita vnímání času, jak ji známe dnes, je otázkou posledních tří, nanejvýš čtyř století. Přesnější orientaci v čase si vynutila průmyslová revoluce. Když si hrnčíř točil své hrnce sám a sám si je vypaloval, věděl, že to musí stihnout do tmy a tak nějak podle sluníčka poznal, jestli ještě má cenu rozdělávat hlínu, a nebo to radši nechat na zítra.
Když ale ten hrnčíř začal vyrábět hrnce ve velkém, když měl na dílně specialisty na kroužení těl nádob, specialisty na přidělávání uch, specialisty vypalovače a další dělníky, potřeboval jejich činnosti nějak zkoordinovat v čase, aby jejich práce byla efektivní ve vztahu k hotovému dílu a výnosu z něj.
Proto si pořídil hodiny. A po něm další a další, pak si pořizovali hodiny i jejich zaměstnanci, aby věděli, v kolik mají vstávat. Aby věděli, kdy jít spát...
Lidský život, který se statisíce let řídil bioritmy vycházejícími z délky dne a noci, se najednou začal řídit hodinami. Vstávalo se o půl páté, v práci se začínalo v šest, končilo ve čtyři (nebo i jindy, podle síly odborů, ale to je nepodstatné), bez ohledu na to, zda bylo jaro, léto, podzim, zima, teplo nebo mráz, světlo nebo tma...
Zavedení letního času - bez ohledu na důvody - nás zase malinko přiblížilo k rytmu života, který lidstvo provází od samého jeho počátku, tedy možná jeden, možná dva a půl, ale možná i pět milionů let.
Ráno nechceme vstávat do tmy, večer chceme, aby světlo bylo co nejdéle. Nebo teda aspoň já. Proč by měl být celý rok stejný čas? A jaký?
Bude-li zimní (tedy středoevropský, jak to kdysi bývalo), bude v létě ráno světlo od půl třetí, večer bude tma v devět. Bude-li celý rok letní čas, bude sice v zimě večer světlo do půl šesté, ale ráno bude tma do devíti.
Pořád si myslíte, že stav, který tu máme jen nepatrný zlomeček této doby, je údajně přirozený?
Mně přijde mnohem lepší - přirozenější - když je v zimě radši víc světla ráno a v létě zase večer. Světlo v deset večer si umíme vychutnat všichni. Určitě víc, než o půl třetí ráno. Na druhou stranu - na co se těšíme během temných studivých či mrazivých rán? Na rozbřesk, na světlo, na sluníčko, které třeba aspoň tušíme za šedivou stěnou mraků, mlhy a vlhkoty.
Letní čas je kousek přirozenosti, který nám umožňuje jakž takž v duševním zdraví přežívat blázinec dní, kterým se prodíráme pinožejíce se za skývou vezdejší. Nenechme si ho vzít. Nezískáme tím nic. A ztratíme možná víc, než si připouštíme.
Howgh.
Lumír Vitha
Obnovitelné zdroje - Proč jsem si takový pořídil? Dnes úložiště
Když mám volnou chvilku zkombinovanou s potřebou něco napsat, v posledních měsících píšu o takových fujtajblových věcech, jako jsou obnovitelné zdroje nebo elektromobily. Obé jsem si v určitých variantách pořídil, takže se na to
Lumír Vitha
FVE přemítání, pro příště už nepáchnoucí benzínem, aby to někoho nemátlo
Potřetí usedám ke klávesnici, abych veřejně popřemýšlel, proč FVE, vlastně kompletně OZE, ano, nebo ne. Podle reakcí pod mými dvěma předchozími texty usuzuji, že je to téma přinejmenším dráždivé. Vlastně neusuzuji, spíš se to
Lumír Vitha
FVE zamyšlení páchnoucí benzínem - pokračování
V pátek jsem si položil otázku, proč se zasazovat o další závislost na zdrojích energetických surovin ze zemí s těžko předvídatelnými režimy, když k nám dopadá dostatek energie ze slunečního záření, které je zdarma
Lumír Vitha
Malé fotovoltaické zamyšlení trochu páchnoucí benzínem
Dnes se opět po nějakém čase v tisku objevila informace o tom, že země OPEC snižují těžbu ropy, aby udržely, případně zvýšily cenu. Což mě přivedlo k tomu, hodit na papír otázku, kterou už mám na jazyku dlouho.
Lumír Vitha
Za co bych stávkoval? - Pokračování
Nebo spíš rozvinutí toho, co jsem napsal v pátek. To proto, že debata pod článkem se stočila pouze na školné, jako kdybych označil školné za univerzální všelék. V úvodu pro přehlednost zopakuju stěžejní odstavec zmíněného textu.
Další články autora |
Pohřešovaného manažera našli mrtvého, po noční nehodě patrně bloudil v lese
Policisté v pondělí dopoledne našli pohřešovaného manažera e-shopu s hudebními nástroji Kytary.cz....
Velký test másla: Nejlahodnější vzorek nebyl ani bio, ani z alpského mléka
Premium Lahodné máslo, které chutná a voní po smetaně, nemusí stát majlant. Jenže napěchovat jím mrazák,...
Bývalý syrský prezident Asad je s rodinou v Moskvě. V Rusku získali azyl
Sledujeme online Bývalý syrský prezident Bašár Asad a jeho rodina jsou v Moskvě, kde od ruských úřadů získali azyl....
Došly nám síly. Česká specialistka na cupcaky zavírá svůj obchod
Lenka Hnidáková, průkopnice cupcaků v Česku a autorka dvou knih o těchto dezertech, zavírá svůj...
Fakultu v Plzni vyděsil ohlášený střelec. Policie školu vyklidila, nikoho nenašla
Policie zasahovala ve středu odpoledne na strojní a ekonomické fakultě Západočeské univerzity v...
Návrat studené války. Země NATO chtějí zvýšit výdaje na tehdejší úroveň
Členské státy NATO musí posílit výdaje na obranu, musí být mnohem vyšší než stávající alianční cíl...
Rittigovi lidé dál inkasují v dopravním podniku. Problémové zakázky, líčí audit
Premium Druhý největší objem zakázek, které zadal Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) na správu objektů,...
Obalené špínou, hubené na kost. Ženu vyšetřují za týraní setřích fen
Hrozivý pach špíny, výkalů a moči, zánět v uších a silná podvýživa. Tři psy ve velmi zuboženém...
Plat zaměstnanců soudů vzroste o pět tisíc korun. Blažek se shodl s odbory
Průměrný plat zaměstnanců okresních a krajských soudů by měl od ledna 2025 vzrůst o 5 000 korun. Na...
Prodej byty 3+1, 82 m2 s garáží - Bořitov
Družstevní, Bořitov, okres Blansko
4 650 000 Kč
- Počet článků 223
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1286x
Závěr: Internet je dokonalý vynález. Bez něho by blbost chřadla.